.....
چاپگرها

چه پرینتری بخریم؟

طبق نظرسنجی اصولی و جامعی که من بین هفت-هشت نفر از همکارانم به انجام رسانیده‏‎ام، پرینتر یکی از مشکل‎زا ترین دستگاه‎های جانبی کامپیوتر است که بشر اختراع کرده. تازه خودم هم با آنها موافقم، اصلا برای همین نظرسنجی کردم :) حالا شاید نظرسنجی من خیلی بین‎المللی نباشد، ولی مطمئنم که اگر شما اینقدر بیکار باشید که در سطح کره زمین دست به چنین نظرسنجی‎ای بزنید، به احتمال زیاد به نتیجه مشابهی دست خواهید یافت. چرا اینطور است؟ پاسخ این سوال، زیاد ارتباطی به موضوع این پست ندارد، و ما قرار است سعی کنیم به این موضوع بپردازیم که چه پرینتری برای چه کسی مناسب‎تر است، تا شاید اندکی از آلام شما کاربر گرامی کاسته شود :)
قبل از انتخاب پرینتر، بهتر است یک استراتژی درازمدت برای خودتان تعریف کنید. آیا حاضرید تا وقتی که پرینتر شما منفجر نشده، دم به دقیقه، پول بی‎زبان را حرام کنید و برایش جوهر بخرید؟ اگر بله که ضمن محکوم کردن این حرکت مایه‎دارانه، پرینترهای جوهرافشان را به شما پیشنهاد می‎کنیم. پرینترهای جوهرافشان را می‎توانید با قیمت مناسبی، مثلا حدود صد هزار تومان تهیه کنید. (اگر پیدا کنید) تازه رنگی هم هستند و کلی عکسهای علمی و فرهنگی می‎توانید چاپ کنید و به دیوار بزنید. مثلا همین منظومه شمسی. اما اگر استراتژی شما این است که در طولانی مدت، زیاد پول خرج نکنید، پرینترهای لیزری به صرفه‎تر هستند. اگر بیشتر دنبال چاپ متن و مقاله و اینجور چیزها هستید، پرینترهای لیزری تکرنگ، گزینه مناسبی هستند. منظور از تکرنگ همان سیاه است :) یک پرینتر تکرنگ لیزری را با حدود چهارصد هزار تومان می‎توانید تهیه کنید. اگر خیلی اصرار دارید که مدل هم معرفی کنم، HP 1102w را پیشنهاد می‎کنم. پرینتر لیزر تکرنگ و مجهز به WiFi. یعنی نه تنها می‎توانید علم و دانش را از کامپیوترتان به روی کاغذ منتقل کنید، بلکه از روی موبایل و تبلت هم می‎توانید. اصلا دلیل اینکه شما مرزهای علم و دانش را جابه‎جا نکرده‎اید، همین است که پرینتر WiFi نداشته‎اید. حالا آن عزیزانی که پرینتر WiFi داشته‎اند و هیچ چیزی را هم جابه‎جا نکرده‎اند، استثنا هستند :)

اصلا به قیافه این پرینتر می‎خورد که WiFi داشته باشد؟ خب دارد، اینقدر از روی ظاهر قضاوت نکنید :)
اصلا به قیافه این پرینتر می‎خورد که WiFi داشته باشد؟ خب دارد، اینقدر از روی ظاهر قضاوت نکنید :)

پرینترهای جوهرافشان معمولی، هزینه اولیه کمتری دارند، ولی حجم جوهرشان به نسبت پرینترهای لیزری کمتر است و باید زودتر جوهر بخرید :) پرینترهای لیزری، گرانتر هستند، اما تونرشان بیشتر عمر می‎کند و در نهایت به صرفه‏‎تر هستند. در صورتیکه به جای خریدن تونر جدید، تونر خود را شارژ کنید، به صرفه تر هم می‎شوند :) یک چیزهایی هم تحت عنوان پرینترهای سوزنی و حرارتی و … وجود دارند که من شرم می‎کنم در مورد آنها صحبت کنم :)

