.....
تکنامه - گرامیداشت «سال خروس» در نمایشگاه آنلاین گوگل

گرامیداشت «سال خروس» در نمایشگاه آنلاین گوگل

امروز نخستین روز سال جدید قمری است. ما حالا وارد «سال خروس» شده‌ایم. در سراسر آسیا و حتی جهان، خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و لباس‌های پلوخوری قرمز و فانوس‌ها و فشفشه‌ها و ترقه‌ها را دم دستشان می‌گذارند و شروع به شادی و جشن می‌کنند. پیش از این که بگویید امروز که شروع سال قمری نیست، مطلب زیر را بخوانید:

گاه‌شماری قمری (Lunar calendar) نوعی گاه‌شماری بر پایه گردش گام‌های ماه است. این گاه‌شماری با گاه‌شماری میلادی که نوعی گاه‌شماری خورشیدی و بر پایه گردش زمین به دور خورشید است، در تضاد است. به دلیل این که تعداد روزها در سال خورشیدی بیشتر از تعداد روزهای سال قمری است، تعداد روزهای ۱۲ ماه قمری (۳۵۴٫۳۶۷ روز) را گاهی سال قمری می‌نامند. گاه‌شماری هجری قمری یک نمونه رایج گاه‌شماری قمری است که در کشورهای اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این گاه‌شماری سال به ۱۲ ماه تقسیم شده ولی ماه‌ها ارتباطی با فصل‌ها ندارد و هر سال قمری ۱۱ یا ۱۲ روز از سال خورشیدی کمتر است، بدین ترتیب با گذشت حدود ۳۳ سال قمری، به جای پیشین خود بازمی‌گردد. گاه‌شماری قمری عمدتاً در امور مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در عربستان سعودی گاه‌شماری رسمی محسوب می‌شود. دیگر گاه‌شماری‌های قمری اغلب دارای یک ماه اضافی هستند که به صورت موردی به تقویم قمری اضافه می‌گردد تا آن را با گاه‌شماری خورشیدی همگام سازند.

همچنین ببینید:  با تماشای این ۷ تقویم خارق‌العاده، وارد سال ۲۰۱۷ می‌شویم!

تکنامه - گرامیداشت «سال خروس» در نمایشگاه آنلاین گوگل

اگر می‌خواهید بدانید که این مراسم و آتش‌بازی‌های مرتبط به آن چه معنا و مفهمومی دارند، سرویس فرهنگ و هنر گوگل آماده است که به کمک شما بیاید تا این سنت‌های شرقی را بهتر درک کنید:

همچنین ببینید:  Trusted Contacts؛ برنامه جدید گوگل برای به اشتراک‌گذاری موقعیت

اما هنوز تمام نشده. Google Arts & Culture با ۱۲ موزه از پکن تا واشنگتن همکاری کرد تا بتواند یک نمایشگاه آنلاین جدید از هنرها و فن‌هایی که در این جشن‌های رنگارنگ به کار می‌آید، راه‌اندازی کند. این نمایشگاه برای همه در اپلیکیشن‌های رسمی گوگل آرتز اند کالچر در اندروید و iOS نیز در دسترس قرار گرفته است. به عنوان مثال در آموزش پایین، شما می‌توانید فانوس سال نو را خودتان با دستهای توانمندتان بسازید:

تکنامه - گرامیداشت «سال خروس» در نمایشگاه آنلاین گوگل

اگر تا به حال از وجود بخش هنر و فرهنگ گوگل مطلع نبودید می‌توانید با دانلود اپلیکیشن‌های زیر از گوگل‌پلی و یا اپ‌استور با این سرویس گوگل آشنا شوید:

دانلود از گوگل‌پلی دانلود از اپ‌استور

همچنین ببینید:  تولد ۱۸ سالگی گوگل به روایت Doodle!

گوگل‌بلاگ + تکنامه

avatar
تکنامه