.....

مزرعه‌ای جیبی که از یک لیتر جلبک و آب، ۶۰۰ لیتر اکسیژن تولید می‌کند!

بهتر است دربارهٔ جلبک، تغییر نگرشی اساسی پیدا کنید! همین حالا! یعنی در واقع پس از خواندن این مطلب، دیگر «جلبک»، کلمهٔ ناخوشایندی برای شنیدن نخواهد بود. آیا می‌دانستید جلبک، ۷۰ تا ۸۰ درصد کل اکسیژن مورد نیاز انسان بر روی کرهٔ زمین را تامین می‌کند؟ جلبک، مهم‌ترین و در عین حال دست کم گرفته شده ترین گیاه بر روی زمین است. به سرعت رشد می‌کند و سطح زیادی را نه تنها بر روی زمین، بلکه بر سطح دریاها نیز اشغال کرده و در واقع مهم‌ترین گیاه برای بقای بشر است. اگر تصور می‌کنید که این داده‌ها، اغراق‌آمیز است، به حذف هشتاد درصد اکسیژنی که بشر برای زنده ماندن به آن نیاز دارد، فکر کنید!

Final Summit Boards

حالا تصور کنید که بتوانید جلبک را با خود حمل کنید و به جای این که مخازن اکسیژن را این طرف آن طرف بکشید، از این گیاه اکسیژن تولید کنید! کمی ترسناک است مگر نه؟ خب دستگاه کوچکی که ملاحظه می‌کنید این کار را با تکنولوژی پیچیده و نیز مقداری جلبک برای تمام کوهنوردان و ورزشکاران و خلاصه هر کس که نیاز به منابع اکسیژن دارد، انجام می‌دهد. و اگر نگران بی‌ارزش و نا کافی بودن اکسیژن تولید شده هستید، اینجا جایی است که باید بروید و عنوان پست را دوباره بخوانید: هر ۱ لیتر جلبک و آب، ۶۰۰ لیتر اکسیژن تولید می‌کند!

همچنین ببینید:  باغچهٔ هوشمندی که در آشپزخانهٔ شما، میوه و سبزی تازه پرورش می‌دهد!

اما همیشه کسانی هستند که با دیدن تکنولوژی‌های جدید و نتایج نبوغ طراحان و مخترعان، به دنبال نقاط ضعف می‌گردند و در این لحظه با تکان دادن سرهایشان ادعا می‌کنند که ۶۰۰ لیتر هم تمام می‌شود و همهٔ خریداران The Summit، می‌میرند. خب، این قضیه هم اتفاق نمی‌افتد. چون این دستگاه کوچک، در واقع یک مزرعهٔ پرورش جلبک هم هست! بسته‌های کوچک جلبک و مواد مغذی را همراه خودتان می‌برید و هر وقت اکسیژن تمام شد، با وارد کردن محتویات بسته به دستگاه، رشد جلبک‌ها با نورهای LED به جای نور خورشید، آغاز می‌شود که خب طبیعتا دی‌اکسیدکربن را قورت داده و اکسیژن تولید می‌کند. فکر می‌کنم کمی بیشتر از «کمی»، ترسناک باشد!

همچنین ببینید:  پازل کهکشانی بی‌نهایتی که به هزاران شکل چیده می‌شود!

اصلا حالا که این طور است، می‌توانیم با این دستگاه‌ها، کلا انتشار کربن را متوقف کنیم و بعد گرمایش زمین را هم از بین ببریم و به فضانوردان هم نفری یکی از این دستگاه‌ها بدهیم و…؟! بهتر از طراح این دستگاه، Evan McDougall بپرسیم!

avatar
تکنامه