.....

موزهٔ شکست‌خورده‌های دنیای مدرن در سوئد: از گوگل گلس تا اپل نیوتون

این موزه که در سوئد قرار دارد یکی از بهترین مفاهیم و کانسپت‌های جهان را نمایش می‌دهد و آن هم چیزی نیست جز بزرگترین شکست‌های دنیای مدرن. این موزهٔ شکست واقعی‌ست و در هلسینبورگ قرار دارد.

موزه‌ها معمولا به عنوان مکان‌هایی برای نگهداری اجسام و اشیای تاریخی، علمی، هنری و یا فرهنگی شاخص شناخته می‌شوند. خب حالا چطور است که به شما از موزه‌ای بگوییم که به طور کامل خاص و متفاوت است چرا که شکست‌های بزرگ دوران ما را در خود ذخیره می‌کند. عنوان موزه هم کاملا ساده و گویاست: «موزهٔ شکست».

بنیانگذار ۴۳ سالهٔ آن یعنی ساموئل وست که یک روانشناس بالینی‌ست، گسترهٔ وسیعی از محصولاتی که رد و واپس زده شده و نتوانستند به بقای خود ادامه داده و از دور خارج شدند را جمع‌آوری کرده است.

شما ممکن است داستان‌های زیادی دربارهٔ ماجرای موفقیت نخستین مک شنیده باشید که در پارکینگ و توسط بنیانگذاران اپل با دست خالی ساخته شده و موفق شده است. اما دربارهٔ شکست‌های اپل پیش از تبدیل شدنش به آن چیزی که امروز هست هم چیزی شنیده‌اید؟ تا به حال نام اپل نیوتون به گوشتان خورده است؟ نه؟ احتمالا دلیلی دارد که نشنیده‌اید.

ما می‌دانیم که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد پروژه‌های خلاقانه با شکست مواجه می‌شوند و شما هیچگاه چیزی دربارهٔ آنها نمی‌شنوید. آنها را نمی‌بینید. مردم دربارهٔ آنها حرف نمی‌زنند. و اگر ما بتوانیم کاری با این شکست‌ها بکنیم این است که از آنها بیاموزیم. ~ ساموئل وست در مصاحبه با سی‌بی‌اس

هیچکس دوست ندارد که شکست‌هایش را در معرض دید قرار بدهد و راجع به آنها صحبت کند. اما وست می‌خواهد که ما این شکست‌ها را به خاطر بسپاریم و از آنها درسهایی بیاموزیم. (اگر مخفیانه به آنها نخندیم!) خب حالا نگاهی بیاندازیم به تعدادی از بزرگترین از دور خارج شده‌های دوران مدرن که در موزهٔ شکست حاضر هستند:

• Apple Newton

• Bic for Her

• Google Glass

• Nokia N-gage

• (Orbitoclast Lobotomy (medical instrument

• Harley-Davidson Perfume

• Kodak Digital Camera

• Sony Betamax

• Lego Fiber Optics

 

حدود ۷۰ محصول در این موزه جمع‌آوری شده است که یا هیچ‌گاه رنگ بازار را به خود ندیده‌اند و یا معلق و تولیدشان متوقف شده است. اگر شما در سوئد هستید و در هلسینبورگ می‌توانید همه روزه از ساعت ۱۲ ظهر ۶ عصر با پرداخت ۱۰ یورو به بازدید از این موزه بپردازید.

البته برای شمایی که مانند ما تکنامه‌ای‌ها در ایران هستید این ویدئو می‌تواند مقادیری از کنجکاویتان را بر طرف کند. در این جا ساموئل وست خودش دربارهٔ برخی از این محصولات بیاناتی تقریبا بامزه ارائه می‌کند :)

 

آی‌بی‌تایمز

avatar
تکنامه