.....
تکنامه - windows 10 S

ویندوز 10 جدید اجازه تعیین مرورگر و موتور جستجوی پیشفرض را نمی دهد

اگه از کاربران ویندوز بوده باشین، می دونین که انتخاب برنامه های پیشفرض یه مساله خیلی عادی توی ویندوز بوده. مثلا شما تعیین می کنین که فایلهای ویدئویی تون به طور پیشفرض با چه برنامه ای باز بشه، یا مثلا وقتی روی لینکی کلیک کردین، چه مرورگری باز بشه و لینک رو باز کنه و…

اما مایکروسافت توی Windows 10 S که نگارش خاصی از ویندوز 10 برای رقابت با سیستم عامل کروم گوگل هست، اجازه ی تعیین مرورگر پیشفرض و موتور جستجوی پیشفرض رو  به کاربران نمیده. یعنی اگه روی لینک خاصی کلیک کنین، مرورگر Edge مایکروسافت لینک رو براتون باز می کنه. مساله دیگه اینه که توی مرورگرهای مایکروسافت، امکان تغییر دادن موتور جستجوی پیشفرض هم وجود نداره. معمولا بیشتر کاربران از گوگل برای جستجو کردن استفاده می کنن، اما توی Windows 10 S اگه از طریق مرورگرهای Edge یا IE جستجویی انجام بدین، این جستجو از طریق Bing انجام میشه.

البته هنوزم می تونین وارد سایت گوگل بشین و جستجو انجام بدین و فعلا مایکروسافت، گوگل رو فیلتر نکرده :) اما موتور جستجوی پیشفرض مرورگرهای مایکروسافت به موتور جستجوی خودش یعنی Bing تبدیل شده و قابل تغییر نیست.

مایکروسافت اعلام کرده که امکان دانلود و نصب هر مرورگری که روی Windows Store باشه، وجود داره، ولی در هر صورت امکان تعیین کردن اون مرورگر به عنوان مرورگر پیشفرض وجود نداره.

Windows 10 S یه نسخه سبک از ویندوز 10 هست که برای سخت افزارهای معمولی و تکیه ی بیشتر روی وب بهینه سازی شده و میتونه برای مقاصد خاص مثلا برای دانش آموزان مفید باشه. گوگل هم چندسال پیش سیستم عامل خودش رو با نام Chrome OS به همین منظور منتشر کرده بود و حالا مایکروسافت هم در این زمینه فعال شده.

حالا باید منتظر موند و دید که مایکروسافت بر اساس نظرهای کاربران این محدودیت رو لغو می کنه و یا با همین فرمون جلو میره :) چون چیزی که مشخصه اینه که کاربران ویندوز، زیاد به این شرایط عادت ندارن.

د ورج + تکنامه

avatar
تکنامه