.....

چرا ویدئوی تبلیغاتی لوبیای Heinz در بریتانیا ممنوع شد؟

خیلی‌ها تصور می‌کنند که در کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان، قوانین و مقررات بررسی و تایید تبلیغات وجود ندارد و همه چیز مستقیم منتشر می‌شود. چون معمولا این قسم کارها شبیه کشورهای شرقی‌ست. اما حداقل لوبیای هاینز مطمئن شده است که چنین چیزی درست نیست! ممکن است مصادیق رد تبلیغات متفاوت باشند اما هر چند وقت یک بار دلایل عجیب و غریب و خنده‌دار و نا امید کننده‌ای باعث به هدر رفتن هزاران دلار سرمایه و انرژی آژانس‌های تبلیغاتی می‌شود.

مرجع بررسی و تایید تبلیغات و همچنین ارزیابی شکایات مرتبط در بریتانیا ASA است که مخفف Advertising Standards Authority می‌باشد. آخرین قربانی این سامانه در بریتانیا لوبیای Heinz بود! همین جا اشاره کنم که برای ما که در ایران هستیم، احتمالا نزدیک‌ترین ارجاع به این برند از سریال محبوب آمریکایی Mad Men است که در آن این تولید کنندهٔ قدیمی لوبیا، مشتری ثابتی برای آژانس تبلیغاتی استرلینگ کوپر به مدیریت خلاقهٔ دونالد دریپر بود!

خب اول این تبلیغ را با هم ببینیم. امکان ندارد که شما دلیلی برای حذف این ویدئو پیدا کنید:

همچنین ببینید:  کمپین تبلیغاتی مک‌دونالد: پرتغالی و مجاری یاد بگیرید!

حالا دلیل ممنوعیت و رد این تبلیغ ویدئویی چه بوده؟ ۹ نفر با این سازمان نظارت بر تبلیغات بریتانیا تماس گرفته و هشدار دادند که ممکن است کوبیدن بر روی قوطی لوبیای خالی «خطری برای سلامتی» باشد. از این میان ۶ نفر معتقد بودند که این کار برای کودکان خطرناک است. ASA به اعداد کاری ندارد و همهٔ شکایات را بررسی می‌کند. اما تنها در صورت تایید مضر، خطرناک و یا توهین‌آمیز بودن، دستور توقف کمپین‌های تبلیغاتی را صادر می‌کند. در این شرایط حتی ۱ نفر می‌تواند یک پروژهٔ چند صد هزار دلاری را برای همیشه، نابود کند. داشتم تصور می‌کردم که اگر چنین چیزی در ایران وجود داشت، چه اتفاقاتی که نمی‌افتاد!

تمام چیزی که Heinz به دنبالش بود یک کمپین تبلیغاتی مفرح بود که کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با زدن بر روی قوطی‌های خالی، آهنگ پخش شده را بازسازی کرده و در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ CanSong# به اشتراک بگذارند.

تکنامه - ویدئوی تبلیغاتی لوبیای Heinz که در بریتانیا ممنوع شد

فریم بالا در ابتدای ویدئو هم فایده‌ای به حال هاینز نداشت.

همچنین ببینید:  کمپین تبلیغاتی کوکاکولا: بطری نوشابه‌‌ای که سلفی می‌گیرد!

با وجود این که ASA کاملا مستقل از دولت و رسانه‌ها عمل می‌کند اما به دلیل پیشینه و قدرتی که در تحریم و فشار آوردن بر تبلیغ‌دهندگان دارد، تقریبا تمام برندها به دستورات آن عمل می‌کنند و آنها که نکنند به طور صریح در وبسایت این سامانه، تهدید به بایکوت و تحریم شده‌اند.

تکنامه - ویدئوی تبلیغاتی لوبیای Heinz که در بریتانیا ممنوع شد

مسلما هاینز هم مانند ما از چیزی که می‌شنید در شوک فرو رفته بود. اما به هر حال مجبور شد تبلیغ را متوقف کند. آنها در بیانیهٔ خود توضیح دادند که هدف ما یک تفریح ساده بود و سلامت مردم در وهلهٔ اول اولویت‌های ما قرار دارد. هاینز فراتر رفته و شرح داد که ما در ویدئوهای آموزشی برای این کمپین، اشاره کرده بودیم که فقط بر قسمت زیرین قوطی ضربه زده شود که مسلما نمی‌تواند خطری داشته باشد! (شخصا باورش برایم سخت است که عده‌ای واقعا دارند در این باره جر و بحث و صحبت می‌کنند!) اما به هر حال کمپین تلویزیونی به طور کامل متوقف و دوباره هم اجرا نخواهد شد.

مسلما تعداد بیشتری از انسان‌های کرهٔ زمین هنگام باز کردن قوطی‌های لوبیای Heinz به خود آسیب زده‌اند تا کوبیدن بر آن! :)

ادویک

avatar
تکنامه