.....

چطور دامنهٔ سایت خود را به جای حروف با اموجی ثبت کنید!

هر روز در این دنیای اینترنت و تکنولوژی اخبار عجیب و غریبی می‌شنویم. این مطلب هم یکی از آنهاست. مدتی‌ست که با انجام برخی کلک‌های فنی، شما می‌توانید یک سایت به صورت ws.🎨😊💻 داشته باشید! که البته ما خودمان این Emoji ها را انتخاب کردیم که برای تکنامه از آن استفاده کنیم! :) یک بار زودتر از ما اقدام نکنید که ناراحت می‌شویم!

تصور کنید که در دنیای غرق در گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و حالا دیگر مک‌بوک‌های پروی تاچ‌بار دار! وارد کردن و به خاطر سپردن چنین دامنه‌هایی چقدر آسان است.

اما چطور؟

خیلی ساده! ابتدا به این سایت بروید. در این موتور جستجوی Emoji ها، به دنبال هر عبارتی که می‌خواهید بگردید. مثلا ما به دنبال «خنده» گشتیم. چرا؟ چون اینجا تکنامه است! نکتهٔ جالب این است که این سایت حتی از زبان «فارسی» هم پشتیبانی می‌کند. خب بعد اموجی‌های خود را با یک کلیک ساده بر روی آنها کپی کنید.

تکنامه - ثبت دامنه با Emoji

تکنامه - ثبت دامنه با Emoji

حالا به این سایت بروید: ws.❤❤❤ (نگران نباشید! حتی اگر مرورگر شما نمی‌تواند این اموجی‌ها را نشان دهد، لینک برای شما باز خواهد شد.) در این سایت، به دنبال دامنهٔ مورد نظر خود بگردید. مثلا همان طور که گفتیم ما به دنبال این سایت گشتیم که برای خرید، آزاد بود:

تکنامه - ثبت دامنه با Emoji

و سفارش خود را ثبت کرده و دامنهٔ اموجی‌دار را صاحب شوید!

خب چه فایده‌ای دارد؟ این دامنه‌ها به درد نمی‌خورند. حتی در گوگل ایندکس نمی‌شوند و قابل جستجو نیستند! مطمئنید؟ :)

منبع= تکنامه. به نوع مرورگر و سیستم عامل، ممکن است، اموجی‌ها را اشکال رنگی و یا متن سرمه‌ای عادی و یا حتی به صورت مستطیل‌های Tofu ببینید.

تکنامه - ثبت دامنه با Emoji

تکنامه - ثبت دامنه با Emoji

اما چرا آخرش ws دارد؟

این روش دامنه‌سازی خیلی قبل‌ترها توسط یک شخص ناشناس به نام Bob در سال ۱۹۹۵ انجام شده بود. باب دامنهٔ com.☃ را ثبت کرد! عجب قوهٔ تخیلی داشته باب در سال ۱۹۹۵! اما بعدتر که تصور شد که چنین دامنه‌هایی می‌توانند باعث حملات جعل و یا به اصطلاح Internationalized domain name (IDN) homograph attack شود، به طور کلی استفاده از اموجی و کاراکترهای خاص که امکان اشتباه و کلاه‌برداری و فریب دادن کاربران را فراهم می‌آورند، برای همیشه در دامنه‌های رایج ممنوع شد.

در این حملات کاراکترهای مشابه جایگزین آنهایی می‌شوند که در یک دامنهٔ رسمی استفاده شده است. مثلا خیلی‌ها شاید ندانند که ما ۳ نوع O داریم که دقیقا مثل هم هستند، اما در جدول یونیکد، مقادیر متفاوتی دارند: Ο یونانی، O لاتین و О سیریلیک. بنابراین بر طبق همین دستورالعمل، دیگر O ها و موارد مشابه همگی در هنگام ثبت دامنه ممنوع هستند.

اما بعضی سرویس‌های ارائه دهندهٔ دامنه مانند ws که متعلق به کشور Samoa است این اجازه را می‌دهند. ws هم از نام قدیمی این کشور یعنی Western Samoa گرفته شده است که کد دو حرفی استاندارد این کشور است.

