.....
مشکلات چاپگر

مشکلات چاپگر در ویندوز

فرقی نمی کند که کجا کار کنید، یا با توجه به آمار بیکاری مملکت، فرقی نمی کند که کجا کار نکنید :) همین که پرینتری دور و برتان باشد، به این معنی است که مشکلاتی هم به وجود آمده، می آید یا خواهد آمد، هرچقدر هم تلاش کنید که با پرینتر مودبانه برخورد کنید و دکمه هایش را آرام فشار بدهید و یا مرتب گرد و خاکش را بگیرید، فایده ای ندارد و بالاخره یک روزی (که معمولا جزو روزهایی است که عجله دارید) پرینتر شروع به نافرمانی می کند. اما چکار می شود کرد؟

  • مرحله اول 
  • مرحله دوم 
  • مرحله سوم 
  • مرحله چهارم 
  • مرحله پنجم 
  • مرحله ششم 
از بررسی فیزیکی شروع کنید. مثلا چک کنید پرینتر شما دزدیده نشده باشد و سرجایش باشد :) یا مثلا کسی کمبود کابل نداشته و کابل شما را با خودش نبرده باشد. شاید فکر کنید این مراحل ضروری نباشد ولی طبق بررسی های انجام شده خیلی درصد از مشکلات پرینتر مربوط به همین جور چیزهاست. دکمه پاور را دوباره بررسی کنید. آیا برق به پرینتر می رسد؟ کلا ساختمان برق دارد؟ قبض هایتان را به موقع پرداخت می کنید؟ منبع=تکنامه. به اینکه پرینتر برای کار کردن به برق احتیاج دارد، این مرحله خیلی خیلی مهم است. کابل ارتباطی پرینتر و کامپیوتر به خوبی متصل شده است؟ بچه کوچک و فجیع دور و برتان نیست؟ موش ندارید که کابل را جویده باشد؟ اگر مرفه بی درد هستید و پرینترتان نمایشگر دارد آیا پیام خطایی نمایش داده می شود؟ کاغذ در پرینتر گیر نکرده؟ آیا قطع کردن برق و وصل کردن مجددش مشکل را برطرف نمی کند؟ گاهی تعویض پورت کامپیوتر می تواند کمک کند. مثلا اگر پرینتر شما از طریق USB به کامپیوترتان متصل شده، کابل را از پورت جدا کرده و به پورت USB دیگری متصل کنید. پرینتر را روشن/خاموش کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده یا خیر. 
از عیب یاب ویندوز استفاده کنید. البته اینکه عیب یاب ویندوز مشکلی را برطرف کند، پدیده بسیار نادری است، ولی بهرحال پرینتر که ندارید به کار و زندگی تان برسید، لااقل جهت تفریح هم که شده عیب یاب ویندوز را اجرا کنید. Troubleshooting را در منوی استارت تایپ کنید و از لیست نتایج جستجو، آن را اجرا کنید، یا از کنترل پنل به سراغش بروید. اصلا هرکاری دوست دارید بکنید. در نگارش های مختلف ویندوز، عیب یاب ویندوز کمی متفاوت است (بی خاصیت بودن در همه آنها مشترک است) ولی در نهایت باید قسمت عیب یابی پرینتر را پیدا کنید و با اجرای آن به ویندوز اجازه بدهید که مشکل را بررسی و راه حل را ارائه نکند :) اگر شانس بیاورید، عیب یاب ویندوز مشکل را برطرف می کند، اگر همچین شانسی آوردید که حتما بدو بدو به اولین کیوسک معتبر مراجعه کرده و هرچه برگه توتو داشت بخرید و همینطوری الکی پر کنید و تحویل بدهید، شاید آنجا هم شانس آوردید و پولدار شدید و پرینتر جدید خریدید :) اگر عیب یاب ویندوز مشکل را پیدا کرد، ولی قادر به حل کردن خودکار آن نبود، معمولا کد یا پیام خطایی ارائه می کند که می توانید از آن برای یافتن راه حل در موتورهای جستجو استفاده کنید. حتما هم به نتیجه می رسید. حتما حتما. اصلا ذره ای شک نکنید. :)
همچنین ببینید:  پر شدن فضای دیسک و کند شدن سیستم
درایور پرینتر خود را مجددا نصب کنید. شاید با خودتان فکر کنید این کار خیلی مسخره است، خب خیلی کارهای دیگه هم مسخره است، قرار نیست کارهای مسخره انجام نشود، اصلا آنطوری سنگ روی سنگ بند نمی شود. Printers را در منوی استارت تایپ کنید تا لیست پرینترها باز شود، روی پرینتر خود راست کلیک کرده و گزینه Remove Device را بزنید تا پرینتر از سیستم حذف شود. سپس Add a Printer را بزنید و پرینترتان را مجددا نصب کنید. در بیشتر موارد نصب مجدد پرینتر مشکل را برطرف می کند، در بیشتر موارد هم برطرف نمی کند (منظور از بیشتر همان گاهی اوقات بود).  پس از نصب مجدد پرینتر، بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده یا خیر. اینجوری که شما نگاه می کنید برطرف نشده ظاهرا. تشریف ببرید مرحله بعد.
آیا تنظیمات نرم افزاری مشکلی ایجاد کرده اند؟ هان؟ شما چه می دانید؟ اصلا برای همین آمده اید اینجا؟ در ویندوز یک پرینتر به عنوان پرینتر پیشفرض تعریف می شود و تمامی دستورات پرینت به آن پرینتر ارسال می شوند، مگر آنکه پرینتر دیگری مشخص شود. به قسمت Devices & Printers رفته و بررسی کنید که پرینتر مورد نظر شما پرینتر پیشفرض باشد. پرینتر پیشفرض باید دارای یک تیک سبز رنگ باشد. در ویندوز۱۰ تنظیمی وجود دارد که به ویندوز اجازه می دهد به طور خودکار پرینتر پیشفرض را تغییر دهد، در صورتیکه هیچ یک از پرینترها تیک سبز رنگ ندارند، احتمالا این گزینه فعال است، روی پرینتر مورد نظر خود راست کلیک کرده و گزینه Set as default printer را انتخاب کنید. در صورتیکه ویندوز پیامی مبنی بر غیرفعال شدن تنظیم خودکار پرینتر پیشفرض داد، با تمام قوا OK را بزنید و پرینتر را تست کنید.
گاهی فایروال ویندوز هم برای پرینتر مشکلاتی را ایجاد می کند. اصولا چیزی در جهان وجود دارد که برای پرینتر مشکل ایجاد نکند؟ خیر. Firewall را در منوی استارت تایپ کرده و از نتایج جستجو انتخاب کنید تا باز بشود. به طور موقت آن را غیرفعال کنید و بار دیگر عملیات چاپ را بررسی کنید. در صورتیکه پرینتر به درستی عمل کرد، باید به دنبال راه حل قطعی مشکل باشید، چون در صورتیکه از نرم افزارهای امنیتی دیگری استفاده نمی کنید، عاقلانه نیست که فایروال ویندوز را برای همیشه خاموش کنید. در اینصورت پرینتر شما کار می کند، ولی پسر دهن لق همسایه به سیستم شما نفوذ می کند و چیزهایی که نباید ببیند را می بیند و مجبور می شوید از آن محل اسباب کشی کنید و در حین اسباب کشی همین پرینتر به اصطلاح سالم شما هم خراب می شود و نه پرینتر برایتان می ماند نه آبرو :)  

