.....
الگوریتم sha1

مایکروسافت، گوگل، موزیلا: پایان پشتیبانی از SHA1

تولیدکنندگان معروف ترین مرورگرهای وب، تصمیم گرفته اند پشتیبانی از SHA1 را خاتمه بدهند. SHA1 الگوریتمی برای رمزنگاری اطلاعات است. مایکروسافت اعلام کرده که این الگوریتم دیگر به اندازه کافی امنیت ندارد و به هکرها اجازه دسترسی به اطلاعات کاربران را می دهد. از چهاردهم فوریه، مرورگر اج و اینترنت اکسپلورر 11 دیگر سایتهایی که از این الگوریتم استفاده می کنند را به طور عادی بارگذاری نمی کنند و به جای آن پیامی مبتنی بر وجود مشکل در اعتبار (invalid certificate) سایت برای کاربر به نمایش در می آید.

همچنین ببینید:  چطور لوگوی برند خود را به صورت واکنش‌گرا (Responsive) طراحی کنیم؟

این خبر چند روز پس از آن منتشر می شود که گوگل نیز اعلام کرد کروم از نسخه 56، دیگر از الگوریتم های قدیمی پشتیبانی نخواهد کرد. هرچند کروم 56 حوالی ژانویه منتشر خواهد شد، اما گوگل این سیاست امنیتی خود را حدودا یکسال پیش اعلام کرده بود.

منبع= تکنامه. به اینکه موزیلا نیز از اوایل سال آینده میلادی اقدام مشابهی را در مرورگر فایرفاکس انجام خواهد داد، می توانیم انتظار داشته باشیم که بزودی بیشتر مرورگرهای معروف، پشتیبانی از SHA1 را خاتمه خواهند داد.

خطای اعتبار

الگوریتم های رمزنگاری، معمولا پس از مدتی با پیشرفته تر شدن محاسبات ریاضی کامپیوتری، دیگر از امنیت کافی برای محافظت از داده های کاربران برخوردار نیستند. مدتها پیش MD5 یکی از الگوریتمهای رایج رمزنگاری بود که با SHA1 جایگزین شد، اما بنابر اعلام گوگل، اولین ضعف های امنیتی این الگوریتم حدود یازده سال پیش، نمایان شده بودند و همین حالا هم برای اقدام، دیر است.

توصیه گوگل این است که استفاده از الگوریتم های قدیمی رمزنگاری را متوقف کنید، زیرا در تعدادی از حملات و هک های اخیر، مشخص شد که برخی هنوز از SHA1 و حتی MD5 برای رمزنگاری استفاده می کنند.

در صورتیکه صاحب وبسایت نیستید، لازم نیست کار خاصی بکنید. مرورگرهای وب از اوایل سال بعد میلادی، به جای نمایش سایتهایی که از الگوریتم های قدیمی رمزنگاری استفاده می کنند، پیام خطایی به شما نمایش خواهند داد که البته می توانید آن را نادیده بگیرید و به کار خود ادامه دهید، هرچند ریسک به خطر افتادن هویت و اطلاعات حساس، مانند شماره و رمز کارتهای بانکی در این حالت بالاست. اما توصیه ما به صاحبان وبسایت ها این است که هرچه سریعتر این موضوع را بررسی و در صورت لزوم اقدامات لازم را به عمل آورند.

دیجیتال ترندز

avatar
تکنامه