مثلا قرار است این باکس‎های آبی چکیده متن باشند، که من برای خودم یک سری چیزهای دیگری در آنها به زیور طبع می‎آرایم :) همه اینها به این خاطر است که پرینتر سه‎کاره ندارم. حالا پرینتر سه‎کاره چی هست؟ چقدر نرم و نامحسوس سوئیچ کردم به موضوع جدید :) همانطور که از اسمش پیدا نیست :) پرینتر سه‎کاره، هم پرینتر است، هم اسکنر است و هم فتوکپی. در نتیجه یک دستگاه سه‎کاره است و معلوم نیست برای چه به آن پرینتر سه‎کاره می‎گویند. پرینتر که سه‎کاره نمی‎شود، پرینتر، پرینتر است. تازه فتوکپی هم که همان اسکن و پرینت است، سه کاره کجا بود؟ :)
حالا، آیا دستگاه سه‎کاره به درد شما می‎خورد؟ من از کجا بدانم؟ آیا لازم است یک سری عکس و متن را از روی کاغذ وارد کامپیوتر کنید؟ بله؟ خب پس اسکنر به دردتان می‎خورد. فتوکپی هم که در سرزمین گل و بلبل ما از نان شب واجب تر است. یعنی شما الان تشریف ببرید نانوایی و بیشتر از سه عدد نان بخواهید، از شما فتوکپی شناسنامه و کارت ملی می‎خواهند، ادارات دولتی که جای خود دارند. پس شما با خرید یک دستگاه سه‎کاره می‎توانید در هزینه فتوکپی صرفه‎جویی کنید و خانه بخرید :)
حالا خود این دستگاه سه‎کاره هم، خودش جوهرافشان دارد و لیزری. الان که نیک می‎نگرم، می‎بینم که هنوز توضیح ندادم، جوهرافشان چیست و لیزری کیست :)

همچنین ببینید:  مشکلات چاپگر در ویندوز

پرینترهای جوهرافشان، جوهر مایع را به صورت نقاط ریز روی کاغذ می‎پاشند و تصویر را چاپ می‎کنند. پرینترهای لیزری از پودر استفاده می‎کنند، یعنی طرح روی کاغذ ترسیم می‎شود و پودر رنگ به طرح می چسبد و بعد غلتک از رویش رد می‎شود :)

خب پس می‎توان نتیجه گرفت که کیفیت و سرعت پرینترهای لیزری بهتر است و چون برای چاپ از پودر استفاده می‎کنند، خشک نمی‎شوند، در صورتیکه پرینترهای جوهرافشان اگر مدتی از آنها استفاده نکنید، ممکن است خشک بشوند و با منبع=تکنامه. به اینکه منبع جوهرشان کوچک است، در استفاده زیاد، به صرفه نیستند. حال کردید از دوخط جمله چقدر نتیجه گرفتم؟ :) البته فراموش نکنید که ما همچنان در مورد پرینترهای معمولی صحبت می‎کنیم و نباید یک پرینتر رده بالا و کلاس خفن جوهرافشان  را با یک پرینتر لیزری معمولی مقایسه کنید. چون عیب است :)

یک سری پرینترهای جوهرافشان هم هستند که مخزن و شلنگ جوهر دارند :) یعنی شما لیتری جوهر می‎خرید و مصرف می‎کنید. این عزیزان هم مقرون به صرفه هستند. گفتم جوهرافشان ها ناراحت نشوند از دست ما :)

بله، برگردیم به مبحث شیرین دستگاه های چندکاره. البته عرض دیگری ندارم در این مورد، به جز اینکه یک سری دستگاه‎های چهارکاره هم داریم که علاوه بر پرینتر و اسکنر و فتوکپی، فکس هم هستند. البته الان که ایمیل هم خز شده و زن و شوهر توی منزل از طریق تلگرام باهم صحبت می‏کنند، اینکه فکس هنوز هم فایده‎ای دارد یا نه، احتیاج به سالها بحث کارشناسی دارد و به عمر ما قد نمی‎دهد :)

mfp-m127fn
دستگاه چهارکاره تکرنگ. یعنی پرینتر و اسکنر و فتوکپی و فکس. دریغ از رنگ :)

