.....

لوگو و هویت بصری جدید TP-Link

تکنامه - هویت بصری TP-Link

این برند تاسیس شده در سال ۱۹۹۶ در چین، سازنده و تولید کننده تجهیزات شبکه است که مهم‌ترینشان روترهای شبکه بی‌سیم می‌باشد. از سال ۲۰۰۸ در آمریکا حضور دارد و با رقبای قدری به رقابت برخاسته است: NETGEAR، Belkin و Linksys. به دلیل این که TP-Link می‌خواهد با محصولات جدیدی در گروه‌های خانه‌های هوشمند، تلفن هوشمند و تجهیزات جانبی هوشمند حضور و نقش خود در بازار را قوی‌تر کند، به این نتیجه رسید که باید هویت بصری جدیدی را به دست دفتر طراحی نیویورکی Futurebrand زنده کند.

شعار تبلیغاتی جدید TP-Link «تمام هوشمند» با نگاهی به شعار قبلی، سعی دارد اهداف جدید کمپانی در زمینه‌ی محصولات هوشمند را نشان دهد. لوگو هم با پیکانی هدف رفته به سمت مرکز می‌خواهد فرهنگ توجه به مشتری‌مداری و تعامل با خریداران دوران جدید را متبادر کند.

لوگوتایپ نیز به حروف کوچک انگلیسی تبدیل شده و نحوه نگارش عنوان کمپانی به صورت متن هم از TP-LINK به TP-Link تغییر کرده است. همچنین بسته‌بندی‌های جدید و کاربردی‌تر به زودی عرضه خواهند شد و وب‌سایت‌مان هم سعی دارد که محصولات را به صورت واضح‌تر معرفی کند. و البته پالت رنگی جدید برند هم ارائه شده که بر رویکرد نو و پر انرژی و پذیرای مشتری TP-Link تاکید دارد.

بیانیه مطبوعاتی TP-Link

تکنامه - هویت بصری TP-Link

لوگوی قبلی خوب بود. مقداری در هم اما حروف کشیده‌ی ضخیم آبرومندی داشت. اما طوری بود که انگار فقط برای کسانی که در زمینه‌ی IT فعالیت دارند طراحی شده بود. لوگوی جدید قرار است بر اساس اهداف شرکت، مناسب و دلپذیر برای همه مردم باشد. همچنین لوگوی جدید یک مونوگرام آبی دایره‌ و پیکان متشکل از T و P هم دارد که حرکت جالبی‌ست اما متاسفانه خوب عمل نمی‌کند. این یک تیر با دو نشان زدن که قرار است به واسطه‌ی آن، این مونوگرام هم نقش یک پیکان را بازی کند و هم یک دایره در هیچ کدام از حالت‌ها جواب نمی‌دهد. اگر پیکان است که زیادی ساکن است و تازه قرار است به کجا نشانه برود؟ به مشتری؟ و اگر قرار است همان مونوگرام باشد که خب P به نسبت T بسیار بزرگتر است و هیچ تناسبی بینشان نیست. این خوانایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شاید هم اصلا منظورشان طراحی مونوگرام نبوده و فقط یک پیکان و مشتری را مد نظر داشته‌اند.

همچنین ببینید:  دانشگاه تهران در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر معماری در جهان

لوگوتایپ از تغییرات بی‌دلیل بسیار رنج می‌برد. برش؛ اینجا، اینجا و اینجا. گوشه‌های گرد شده؛ اینجا، اینجا ولی نه اینجا. حرف کوتاه شده اینجا و خط تیره کج شده آنجا! نکته مثبتش البته این است که این لوگوتایپ به آن آیکن می‌آید. پس به پای هم پیر شوند!

این حرکات بالا در تلاش برای ایجاد نوعی مفهوم و ارزش برای لوگو قابل درک هست اما در واقع هیچ ثمری ندارد و هیچ کانسپت یا هویت بصری خاصی خلق نمی‌کند. برای دیدن ویدیوها به صورت کمی راحت‌تر! به کانال تلگرام تکنامه بروید: 

تکنامه - هویت بصری TP-Link
تکنامه - هویت بصری TP-Link

در طراحی‌های اوراق اداری که منبع= تکنامه. به استفاده از امکان ساخت پترن‌هایی با مونوگرام در اندازه‌های کوچک و بزرگ ایجاد شده نشانه‌هایی از قوت دیده می‌شود. رنگهای زرد و نعنایی به خوبی با فضای تکنولوژی هماهنگ هستند.

تکنامه - هویت بصری TP-Link
بسته‌بندی قدیمی
تکنامه - هویت بصری TP-Link
بسته‌بندی جدید

بسته‌بندی‌ها فاقد ظرافت و زیبایی هستند. طرح‌های قدیمی عالی نبودند اما حداقل نسبت به این طرح‌های جدید که باکس‌ها، خطوط و عکس‌ها تاثیر خاصی بر خریدار ندارند، شخصیت بیشتری داشتند.

تکنامه - هویت بصری TP-Link

تکنامه - هویت بصری TP-Link

به طور کلی، باشه! غرفه‌ها به روز هستند. برای خریداران می‌توانند محیطی دوستانه داشته باشند، اما انگار کمپانی بیش از حد سعی دارد که از خود یک برند دوستانه که می‌تواند لوگویش را روی خامه یک فنجان قهوه بنشاند، بسازد! شاید بهتر بود که یک هویت مشخص از خود نشان دهد که واضح باشد که خریدار احتمالی با چه چیزی روبرو خواهد بود، غیر از یک روتر مدل جدید البته!

آندر کانسیدریشن

avatar
تکنامه