.....
تکنامه - پوسترهای سرّی لابراتوار فیسبوک

لابراتوار سرّی فیسبوک برای طراحی پوسترهای تبلیغاتی درون‌سازمانی

فیسبوک، این شبکهٔ اجتماعی میلیاردی، از سال ۲۰۱۰، پوسترهای داخلی الهام‌بخشی را در استودیوی هنری مخفی خود طراحی و تولید می‌کرده است. این پوسترها قرار بوده که پیام‌های درون‌سازمانی را به کارمندان فیسبوک برساند و به آنها روحیه و اعتماد به نفس و انرژی بدهد. Ben Barry و Everett Katigbak مغزهای پشت پردهٔ این پروژه بوده‌اند.

تکنامه - پوسترهای سرّی لابراتوار فیسبوک

این استودیو و لابراتوار پژوهشی، خود نزدیک بخش دیگری در ساختمان اداری فیسبوک قرار دارد با نام مرموز Dream Room که داستان این یکی تا به حال کشف نشده است! این پوسترها پس از طراحی دستی و به صورت تک‌ تک به تمام ۳۶ دفتر جهانی فیسبوک ارسال می‌شدند. حتی پوستر Stay Focused and Keep Shipping این استودیو، بر روی در اتاق مدیر عامل فیسبوک یعنی مارک زاخربرگ نقش بسته است.

ساختن چنین لابراتواری هیچ گاه جزو برنامه نبود. اما هنگامی که بن و اِوِرِت در سال ۲۰۱۰، پس از ۲ سال اشتغال در بخش بازاریابی فیسبوک، تصمیم گرفتند که دستانشان را آلوده کنند، یک گوشهٔ کارگاه را مال خود کرده و از صبح تا شب در آن به تولید پوسترهای خود پرداختند. این قدر این کار را ادامه دادند تا بالاخره کم کم همه متوجه آنها شدند و شروع کردند به پیشنهاد دادن شعارهای تبلیغاتی مورد نظر خودشان. آنها هزاران پوستر با شعارهای شوخ‌طبعانه‌ای مانند In Hack We Trust خلق می‌کردند. فیسبوک هم با آغوش باز پذیرای طرحهای آنها شده بود و وقتی که در پاییز ۲۰۱۲، به دفتر ۱ میلیون فوت مربعی خود نقل مکان کرد، فضای عظیمی را در اختیار آنها قرار داد.

همچنین ببینید:  گوگل الو: نقشه گوگل برای نابودی پیام‌رسان‌های اپل و فیسبوک؟

اما حالا دیگر بری و کتیگبک در فیسبوک مشغول به کار نیستند و بعضی از همان پوسترها را از طریق Heritage Auctions به حراج گذاشته‌اند. می‌توانید به این لینک رفته و هم پوسترها را مشاهده کنید و هم در صورت تمایل قیمت پیشنهادی خود را بر روی چند تایی از آنها ثبت کرده و خریدا‌ریشان کنید! بعد هم وقتی در خانه یا محل کار به پوسترهایی که روزگاری بر دیوارهای دفاتر فیسبوک در سراسر جهان آویزان بوده نگاه می‌کنید، به این فکر کنید که اگر تمام کاربران این شبکه‌ٔ اجتماعی تصمیم بگیرند که حساب‌های خودشان را پاک کنند و این کار فقط ۱ دقیقه طول بکشد، مجبوریم تا ۲۲۸۳ سال دیگر، فیسبوک را تحمل کنیم! :)

اما این پوسترهای به حراج گذاشته شده را فراموش کنید! چون احتمالا دور ریختنی‌های بن بری بوده است! حالا ما می‌خواهیم بخشی از کارهای درجهٔ ۱ و درست و حسابی‌ای که در آن سالها برای فیسبوک انجام داده بود را با هم مرور کنیم:

همچنین ببینید:  پوستر «جدایی نادر از سیمین» در پروژهٔ «هر روز یک پوستر فیلم»
وایرد
avatar
تکنامه