.....

محدود کردن سرعت اینترنت برای دستگاه های مختلف

در حال حاضر در هر خانه ای چند وسیله مختلف به اینترنت متصل هستند و دعوای همیشگی برسر کند بودن اینترنت هم بخشی از زندگی ما شده. فرض کنید یکی از اعضای خانواده با شور و شوق فراوان و با کمک برنامه های مدیریت دانلود مشغول دانلود فیلم و سریال است، تقریبا تمام پهنای باند اینترنت به او اختصاص داده می شود و بقیه اعضای خانواده که قصد دارند وارد سایت سرشماری ۹۵ شده و خودشان را سرشماری کنند، به علت پایین بودن سرعت اینترنت دچار مشکل می شوند :) اصلا چرا سرشماری؟ فرض کنید می خواهند سری به سایت تکـنامه بزنند، اما سرعت پایین اینترنت اجازه نمی دهد :)
راه حل؟ راه حل اول این است که دستگاه فرد خاطی را در وان حمام معدوم بفرمایید و خیال خودتان را موقتا راحت کنید، البته ممکن است دستگاه او ضدآب باشد و در وان هم به دانلود ادامه بدهد، پس یا باید راه های خشن تری را امتحان کنید و یا خیلی متمدنانه برخورد کرده و سرعت دانلود و آپلود را برای دستگاه های مختلف تنظیم کنید تا حق کسی ضایع نشود :)
در صورتیکه بخواهید حرفه ای عمل کنید، می توانید از روتربردهای میکروتیک استفاده کنید. مودم شما به روتربرد متصل شده و سایر دستگاه ها مستقیم یا غیرمستقیم به روتربرد متصل می شوند. در این حالت می توانید سرعت و حجم اینترنتی را که می خواهید به هریک از دستگاه ها اختصاص دهید و…
اما اضافه کردن یک دستگاه دیگر و تنظیم کردن و اتصال دستگاه های دیگر به آن کمی دردسر دارد. راه حل ساده تر این است که بشود این کار را از طریق مودم که بزرگوارانه :) نقش روتر و سوئیچ و اکسس پوینت و… بازی می کند، انجام داد. البته همه مودم ها این ویژگی را ندارند، ولی ضرری ندارد که مودم خود را بررسی کنید، شاید دارای ویژگی کنترل پهنای باند بود، و شاید هم اینقدر دل پری از کندی اینترنت (به خاطر عوامل داخلی) دارید که حاضرید مودمی دارای این ویژگی تهیه کنید.
در مثالی که ما می خواهیم به عنوان نمونه بررسی کنیم، از مودم ADSL تی‎پی‎لینک مدل Archer D2 استفاده می کنیم که به نسبت قیمت مناسبی دارد و دارای امکانات خوبی نیز هست.

همچنین ببینید:  چطور در وردپرس، «فرم تماس با ما» را به صورت دو ستونه و واکنش‌گرا طراحی کنیم؟

ابتدا باید وارد صفحه تنظیمات مودم خود بشوید. برای این کار به IP مودم خود احتیاج دارید. در مورد مثال ما، IP پیشفرض دستگاه 192.168.1.1 است که باید آن را در کادر آدرس مرورگر خود (مثلا کروم یا فایرفاکس) وارد کنید و Enter بزنید. در صورتیکه IP تغییری نکرده باشد، باید با صفحه ای برای دریافت نام کاربری و رمز عبور روبه رو شوید. نام کاربری و رمز عبور پیشفرض این مودم  Admin است. یعنی Admin برای نام کاربری و Admin برای رمز عبور. بعد از اینکه وارد صفحه تنظیمات مودم خود شدید، از راهنمای تصویری زیر استفاده کنید و مرحله به مرحله جلو بروید.

