.....

لوگو، تایپوگرافی و هویت بصری جدید برای برند BBC III

در همین ابتدا عرض شود که بی‌بی‌سی ۳ یک شبکه متعلق به گروه بی‌بی‌سی است که در تاریخ ۹ فوریه ۲۰۰۳ تأسیس شده است. این شبکه که در بریتانیا به صورت اچ‌دی و به طور ویژه برای مخاطبین ۱۶ تا ۳۴ ساله طرح‌ریزی شده، بیشتر بر تکنولوژی و استعدادهای نو متمرکز است.

خب حالا که نیمی از مشکلات این پست مرتفع شد، برویم سراغ نیمهٔ دیگر! در ابتدای سال ۲۰۱۶ که حالا دیگر با آمدن ۲۰۱۷ باید به آن بگوییم سال گذشته، بی‌بی‌سی ۳، لوگوی خود را از «این» به «این» تغییر داد که هر چقدر هم تلاش کنیم نمی‌توانیم به یک نتیجهٔ مشخص برسیم که کدامیک فاجعه‌تر، زشت‌تر و نامتناسب‌تر هستند!

نوشتن دربارهٔ لوگو وقتی که یک سال از عرضه‌اش گذشته است بهتر است به همین مقدار محدود شود که ایدهٔ «خط اول به نشانهٔ تفکر»، «خط دوم برای خندیدن» و «خط سوم و نقطهٔ زیرش به عنوان علامت، تعجب نشاندهندهٔ مفهوم به صدای من گوش کن!» به هیچ عنوان گویا نبوده و هیچ بنی بشری چنین دریافتی از آن دو خط و نصف سفید نخواهد داشت. همچنین حداقل خوب بود که تناسب و فواصل بین نقطه و خطها با هم یکسان و همسان می‌شد.

اما آنچه موجب نگارش این پست شد، همین ۳ روز پیش اتفاق افتاده است و آن هم به این دلیل بوده است که دست‌اندرکاران این شبکه، پس از حدود ۱ سال، پیش خودشان فکر کردند که خب با همین لوگو که نمی‌شود جوانان را به سمت علم و تکنولوژی و اینها کشاند، پس به سراغ Studio Output رفتند تا یک هویت بصری و تصویر برند دیگر برای آنها بسازد. این استودیوی طراحی با زنده کردن رنگها با یک پالت جدید و جدا کردن لوگو از قالب همیشگی قاب‌دار لوگوهای بی‌بی‌سی توانست ظاهر منعطف‌تری به آن بدهد.

ابتدا این ویدئو را ببینید که کار خوب این استودیو را در همگام کردن موارد تشکیل دهندهٔ هویت بصری برند نشان می‌دهد. بی‌بی‌سی ۳ از ماه فوریه سال ۲۰۱۶ دیگر در تلویزیون‌ها پخش نمی‌شود و تمام دیجیتال و web-only شده است.

همچنین ببینید:  هویت بصری عاشقانهٔ سوئدی‌ها برای کرهٔ شمالی به شرط پذیرش دموکراسی!

و سپس تصاویر زیر را:

همچنین ببینید:  هویت بصری جدید برند Mozilla

همچنین تایپوگرافی و فونتها نیز تغییر پیدا کردند که نمونه‌ای را در تصویر پایین می‌توان دید:

تکنامه - لوگو، تایپوگرافی و هویت بصری جدید برای برند BBC III

همچنین ببینید:  ویژه: داستان طراحی ۲۰ لوگوی برتر تمام تاریخ - شماره ۲: Deutsche Bank

ایت‌نایس‌دت

avatar
تکنامه