.....
تکنامه - آیا پاسپورت جدید بریتانیا بعد از برگزیت یکی از این ۹ طرح خواهد بود؟

آیا پاسپورت جدید بریتانیا بعد از برگزیت یکی از این ۹ طرح خواهد بود؟

دولت بریتانیا فراخوانی به ارزش ۴۹۰ میلیون پوند برای طراحی و تولید پاسپورت‌های جدید بعد از اعمال برگزیت صادر کرده است. این مناقصهٔ رسمی ماه گذشته از طریق (TED (Tenders Electronic Daily که نشریهٔ رسمی اتحادیهٔ اروپاست منتشر شده که به همین دلیل می‌تواند باعث شود که طرح نهایی از سوی شرکتی خارج از بریتانیا مورد تایید قرار گیرد. بر اساس قوانین اتحادیهٔ اروپا، کشورهای عضو موظف هستند که قراردادهایی در این سطح را در گسترهٔ اروپا منتشر کنند.

طراحی پاسپورت‌های جدید هر ۵ سال یک بار بررسی می‌شود، اما این بار این ری-دیزاین با ماجرای برگزیت یعنی خروج بریتانیا از اتحادیهٔ اروپا همزمان شده است. این پاسپورت‌ها که در سال ۲۰۱۹ به کار گرفته خواهند شد، پس از سالهای بسیار زیاد، اولین در نوع خود هستند که عبارت «اتحادیهٔ اروپا» را در خود ندارند و خبری از رنگ سرخ مخصوص جلد کشورهای عضو هم در آنها نخواهد بود.

پاسپورت‌های جدید می‌توانند نمادهای تعیین‌کننده‌ای از هویت جدید بریتانیا و ارتباطش با جهان باشند. ~ جوبیان پِین – مدیر خلاقه

به دلیل جذابیت و اهمیت این طرح جدید و تاریخی، سایت دیزین یک فراخوان منتشر کرد و از طراحان و همین طور دیگر بازدیدکنندگانش خواست که طرح مورد علاقه و دیزاین مناسب برای این پاسپورت جدید را ارسال کنند. بیش از ۲۰۰ طرح از ۳۴ کشور فرستاده شد و از میان طراحان و معماران و شرکت‌کنندگان ۱۲ تا ۸۳ ساله تعداد ۹ طرح پاسپورت انتخاب شد.

لازم به تاکید مجدد نیست که این طرح‌ها توسط افراد و طراحان عادی و به طور غیر رسمی و در قالب یک فراخوان اینترنتی طراحی شده‌اند و هیچ ارتباطی به فراخوان دولت بریتانیا و مناقصهٔ رسمی ندارند. اما با این وجود رسانه‌های خبری در حال پوشش دادن این فراخوان و طرح‌های برگزیده هستند و با توجه به اعتبار سایت دیزین ممکن است که تا چند لحظهٔ دیگر در حال تماشای طرح آیندهٔ پاسپورت‌های بریتانیا باشیم!

در ویدئوی پایین تک تک این ۹ طرح که در قالب‌های آماده، برش خورده و چاپ شده‌اند را با هم می‌بینیم:

دیزین

avatar
تکنامه