.....
تکنامه - ویدئوی تبلیغاتی خودروی کیا کادنزا ۲۰۱۷: تجملی و غیر قابل پیش‌بینی

ویدئوی تبلیغاتی خودروی کیا کادنزا ۲۰۱۷: تجملی و غیر قابل پیش‌بینی

کادنزا ۲۰۱۷ که خودروی لوکس و تجملی کمپانی کیا است، چندان نتوانسته در میان رقبای سرسخت خود قد راست کند. بنابراین کار به یک آژانس تبلیغاتی سپرده شد تا پس از کار گروهی ده‌ها نفر، ایده‌ای شکل بگیرد که بتواند کادنزای کیا را هم‌ارز و هم‌تراز خودروهای سطح بالا مانند بی‌ام‌دبلیو، مرسدس بنز و… نشان دهد.

برای این کار David&Goliath به سراغ آنهایی رفت که در هتل‌ها و سالن‌های تئاتر و مواردی از این قبیل، خودروها را از صاحبانشان تحویل گرفته و به پارکینگ می‌برند. همان طور که در ویدئوی تبلیغاتی کیا دیده می‌شود، این راننده‌ها به نوعی خود را متخصص خودروها می‌دانند و ادعا می‌کنند که می‌توانند از صدای روشن شدن و حرکت خودرو و یا حتی لمس کردن با چشمان بسته، کمپانی سازندهٔ خودرو را تشخیص دهند. 

چه کسی بیشتر از همه ماشین‌های تجملی سوار می‌شود؟ اولین حدس شما ممکن است یک دوک، یک مدیر عامل و یا شاید یک ستارهٔ هیپ‌هاپ باشد. اما جواب درست آن شخصی‌ست که ماشین‌های آنها را پارک می‌کند!

بر اساس همین ایدهٔ اولیه، حالا چشم‌های راننده‌های اتومبیل پارک‌کن بسته و از آنها خواسته می‌شود که حدس بزنند که کدام خودرو کدام است. آنچه که طراحان تبلیغ در مراحل ایده‌یابی به خوبی می‌دانستند این بود که تنها نشان دادن برتر و تجملی‌تر بودن کیا کاندزا ۲۰۱۷ باورپذیر نیست و اثری نخواهد داشت. آنها موضوع را عوض کرده و به جای پرداختن به بهتر یا مجلل‌تر بودن، به قابل پیش‌بینی بودن و در حالتی کنایه‌آمیز و طعنه‌زننده «تکراری» و «عادی شدن» خودروهای دیگر پرداختند. به این معنی که راننده‌ها به سرعت مرسدس و بی‌ام‌دبلیو را حدس می‌زنند. چون «مشخص» هستند و همیشه همین طور بوده‌اند. اما کیا با کادنزای تجملی خود «غیر قابل پیش‌بینی‌»ست. «نو» و «متفاوت» است. بله! حتی «می‌تواند» با بی‌ام‌دبلیو اشتباه گرفته شود. «آنقدر خوب است» که می‌تواند بنز باشد. ضربهٔ نهایی هم در انتها به بیننده وارد می‌شود، جایی که رانندگان متحیر و خنده‌کنان «باورشان نمی‌شود» که این کادنزا یک خودروی کیا است. انگار که رقیبی جدید متولد شده است.

می‌دانیم که اعتراف ضمنی به غیر قابل پیش‌بینی بودن و مشخص نبودن هویت خودرو به نسبت دیگر برندهای مشهور، به نوعی «خودزنی» کیا محسوب می‌شود. اما هنگامی که رقبای قدرتمندی دارید، چاره‌ای نیست به جز استفاده از استراتژی‌های جایگزین.

با هم این ویدئوی تبلیغاتی را می‌بینیم و همچنین پیشنهاد می‌کنیم که دیگر مطالب مرتبط تکنامه دربارهٔ کمپین‌های تبلیغاتی و خودروها را از دست ندهید:

تکنامه

avatar
تکنامه