.....

Google Noto: فونتی که از ۸۰۰ زبان و ۱۰۰ الفبا پشتیبانی می‌کند!

بله! درست متوجه شدید! این پروژهٔ عظیم که به همت گوگل و همکاری کمپانی بزرگ Monotype، طراح و تولید کننده و فروشندهٔ بزرگ فونت جهان عملی شده، از تمام زبان‌های زندهٔ دنیا و حتی الفباهای فراموش شده پشتیبانی می‌کند و این کار را با طراحی همسان و یکدست تمام این حروف در قالب یک خانوادهٔ بزرگ حروف انجام می‌دهد.

این فونت حاصل یک پروژهٔ متن‌باز است و به مرور زمان کامل‌تر شده و زبان‌های دیگری که در حال حاضر امکان برگرداندن آنها به فونت میسر نبوده را نیز در بر خواهد گرفت.

اعداد، صورتک‌ها، خندانک‌ها، سمبل‌ها و علائم موسیقی هم در این خانوادهٔ حروف گرد هم آمده‌اند. خانواده حروفی که در استایل‌های سریف و سنس-سریف و نیز در ۸ وزن و ضخامت مختلف طراحی شده است.

همچنین ببینید:  فونتهای فارسی گوگل برای وب فارسی

نوتو برای این طراحی شد که مشکل tofu را حل کند. tofu به آن مستطیل‌هایی گفته می‌شود که هنگامی که فونت لازم برای نشان دادن یک متن خاص بر روی سیستم شما نصب نیست، ظاهر می‌شود. در اصل توفو غذایی است که همان طور که در تصویر می‌بینید همواره به صورت مستطیلی سرو می‌شود. بنابراین به دلیل شباهت ظاهریش به آن مستطیل‌های گفته شده در بالا به اصطلاح به آنها توفو گفته می‌شود! و واژهٔ نوتو هم تشکیل شده از No+To که to مخفف همان tofu است.

تکنامه - فونت Google Noto
تکنامه - فونت Google Noto

مونوتایپ و گوگل ادعا دارند که این فونت‌ نه تنها ارتباطات بین انسان‌ها را بهتر و راحت‌تر می‌کند، بلکه باعث نجات زبان‌ها و نوشتار‌های کهنی که در خطر نابودی هستند نیز خواهد شد. گفته می‌شود «متن بدون توفو» همواره یکی از آرزوهای گوگل بوده است.

ما روند اضافه کردن زبان‌های جدید را اولویت‌بندی کردیم. اما هنوز هم می‌خواهیم دیگر زبان‌ها را نیز در فونت نوتو داشته باشیم، حتی زبان‌هایی که در حال حاضر هیچ کس با آنها صحبت نمی‌کند. بعضی از حروف را تنها می‌توان بر روی سنگ‌ها یافت کرد! اگر آنها را حفظ نکنیم، به مرور زمان خاک شده و برای همیشه از دست می‌روند و هیچ گاه نخواهیم توانست آن نوشته‌ها و طرح‌ها را زنده کنیم. – مدیر تولید گوگل، ژیانگی ژیائو

در بسیاری موارد نوتو اولین فونتی در نوع خود است که از یک زبان خاص پشتیبانی می‌کند. – تایپوگرافر زبان‌شناس در مونوتایپ، کمال منصور

خانوادهٔ حروف سنس-سریف تقریبا کامل است اما خانواده‌ٔ حروف سریف هنوز در حال آماده شدن است. این پروژه همچنان به صورت آزاد ادامه خواهد داشت و منبع= تکنامه. به نیاز به خوانده شدن در همهٔ برنامه‌ها و سیستم‌ها و سامانه‌ها، روز به روز خود را با نسخه‌های جدید استاندارد یونیکد هماهنگ خواهد کرد. زمانی که این پروژه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد، یونیکد ۶٫۰ عرضه شده بود که حالا به نسخهٔ ۹٫۰ رسیده است.

گوگل وظیفهٔ مدیریت دیزاین پروژه را به عهده داشت در حالی که مونوتایپ طراحی ظاهر حروف را انجام داد. مونوتایپ با صدها زبان‌شناس، پژوهشگر، کارشناس فرهنگی و طراح از سراسر دنیا ارتباط بر قرار کرد تا بتواند گنجینهٔ حروف نوتو را کامل و نهایی کند.

پشتیبانی مالی چندین سالهٔ تولید این فونت نیز بر عهدهٔ گوگل بود که در این هفته با عرضهٔ فونت Google Noto در کنار دیگر محصولاتش روزهای پُرکاری را پیش رو دارد.

خب حالا این فونت‌ها که این همه ازش نوشتیم را از کجا دانلود کنیم؟

ادامه در صفحهٔ بعد:

avatar
تکنامه