.....

با نگاهی به //: سرانجام لوگوی موزیلا تغییر کرد!

سازمان عام‌المنفعه Mozilla، تاسیس شده در سال ۱۹۹۸ که با تولید نرم‌افزارها و استانداردهای متن‌باز به بهتر کردن وب می‌پردازد، سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، لوگوی خود را تغییر داد. موزیلا که محبوب و معروف‌ترین محصولش مرورگر فایرفاکس است، دارای ۱۱ دفتر در سراسر دنیا، دفتر مرکزی در سانفرانسیسکوی کالیفرنیا و حدود ۱۰۰۰ کارمند است. همچنین موزیلا از کمک و همیاری و همراهی حدود ۴۰۰٫۰۰۰ کاربر دیگر از سراسر جهان برخوردار است.

تکنامه - با نگاهی به //: سرانجام لوگوی موزیلا تغییر کرد!

همچنین ببینید:  بهترین و بدترین ری‌دیزاین‌های لوگو در سال ۲۰۱۶

اما این روند تغییر لوگو که در تکنامه راجع به آن به طور مفصل نوشته بودیم از ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ شروع شد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از دیدن لوگوی نهایی، نگاهی به نامزدهای هفتگانه و دو راند انتخاب لوگو بیاندازید: هویت بصری جدید برند Mozilla

استودیوی طراحی لندنی johnson banks این کار را به طور باز و در برابر دیدگان کاربران آغاز کرد و حالا نتیجه را هم در معرض دید ما قرار داده است.

تکنامه - با نگاهی به //: سرانجام لوگوی موزیلا تغییر کرد!

تکنامه - لوگوی جدید موزیلا

لوگوی ما با اشاره‌اش به زبان URL، تاکید می‌کند که اینترنت در قلب موزیلا جای دارد. ما به هدف اصلی لینک (یا اتصال) به عنوان آغازی بر تجربهٔ مستقیم و بدون فیـلتر منتهی به محتوای غنی اینترنت متعهد هستیم. ~ از بلاگ رسمی موزیلا

تکنامه - با نگاهی به //: سرانجام لوگوی موزیلا تغییر کرد!

پالت رنگی ما از های‌لایت‌های به کار رفته در فایرفاکس و دیگر مرورگرها الهام گرفته شده است که برند ما را از دیگر رقبایمان متمایز می‌کند. رنگ در درون لوگوی ما جاری می‌شود و بنا بر محیط استفاده، به تناسب تغییر می‌کند. همچنان که ما راهنمای بصری خود را گسترش می‌دهیم، گروه‌های رنگی، شدت رنگ و راهنماهای به کار بردن رنگها را نیز تعریف خواهیم کرد.

این هم ویدئویی از لوگوی متحرک جدید موزیلا:

لوگوی قبلی با هلوتیکای دوران سالهای ۲۰۰۰، یعنی فونت FF Meta، طراحی شده بود که چهرهٔ اصلی عصر دات کام شد. این لوگو، ساده و خوانا با فواصل مناسب بود و توانست به خوبی ماندگار و در یادها بماند. لوگوی جدید همان سادگی را حفظ کرده، اما یک عنصر بصری جالب به آن افزوده است. پدران ما //: را به عنوان یک چیزی که در اینترنت اتفاق افتاده است، می‌شناسند. ما آن را به عنوان چیزی می‌بینیم که هر روز با آن در تعامل بوده‌ایم و کدنویسان خبره هم آن را به عنوان بهترین نشانه برای چیزی که از آن کسب درآمد می‌کنند، خواهند شناخت. اگر بیننده به طور کامل، فاقد قوهٔ تخیل و یا میل به سازگاری نباشد، از منظر خوانایی، Moz://a و Mozilla هیچ تفاوتی با هم ندارند.

همچنین ببینید:  لوگو، تایپوگرافی و هویت بصری جدید برای برند BBC III

اینجا جاییست که لوگو شروع می‌کند به جذاب شدن، حالا که لوگوتایپ به طور جدی در کنار دیگر عناصر نه چندان جدی و رسمی قرار می‌گیرد و اجازه می‌دهد که آنها به تراوشات خود بپردازند. تصاویری که شاید در نگاه اول، هیچ ارتباطی با لوگو نداشته باشند و مگر روح اینترنت همین نیست؟ عناصر و تصاویر و نوشتارهایی از همه نوع و هر نوع در کنار هم؟

تکنامه - با نگاهی به //: سرانجام لوگوی موزیلا تغییر کرد!

خطهای دومی که به عنوان یک تکمیل‌کنندهٔ لوگوتایپ در پایین می‌آیند و مکان یا شعار و اطلاعات را نشان می‌دهند به خوبی با ساختار در جعبه رفتهٔ لوگو هماهنگ است و بار دیگر تصاویر پراکنده، می‌توانند به خوبی نشان دهند که این برند نخواسته است همه چیز را زیادی جدی بگیرد. یک فونت لایت اسلب سریف هم برای این نوشتارها، شخصی‌سازی شده است.

تکنامه - فونت موزیلا- Zilla

این هم فونت Zilla که به زودی برای دانلود در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

در انتها باید گفت خیلی خوب است که یک پروژهٔ آزاد و باز که از نظرات و رای مردمی استفاده کرد و حالا به نتیجه رسید، نه تنها افتصاح نیست، بلکه ایدهٔ قدرتمندی داشته، اجرای روانی دارد و با انعطافی که از آن بهره می‌برد توانسته به خوبی موزیلا را نشان دهد: قدرت بر/ی مردم!

همچنین ببینید:  ویژه: داستان طراحی ۲۰ لوگوی برتر تمام تاریخ - شماره ۲: Deutsche Bank

آندرکانسیدریشن

avatar
تکنامه