.....
تکنامه - پیروزی تاریخی سامسونگ بر اپل در دیوان عالی و تحول در حق ثبت دیزاین

پیروزی تاریخی سامسونگ بر اپل در دیوان عالی و تحول در حق ثبت دیزاین

امروز دیوان عالی ایالات متحدهٔ آمریکا در ادامهٔ بررسی پروندهٔ پرداخت خسارت ۵۴۸ میلیون دلاری سامسونگ به اپل، طرف شرکت کره‌ای را گرفت. این حکم می‌تواند ماجرای شکایت‌های مبتنی بر حق ثبت اختراع را برای همیشه تغییر دهد.

حتما بارها راجع به شکایت‌های این کمپانی‌ها از یکدیگر شنیده‌اید و این که چه طور موارد بسیار کوچک و بی‌اهمیت باعث خسارت‌های چند صد میلیون دلاری شده است. پس از حکم آخری که سامسونگ را مجبور به پرداخت تمام سود خود از فروش برخی از گوشی‌ها و تبلت‌های مورد شکایت اپل می‌کرد، کره‌ای‌ها تصمیم گرفتند که کوتاه نیایند. ادعای مطرح شده از سوی سامسونگ بر این مبنا بود که در طراحی گوشی‌های این کمپانی، بیش از ۱۰٫۰۰۰ حق ثبت مختلف استفاده شده است و نباید برای ۳ حق ثبت اپل که عبارت بودند از: «گوشه‌های گرد روی آیفون»، «گوشه‌های گرد به همراه فریم گرد آیفون» و «شبکه‌بندی یا گرید آیکن‌های اپلیکیشن‌ها در iOS» مبلغ ۵۴۸ میلیون دلار به اپل بپردازد. با وجود قوانین بسیار قدیمی دربارهٔ حق ثبت دیزاین در ایالات متحده، سامسونگ امیدوار بود که ۳۹۹ میلیون دلار از این مبلغ را پس بگیرد.

همچنین ببینید:  اختراع خلاقانهٔ سامسونگ برای نابینایان: چاپ برجسته با جوهر قابل لمس

قانون ثبت دیزاین که امروزه در چنین دعواهای پیچیده‌ای به آن استناد می‌شود مربوط به سال ۱۸۴۲ است و در ابتدا برای محصولات تزئینی در نظر گرفته شده بود. در همان سال یک طراح تایپ‌فیس نخستین حق ثبت را دریافت کرد و سپس دهه‌ها بعد بک نفر برای برج آزادی! اما در اواخر قرن نوزدهم، یک مشاجره بر سر طراحی فرش در ایالت کنتیکت در گرفت و دادگاه نتوانست تشخیص دهد که چه میزان از طرح‌های فرش‌ها مورد سرقت هنری قرار گرفته است. بنابراین مقداری از سود فرد خاطی را به صاحب حق ثبت پرداخت کرد. ماجرا از اینجا مضحک می‌شود که یک سناتور این ایالت تصمیم گرفت که از صنعت بومی فرش‌بافی کنتیکت محافظت کند و طرحی را به مجلس برد تا از این بعد اگر شما حتی بخشی از یک حق ثبت را نقض کنید، باید تمام سود حاصله (و نه تنها بخشی از آن) را بپردازید! و این همان قانونی‌ست که امروز اپل با آن به خاطر ۳ حق ثبت، کل سود کمپانی سامسونگ از چند گوشی و تبلت را تصاحب کرد!

تکنامه - پیروزی تاریخی سامسونگ بر اپل در دیوان عالی و تحول در حق ثبت دیزاین

و حالا دیوان عالی ایالات متحده، رای به رد این قانون عهد عتیق داده است! از این پس، نقض حق ثبت‌های دیزاین یک فرد یا کمپانی منجر به پرداخت تمام سود نهایی محصولات نمی‌شود. هنوز مشخص نشده است که این امر چطور محاسبه می‌شود و چگونه مشخص می‌شود که مثلا آیکن‌های گرد آیکن چه میزان در سود سامسونگ موثر بوده است؟ ۱٪؟ ۱۰٪؟ ۹۹٪؟ چه شواهدی باید ارائه شود و به چه صورت طرفین مدعای خود را ثابت کنند. اما به هر حال حکمی‌ست که داده شده و از این پس لازم‌الاجراست.

همچنین ببینید:  ۸ بیلیون دلار، بزرگترین خرید تاریخ سامسونگ: کمپانی Harman

دقیقا به همین دلیل است که این حکم جدید به نفع سامسونگ را تاریخی می‌دانیم. چرا که از این پس طراحان و دیزاینرها و نیز کمپانی‌ها نباید نگران چنین شکایت‌هایی باشند که به خاطر گوشه‌های مدور مجبور به پرداخت تمام سود خود شوند. حالا دیگر آمریکا بالاخره از سال ۱۸۴۲ یک قدم به جلو گذاشته است.

برای تعیین میزان خسارتی که باید پرداخت شود، حالا سریال سامسونگ-اپل وارد فصل جدیدی شده و دادگاه حوزهٔ فدرال وظیفه دارد که مصادیق تخلف و مقدار دقیق تاثیر حق ثبت‌های اپل بر سود سامسونگ را تعیین و نتیجه را اعلام کند.

فست‌کودیزاین

avatar
تکنامه