.....

پروژهٔ خلاقانهٔ گوگل: ابزاری که با یک لمس، هر ماده‌ای را تشخیص می‌دهد!

پروژهٔ Soli گوگل که سال گذشته برای اولین بار معرفی شد، در لابراتوار سرّی گوگل به انجام رسیده بود. برای ایجاد Soli، غول رابط های کاربری Ivan Poupyrev یک رادار کوچک را در یک گوشی همراه جاسازی کرد تا بتواند کوچکترین حرکات دستها و انگشتها را تشخیص دهد. به این معنی که حرکات دست و انگشت بدون اتصال به دستگاه، دیده و فهمیده شده و عمل کنند.

همچنین ببینید:  با چیدن پازل در این اپلیکیشن‌ها، نقشه‌‌های کشورهای جهان را یاد بگیرید

اما حالا پژوهشگران دانشگاه St. Andrews به طور کلی سُلی را تغییر داده و وارد یک مرحلهٔ جدید کرده‌اند. این پروژهٔ جدید که RadarCat نامیده شده، می‌تواند نه تنها حرکات، بلکه جنس اشیا و مواد مختلف را تشخیص دهد! فولاد، شیشه، مس، سیب، پرتقال، هارد دیسک، هوا. هر ماده‌ای که بر روی صفحهٔ سُلی قرار بگیرد، سیستم رادارکَت می‌تواند آن را بشناسد.

در ویدئوی بالا می‌توان این پروژه را در عمل دید. مشاهده می‌شود که این سیستم بسیار دقیق و درست عمل می‌کند. بر خلاف پروژهٔ ViBand که بر اساس ارتعاشات ریز دستگاه‌های الکترونیکی عمل می‌کرد و تنها قادر به تشخیص وسایل دارای سیم و باتری بود، RadarCat از امواج رادیویی بهره می‌برد و چون از طریق ارسال امواج و بازگشت آنها از سطوح عمل می‌کند. بنابراین می‌تواند هر ماده‌ای را تشخیص دهد.

کاربردهای پیشنهادی

  • در یک رستوران، لیوان‌های خالی وقتی بر روی صفحهٔ سُلی قرار بگیرند، می‌توانند به طور خودکار، درخواست نوشیدنی جدید بکنند.
  • اطلاعات پروتئین و ویتامین و… میوه‌ها پس از لمس شدن نشان داده شود.
  • یک قلم دیجیتالی می‌تواند با لمس اجسام مختلف، رنگ یا فرم آنها را انتخاب و وارد برنامه‌‌ای مانند فوتوشاپ کند.
  • اما از همه جالبتر وقتی‌ست که به عنوان مثال گوشی هوشمند شما هنگامی که آن را با دستکش گرفته باشید، به طور خودکار آیکن‌ها را بزرگتر و یا اگر با یک انگشت یا عضو یا لباس خاصی لمسش کنید، برنامهٔ به خصوصی را اجرا کند.
  • اگر این سیستم با دیگر تکنولوژی‌های هوشمند ترکیب شود، دور از ذهن نیست اگر تصور کنیم که مثلا اپلیکیشن آشپزی شما با Amazon Alexa خانه‌تان هماهنگ شود و هنگامی که انگشتتان یخچال را لمس کرد، صدای الکسا برای شما مواد لازم را بخواند! ماهیتابه را روی گاز بگذارید و در جا الکسا به فریاد بیاید که: «هی! اگه می‌خوای گوشت رو سرخ کنی برو سراغ اون یکی تابه نه این تفلونی که ورداشتی!» به کمک بلوتوث، اجاق گاز می‌تواند دمای مورد نیاز را با دستور پخت امروزتان، تطبیق داده و آن را برای فرایند پخت و پز تنظیم کند.

من دقیقا نمی‌دانم که اصلا این میزان هوشمندی در آشپزی لازم می‌شود یا خیر. اما این نوع رویاها و آرزوها، دقیقا همان چیزی‌ست که بشر از دههٔ ۵۰ همواره در انتظار تحققش بوده است. درجه‌ای از راحت‌خواهی و ساده‌سازی که دیگر هیچ رابط کاربری‌ای به کار نیاید و به جایی برسیم که بیشتر واسطها و رابطها در تبلت‌ها و گوشی‌ها و… برایمان آزاردهنده شوند. پروژه‌هایی مانند Soli یا RadarCat که می‌توانند اطلاعات لمس هر چیزی توسط ما را بدون اجازه، دریافت و ضبط و تفسیر کنند، باید ما را بر آن دارند که این روند شتاب‌زدهٔ خودکارسازی و هوشمند کردن تکنولوژی را کمی آرام‌تر به پیش ببریم.

فست‌کودیزاین

avatar
تکنامه