بار دوم در سال ۲۰۱۱ یک شرکت به نام Panic Software دامنهٔ la.💩 را ثبت کرد و تصور کرد که اولین دامنهٔ اموجی‌دار را ساخته! :)

همچنین ببینید:  تلاش اپل برای جذب مشتریان اندرویدی و پرداخت ۲۶۰ دلار

اما کوکاکولا و یک شرکت هواپیمایی نروژی با تقلید از کمپین کوکا کولا به فاصلهٔ چند ماه، در کمپین‌های تبلیغاتی جالب خود در سال ۲۰۱۵ به طور جدی و با سر و صدا به سراغ دامنه‌های شکلکی رفتند. این کوکاکولا بود که برای اولین بار متوجه شد که حالا که مدتهاست نمی‌شود از دامنه‌های رایج com ،org و net استفاده کرد یکی از ثبت‌کننده‌هایی که از اموجی پشتیبانی می‌کند، همانا همین ws است که کوکاکولا به سرعت آن را به We Smile خودش تعبیر کرده و کمپین خود را آغاز کرد.

کاری که این کمپین می‌کرد، دعوت از مشتریان جوان خود که بیشتر از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند به بازدید از دامنه‌هایی بود که در تصویر مشاهده‌ می‌کنید. جایزه هم این بود که برندگان به قید قرعه می‌توانستند دامنهٔ اموجی‌دار خود را به رایگان داشته باشند.

بعدی قبلی
تکنامه - ثبت دامنه با Emoji - کوکاکولا
تکنامه - ثبت دامنه با Emoji - کوکاکولا
تکنامه - ثبت دامنه با Emoji - کوکاکولا
بعدی قبلی

این ویدیوی جالب از کمپین کوکاکولا را هم حتما ببینید که در آن اشاره می‌کند که «خوشحالی» ممکن است در زبان‌های مختلف متفاوت نوشته شود، اما اگر به صورت خندانک یا صورتک در بیاید، برای همه قابل فهم است.

و شرکت هواپیمایی نروژی هم، دنبال‌کنندگان خود در اینستاگرام را به چالش کشف رمز و باز کردن این لینک دعوت کرده بود که البته در صورت موفق شدن، تنها چیزی که نصیب‌شان می‌شد، مطلع شدن و امکان خرید بلیت پرواز مستقیم از کپنهاگ به لاس وگاس بود!

تکنامه - ثبت دامنه با Emoji - هواپیمایی نروژی

همچنین ببینید:  اتصال به دسکتاپ ویندوز با آیفون و آیپد

و بعد هم در سال ۲۰۱۶ همان سرویس‌دهندهٔ ws.❤❤❤ که عرض کردیم با تمام توان به طور رسمی مشغول کار شده است و تنها ثبت‌کنندهٔ رده بالای پشتیبانی کننده از اموجی‌ست. این دامنه‌ها به طور خودکار پس از ثبت در این سایت، در GoDaddy هم رجیستر می‌شوند و هیچ تفاوتی با یک دامنهٔ عادی ندارند. یک نکته‌ٔ ریز هم در اینجا وجود دارد و آن هم اینکه در این سایت، شما تنها می‌توانید از اموجی استفاده کنید و امکان ترکیب اموجی و حروف عادی را ندارید. (باز هم گویا به دلیل هم حملات جعل)

اما حالا خودمانیم اصلا چطور چنین چیزی ممکن است؟

در واقع کل این کار یک جور کلک فنی قدیمی است! دامنهٔ سایت شما در واقع اموجی نیست. بلکه چیزی شبیه به این است: https://xn--qeiaa.ws و یک Redirect سریع به کمک Punycode آن پُشت‌ها انجام می‌شود. دامنه‌های اینترنتی به طور پیش‌فرض باید به صورت ASCII نوشته شوند، اما پونیکُد که توسط Domain Name System هم پشتیبانی می‌شود، از راه میانبری استفاده کرده و کاراکترهای Unicode را هم وارد ماجرای ثبت دامنه می‌کند. کل ماجرا کمی پیچیده است اما به زبان ساده، ابتدا بخش اسکی دامنه جدا شده و یک راست منتقل می‌شود و سپس بخش‌هایی که فقط در یونیکد موجود هستند و در اسکی وجود ندارند، پس از یک خط تیره به انتهای نشانی اضافه می‌شوند. این همان ترفندی است که به کمک آن دامنه‌های زبان‌هایی مانند آلمانی و همین فارسی خودمان هم وارد عناوین دامنه‌ها شدند. (مثلا com.رولکس.www که توسط خود Rolex به ثبت رسیده و به دامنهٔ اصلی ریدایرکت می‌شود.)

این هم یک تبدیل کنندهٔ یونیکد به پونیکُد و بر عکس!

همچنین ببینید:  از ویندوز ۱۰ متنفرید؟ چه کار کنید؟

تکنامه و ادویک

avatar
تکنامه