.....

پازل کهکشانی بی‌نهایتی که به هزاران شکل چیده می‌شود!

و هیچ وقت تمام نمی‌شود! تا زمانی که سطح چیدمان شما ادامه داشته باشد و یا از شدت خستگی از چیدن این پازل عجیب و غریب که بر اساس یک مفهوم ریاضی ساخته شده است منصرف شوید، این پازل تمام‌شدنی نیست که نیست.

جهان بی‌نهایت است، حداقل تا جایی که بشر می‌داند. پازل‌های بشری اما بی‌نهایت نیستند، البته به جز وقتی که مجبور باشید در یک مهمانی خانوادگی تمامشان کنید! اما Infinite Galaxy Puzzle واقعا بی‌نهایت است. این پازل که توسط فارغ‌التحصیلان MIT در استودیوی دیزاین Nervous System طراحی شده است، آن قدر ادامه پیدا می‌کند که علنا تا ابد می‌توانید به چیدنش ادامه‌ دهید.

تصویر این پازل بی‌نهایت، یک عکس ماهواره‌ای گرفته شده توسط NASA از کهکشان راه شیری‌ست که در دو سطح رویی و زیرین پازل گسترده شده و به همین دلیل، هیچ وقت کل تصویر یک جا دیده نمی‌شود. اما این بخش مهم ماجرا نیست. بخش هیجان‌انگیز آنجاست که اساس این پازل، یک اصل ریاضی به نام بطری کلاین است که یک سطح بی‌نهایت را تعریف می‌کند که وقتی بر روی یک خط مستقیم پیموده شود، شما را دوباره به مکان اول بر می‌گرداند.

همچنین ببینید:  همه چیز دربارهٔ فونت‌های «چند رنگ»؛ دانلود ۱۱ نمونه، آموزش طراحی و نحوهٔ استفاده

فلیکس کلاین، ریاضیدان آلمانی و عضو آکادمی علوم برلین در سال ۱۸۸۲ نمونهٔ جالبی از سطح یک رویه طرح کرد که به بطری کلاین معروف شده است. این بطری سطح کاملا بسته‌ای دارد. با وجود این، برای آن نمی‌توان رویهٔ داخلی یا خارجی معلوم کرد و به عبارتی دیگر حجم آن صفر است. این شکل هم مثل نوار موبیوس داری یک رویه است ولی بر خلاف آن هیچ کناره‌ای ندارد. می‌توان برشی از آن بدست آورد که هر نیمهٔ آن یک نوار موبیوس تشکیل دهد. بطری کلاین را می‌توان به هر طرفی چرخاند بدون اینکه هیچ اتفاقی برای مایع درون آن بیفتد. نوار موبیوس که توسط آگوست فردیناند موبیوس، ریاضیدان و ستاره‌شناس مشهور آلمانی کشف شد، حالت خاصی از بطری کلاین به حساب می‌آید. ~ ویکی‌پدیا

این به این معناست که هر کدام از ۱۳۳ قطعهٔ این پازل را می‌توانید از هر طرفی بچینید، فقط اگر قطعه اولی از سمت راست پشت و رو شده و در سمت چپ گذاشته شود و بر عکس. بنابراین هیچ کدام از قطعات، قطعهٔ کناری و مرزی و پایانی یا آغازی و ابتدایی نیست و شما هیچ وقت نمی‌توانید کل قطعات را دو بار به یک شکل بچینید! معنی دیگر این جمله این است که شما می‌توانید چندین بستهٔ دیگر از این پازل را خریده و رسما نه تا پایان ۱۳۳ قطعه، بلکه تا ابد به چیدن و کامل کردنش ادامه دهید!

باورتان نمی‌شود چنین پازلی وجود داشته باشد؟ خودتان ببینید. ما در تکنامه و همچنین ریاضیات به طور کلی کِی با کسی شوخی داشته است که این دومین بارش باشد؟ :)

همچنین ببینید:  اپلیکیشنی که خندهٔ شما را به صورت ۳ بعدی چاپ کرده و روی مدار زمین قرار می‌دهد!

با توجه به عرضهٔ محدود پازل کهکشانی بی‌نهایت، دور اول تولید آن بلافاصله تمام شد و حالا می‌توانید در صورت تمایل، در سایت سازنده برای سال ۲۰۱۷ اقدام به پیش‌خرید این پازل کنید.

فست‌کودیزاین

avatar
تکنامه