اگر پرینتر لیزری رنگی مورد نظرتان باشد، می‎توانید با حدود ششصد هزار تومان، یکی تهیه کنید. فقط تکنامه. بفرمایید که پرینتر لیزری رنگی، معمولا چهار تونر دارد که اگر بخواهید همه آنها را مجددا تهیه کنید، باید قیمت یک پرینتر نو را پرداخت کنید. ولی اگر به شارژ کردن تونر رضایت بدهید، هزینه کمتری به شما تحمیل می‎شود. مدل پیشنهادی من HP Personal Laser CP 1025 NW است که WiFi هم دارد و تبلت و موبایل و شکوفایی علم و دانش و… :)

cp1025nw
خب این پرینتر رنگی لیزری است که Wifi هم دارد :)

اگر دنبال دستگاه سه‎کاره می‎گردید و فقط چاپ تکرنگ برایتان کافی است، می‎توانید با حدود ششصد هزار تومان HP LaserJet Pro MFP M125nw را تهیه کنید. نخیر اشتباه نشده :) ششصد هزار تومان درست است. آن پرینتر لیزری رنگی و این سه‎کاره لیزری تکرنگ، تقریبا هم قیمت هستند. می‏‎بینید بر سر چه دوراهی سخت و دشواری قرار گرفته‎اید؟ حالا باید چی بپوشید؟ :)

این دستگاه سه کاره لیزری تکرنگ است. بله..بله... Wifi هم دارد :)
این دستگاه سه کاره لیزری تکرنگ است. بله..بله… Wifi هم دارد :)

و اما سه کاره رنگی لیزری. مدل پیشنهادی HP Color LaserJet Pro MFP M176n هست که با حدود نهصد هزار تومان می توانید تهیه کرده و حالش را ببرید :)

همچنین ببینید:  دریافت کد CSS فیلترهای اینستاگرامی به صورت آنلاین
mfp-m176n
سه کاره رنگی لیزری. WiFi ندارد، ولی از طریق کابل به شبکه متصل میشود.

سه‎کاره جوهرافشان چی شد؟ خب من که یادم نرفته بود، فقط می‎خواستم شما را امتحان کنم :) سه‎کاره جوهرافشان هم با قیمتی حدود صد و پنجاه هزار تومان در دسترس شما قرار دارد، و البته اگر بخواهید از جوهر اصلی استفاده کنید، هربار باید تقریبا همین قدر هزینه کنید. البته می‎توانید آنها را هم شارژ کنید، ولی فراموش نکنید که شارژ کردن، در کیفیت نهایی چاپ تاثیر می‎گذارد، حتی در تونر چاپگر لیزر، چه برسد به جوهر. در نهایت اگر دنبال کیفیت خوب هستید، باید هزینه‎اش را هم پرداخت کنید، کیفیت خوب با کالای اصل به دست می‎آید، اما بیشتر کاربران به شارژ روی می‎آورند و از افت جزئی کیفیت چشمپوشی می‎کنند، تا زمانیکه پس از چند دوره شارژ، کیفیت خیلی پایین بیاید و یا قطعه موردنظر معدوم گردد:) مدل پیشنهادی HP Deskjet 2130 را در تصویر مشاهده می فرمایید :)