راهنمای تصویری:

بعدی قبلی
technameh-archerd2-01

در صفحه اصلی تنظیمات مودم (Archer D2) روی گزینه Advanced در بالای صفحه کلیک کنید، تا به قسمت تنظیمات پیشرفته وارد شوید.

technameh-archerd2-02

لیست گزینه های سمت چپ را کمی به سمت پایین اسکرول کنید تا گزینه Bandwidth Control را ببینید. روی آن کلیک کنید.

technameh-archerd2-03

تیک مربوط به گزینه Enable را بزنید تا ویژگی کنترل پهنای باند فعال شود.

technameh-archerd2-04

سرعت آپلود و دانلود سرویس اینترنت خود را به صورت کیلوبیت بر ثانیه به ترتیب در قسمتهای Total Upstream Bandwidth و Total Downstream Bandwidth وارد کنید.

technameh-archerd2-05

سرویس اینترنت فرضی ما در این مثال ۲ مگابیت است که سرعت آپلود آن هم ۱ مگابیت است. این اطلاعات را میتوانید از ISP اینترنت خود دریافت کنید.
(هر یک مگابیت معادل ۱۰۲۴ کیلوبیت است. پس برای وارد کردن ۲ مگابیت باید عدد ۲۰۴۸ را وارد کنید.) روی گزینه Save کلیک کنید.

technameh-archerd2-06

حالا کمی پایین تر و در قسمت Controlling Rules روی گزینه Add کلیک کنید تا کادر وارد کردن اطلاعات باز شود. در این قسمت IP دستگاه موردنظر و حداقل و حداکثر سرعت دانلود و آپلود را مشخص می کنید.

technameh-archerd2-07

در اینجا IP دستگاه خود را (به عنوان مثال 192.168.1.5) وارد کنید و در نهایت خودخواهی :) نصف پهنای باند را برای خودتان رزرو کنید. اولویت (Priority) را نیز روی ۱ تنظیم کنید و روی OK کلیک کنید تا تنظیمات مربوطه به لیست اضافه شود.

همچنین ببینید:  آموزش طراحی آیکن iOS Photos در ادوبی ایلوستریتور

technameh-archerd2-08

در این مرحله IP فرد خاطی :) را وارد کرده و سرعت آپلود و دانلود کمتری برایش درنظر بگیرید. اولویت (Priority) را هم روی ۸ تنظیم کنید. روی OK کلیک کنید.

technameh-archerd2-09

در صورتیکه فرد خاطی :) دیگری هم دارید، IP حداقل و حداکثر سرعت آپلود و دانلود او را هم مشخص کنید و OK را بفشارید.تمام شد!

بعدی قبلی

در این مثال ما فقط سه کاربر داشتیم، اما ممکن است تعداد کاربران شما بیشتر باشند. شما می توانید کاربران بیشتری را تعریف کنید، اما این نکته را فراموش نکنید که مجموع حداقل پهنای باند دانلود تعیین شده برای تمامی کاربران، نمی تواند از سرعت دانلود سرویس شما بیشتر باشد. این موضوع  برای سرعت آپلود هم صدق می کند.

مثلا اگر سرعت دانلود سرویس خود را ۲۰۴۸ کیلوبیت تعریف کرده اید، نمی توانید ۴ کاربر تعریف کنید که هرکدامشان حداقل ۱۰۲۴ کیلوبیت پهنای باند داشته باشند.

منبع=تکنامه. به اینکه این تنظیمات براساس IP روی سیستم ها اعمال می شوند، باید دقت کنید که در دستگاه های خود (کامپیوتر، تبلت، موبایل و…) از IP ثابت استفاده کنید. در بخش مربوط به تعریف IP ها می توانید از رنج IP هم استفاده کنید. مثلا دستگاه های 192.168.1.6 تا 192.168.1.16 در مجموع دارای حداقل سرعت دانلود ۵۱۲ کیلوبیت و حداکثر سرعت دانلود ۱۰۲۴ باشند، در این حالت اگر یکی از دستگاه های دارای این IP ها مصرف زیادی داشته باشد، روی بقیه دستگاه های همین رنج تاثیر می گذارد، ولی سایر IP ها طبق تنظیماتی که برایشان تعریف کرده اید، به حداقل سرعت خود دسترسی خواهند داشت.

فراموش نکنید که تمامی مودم ها دارای این قابلیت نیستند و حتی اگر مودم شما دارای قابلیت کنترل پهنای باند باشد، لزوما تمامی تنظیمات آن مشابه با مثال ما نخواهد بود. هدف از این مثال فقط آشنایی با امکان کنترل پهنای باند از طریق مودم بود.

تکنامه

avatar
تکنامه