عبارت Services را در منوی استارت تایپ کرده و از لیست اجرا کنید تا سرویس های ویندوز را ببینید. ملاحظه می فرمایید؟ اینهمه سرویس زحمت می کشند تا ویندوز شما بالا بیاورد یعنی بیاید و شما به کارهایتان برسید. سرویس Print Spooler را در لیست پیدا کنید و دوبار رویش کلیک کنید، در کادری که باز می شود روی دکمه Stop کلیک کنید تا سرویس متوقف شود. پنجره سرویس ها را باز بگذارید و از طریق مرورگر ویندوز به مسیر \Windows\System32\spool\PRINTERS که در درایو اصلی سیستم تان (معمولا درایو C) قرار دارد بروید و تمامی محتوای فولدر PRINTERS را پاک کنید. لطفا دقت کنید که درایو خوتان را کلا پاک نکنید. عرض کردم هرچیزی که داخل پوشه PRINTERS هست را پاک کنید. حالا به پنجره سرویس ها که باز کرده بودید برگردید و روی سرویس Print Spooler دوبار کلیک کنید و در کادر باز شده با فشردن دکمه Start مجددا آن را اجرا کنید. در برخی از نگارش های جدید ویندوز سرویس فایروال ویندوز باید فعال باشد تا پرینتر به درستی عمل کند (فعال بودن سرویس فایروال لزوما به معنی فعال بودن/غیرفعال بودن فایروال ویندوز که در مرحله قبل توضیح داده شد، نیست). سرویس Windows Firewall را در لیست پیدا کنید و در صورت غیرفعال بودن، آن را Start کنید. دستگاه خود را ری استارت کنید و پرینتر را بررسی کنید. الان دقت کردید من چرا در چند جمله اخیر نمکپاشی نکردم دیگر؟ چون این آخرین راه حل بود و ظاهرا مشکل شما هنوز برطرف نشده، شاید هم برطرف شده و همینجوری محض تنوع و یا برای روز مبادا مشغول مطالعه هستید. خب اگه پرینترتان درست شده بلند بشوید بروید پی کار و زندگی تان و بیخود آمار مطالعه مملکت را بالا نبرید، جلوی کشورهای همسایه آبرو داریم ما :)

همچنین ببینید:  نرم افزار رایگان محافظت دایمی در برابر باج افزار

 

در صورتیکه هیچ یک از شش راه حل بالا، مشکل پرینتر شما را برطرف نکرد، یکبار دیگر بررسی کنید که اصلا اون چیزی که آنجا هست پرینتر است یا نه؟ شاید مثلا آبمیوه گیری باشد. جان؟ هست؟ مطمئن؟ خب پس حالا می توانید پرینتر خود را به سیستم دیگری متصل کنید و پس از نصب درایور، آن را تست کنید. اگر پرینتر، روی سیستم دیگر هم به درستی عمل نکرد، احتمالا مشکل از خود پرینتر است (با تشکر از نوستراداموس برای همکاری بی شائبه اش در ارائه جمله قبلی) و بهتر است آن را به نمایندگی مجاز بسپارید. اما اگر پرینترتان روی کامپیوتر دیگر به درستی عمل کرد، منبع=تکنامه. به اینکه ممکن است برای حل مشکل احتیاج به تغییراتی در رجیستری یا تنظیمات پیشرفته ویندوز باشد که انجام دادن آن توسط شما خطرناک است، بهتر است از فرد واردی کمک بخواهید. در صورتیکه خودتان فرد خبره ای هستید، حتما می دانید که باید از اطلاعاتی که تاکنون به دست آورده اید (مثل کدها و پیام های خطا) برای جستجوی بیشتر و در نهایت تماس با شرکت سازنده پرینتر استفاده کنید. چقدر هم که شرکت سازنده پرینتر به ما جواب می دهد :)

تکنامه
avatar
تکنامه