InkJet 2130
سه کاره جوهرافشان رنگی. پرینتر و اسکنر و فتوکپی

شاید الان این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا فقط مدل‎های HP را معرفی کردم. واقعیتش دلیل خاصی ندارد، چون برندهای دیگری مثل Canon , Samsung ,Epson و… هم دستگاه‎های خوب و با کیفیتی تولید کرده‎اند و هدف از مثال زدن فقط آشنایی با انواع گزینه‎های روی میز بود :) در نتیجه در صورتیکه دستگاه دیگری مدنظر شماست که از لحاظ بودجه و امکانات برایتان مناسب است، به سراغش بروید. امروز نه، فردا، نه پس‎فردا بالاخره یک مشکلی پیدا می‎کند و بعد مشکلات دیگر و آخرش باید بروید سراغ یک دستگاه جدید. پس زیاد سخت نگیرید :) این مطلب مربوط به مشکلات چاپگر در ویندوز را هم از دست ندهید.

دستگاه‎های معرفی شده در این مطلب، برای مصارف زیاد، مثل ادارات و شرکت‎ها بهترین گزینه نیستند و بیشتر برای مصارف خانگی توصیه می‎شوند. البته شرکت داریم سالی دو برگ چاپ لازم دارد، خانه داریم، دقیقه‎ای حداقل چهار برگ :)

حالا ما قیمت حدودی ارائه نمودیم، شاید شما سالها و حتی قرنها بعد این مطلب را ببینید، پس قبل از اینکه قلک را بشکنید، تاریخ مطلب رو چک بفرمایید، با حساب همین قیمت‎ها تشریف نبرید بازار. ممکن است به چشم اصحاب کهف به شما بنگرند :)

تکنامه

avatar
منوچهر
مهمان
منوچهر

در مورد پرینتر خیلی عالی توضیح دادید

محمدمهران
مهمان
محمدمهران

سلام همزاد عاااالی بود.
یا خدا شما چقد شبیه من هستی!!(ببخشید هیجانم یه مقدار دیر خودشو نشون داد!)
الکی مثلا شبیه شما هستم!الکی مثلا الکی گفتم‌ و شبیه شما نیستم!خوب فک‌ کنم همینقد کافیه وگرنه تا قاب قوسین پیش میرم!
پ.ن:آدرس سایتکم رو دادم ولی اگه خواستین بازدید کنین روش کلیک‌ نکنید…(یه ذره هیجان بدیم به کار!)
.
.
.
برین تو گوگل بزنین دنیای اعداد یا فقط ریاضی صفحه ی اول گوگل وبلاگم میاد!(البته اگه دوست داشتین‌ میتونین برای حمایت از کالای ایرانی از یوز استفاده کنید!دیگه خودتونید و زمان بی امان و تعداد صفحه ای که باید برین جلو که حدش به بی نهایت میل نمیکنه!
(حواسم بود گفتم‌ نمیکنه،خواستم شمارو امتحان کنم)
پ.ن:مثلا خیلی کارم درسته و گوگل و اینا و …!!!

شرر
مهمان
شرر

با نمک بود مرسی. امروزه که ما هر روز حس اصحاب کهف بهمون دست میده

رضوی
مهمان
رضوی

سلام من در یک برنامه تحت وب ، برای چاپ نسخه روی دفترچه بیمه تامین با پرینتر الیویتی دو مشکل دارم ، (۱- امکان تعریف سایز دلخواهد ندارم ، ۲- فونت مناسبی که حوانا باشه برای این کار را نمیدانم و فونت های نختلف را امتحان کردم ولی خوانایی ندارد) درصورت امکان راهنمایی بفرمایید آیا این پرینتر برای استفاده در برنامه های تحت وب مناسب هست یا خیر و اگر پاسخ منفی است با توجه به نازکی کاغذ دفترچه چه پرینتر دیگری میتوان جایگزین کرد

پویان ایزدی
مهمان
پویان ایزدی

سلام به نظرم باید پرینتری خریداری بشه که برای انواع کاغذ a4 مناسب باشه و این طور نباشه که روی هر کاغذ a4 به یک شکل جواب بده، چون ما پرینترهایی در شرکت داشتیم که به هیچ عنوان با کاغذ a4 کپی مکس سازگار نبود

تکنامه