.....
تکنامه - پس از برکناری رئیس جمهور حالا مدیر عامل سامسونگ هم بازداشت شد

پس از برکناری رئیس‌جمهور کره، حکم بازداشت رهبر سامسونگ هم تایید شد

دادگاهی در کرهٔ جنوبی روز جمعه (به وقت کره) دستور بازداشت جِی وای. لی (Jay Y. Lee) بالاترین مقام فعال سامسونگ را صادر کرد. لی متهم به پرداخت رشوه به رئیس‌جمهور معلق شدهٔ کرهٔ جنوبی Park Geun-hye است. لی ۴۸ ساله همچنان اتهاماتی مانند اختلاس و شهادت دروغ را نیز پیش رو دارد. او که هم اکنون در بازداشتگاهی در کره نگهداری می‌شود، باید همان جا بماند و ممکن است تا ۱۸ ماه آینده خبری از آزادی نباشد، چرا که «احتمال فرار و یا از بین بردن مدارک» وجود دارد.

ماجرا از چند ماه پیش شروع شد زمانی که گمان آن رفت که ممکن است دفتر ریاست جمهوری برکنار شده از یک معاملهٔ تجاری که ادغام دو کمپانی وابسته به سامسونگ بوده، در قابل دریافت رشوه ۱۷ میلیون دلاری حمایت کرده باشد. این پول البته مستقیما به رئیس‌جمهور پرداخت نشده و به ۲ نهاد غیرانتفاعی زیر نظر Choi Soon-sil دوست و معتمد رئیس‌جمهورِ حالا معلق از قدرت داده شده بود.

در تاریخ ۹ دسامبر سال گذشته، پارلمان کره به دلیل همین رسوایی مالی رئیس‌جمهوری و معتمدش رای به برکناری او از مسند ریاست جمهوری کره جنوبی دادند و در صورت تایید دادگاه قانون اساسی، او برای همیشه کنار گذاشته خواهد شد. حالا اما در ادامهٔ ماجرای کمک نقدی سامسونگ، دادستانی برای بار دوم دستور بازداشت رهبر فعلی و نایب‌رئیس سامسونگ‌گروپ شرکت مادر سامسونگ‌الکترونیکس را صادر کرده است. در سال‌های گذشته مدیر اصلی سامسونگ دچار بیماری بوده و تنها پسرش یعنی همین جِی وای. لی زمام امور را به دست گرفته بود که متاسفانه نتیجهٔ رهبریش می‌تواند به ضرر بزرگی برای سامسونگ تبدیل شود. سامسونگی که بیش از یک پنجم تولید ناخالص داخلی کشور کرهٔ جنوبی را تامین می‌کند.

لی ماهها پیش به مدت ۱۵ ساعت مورد بازجویی قرار گرفته بود و با وجود این که سامسونگ پرداخت پول به نهادهای غیرانتفاعی دوست رئیس‌جمهوری را تایید کرده بود، او دخالت خود در این ماجرا را رد و اظهار بی‌اطلاعی کرد. حالا اما سخنگوی دادستانی می‌گوید که «مدارک جدیدی که نشان می‌دهد لی به تحصیل مال از راه اقدامات جنایتکارانه و پنهان کردن دارایی‌هایی در خارج کشور» دست زده است، راه را برای بازداشت او فراهم می‌کند.

جالب است که حتی در صورت اثبات نهایی، کمک مالی به دو نهاد غیرانتفاعی و کمک رئیس‌جمهور به برقراری یک ادغام بین دو کمپانی و مواردی از این دست، باعث بحران ملی و برکناری رئیس‌جمهور در بعضی از کشورها می‌شود.

سی‌نِت

avatar
تکنامه