.....
تکنامه - فونتی که داده‌ها و نمودارهای گرافیکی را لابلای نوشته‌ها نمایش می‌دهد!

فونتی که داده‌ها و نمودارهای گرافیکی را لابلای نوشته‌ها نمایش می‌دهد

مطالب عجیب و غریب در دنیای تکنولوژی و دیزاین در این روزها کم نیست و ما هم در تکنامه به مواردی زیادی از آنها اشاره کرده‌ایم: از اپلیکیشنی که خندهٔ شما را چاپ و به مدار زمین برای چاپ ۳ بعدی می‌فرستد تا پازل بی‌نهایتی که هیچ وقت تمام نمی‌شود و از باغچهٔ هوشمندی که در آشپزخانهٔ شما میوه و سبزی پرورش می‌دهد تا ماشینی که از ۴۱٫۹۹۹ ال‌ای‌دی پوشیده شده است. اما همان طور که نوشتیم، این عجایب تمامی ندارند.

حالا فونتی را به شما معرفی می‌کنیم که توسط طراحش Juan Pablo del Peral به صورت آزاد برای دانلود ارائه شده است و می‌تواند بدون هیچ نرم‌افزار و افزونه و کمک خارجی، اطلاعات و داده‌ها و خلاصه هر مجموعه از اعدادی که قابلیت تبدیل به نمودار داشته باشند را در میان حروف به صورت هوشمند نمایش دهد.

این فونت OpenType که بهترین گزینه برای نمایشگرهای کوچک (مثلا در ساعت‌های هوشمند) است، به شما اجازهٔ رسم نمودارهای گرافیکی مانند گزارش سالانه، قیمت سهام، دمای هوا، مسافت، زمان و… را می‌دهد.

همچنین ببینید:  Google Noto: فونتی که از ۸۰۰ زبان و ۱۰۰ الفبا پشتیبانی می‌کند!

حروف لاتین این فونت که در واقع به فوق‌العاده بودن این فونت ارتباطی ندارند، از فونت Alegreya Sans SC Thin برداشته شده و توسط خوان پابلو به این محصول شگفت‌انگیز تبدیل شده است. اگر به شما بگوییم که تمام تصاویر زیر تنها با نوشتن عادی توسط این فونت ایجاد شده‌اند، ممکن است باورتان نشود:

تکنامه - فونتی که داده‌ها و نمودارهای گرافیکی را لابلای نوشته‌ها نمایش می‌دهد! تکنامه - فونتی که داده‌ها و نمودارهای گرافیکی را لابلای نوشته‌ها نمایش می‌دهد!

همچنین فونت Datalegreya در ۳ استایل مختلف ساده، نقطه‌ای و گرادینت عرضه شده است و اگر شما خودتان طراح فونت باشید می‌توانید با کمک ویژگی‌های اُپِن‌تایپ مانند Ligatures و Contextual Alternates و جداول کرنینک، علائم و داده‌های خود را به محورهای X و Y اضافه کنید.

همچنین ببینید:  ۸۰۰+ فونت سرویس Google Fonts را بدون نصب به فوتوشاپ ببرید!

راز کار در کجاست؟

بعد از هر حرف، کافیست یک Special Character وارد کرده و سپس اطلاعات را وارد کنید. نگران نباشید، تمام این موارد در فایل‌های پی‌دی‌اف راهنما توضیح داده شده است و چنانچه از این فونت در برنامه‌ و یا گجتی استفاده شود، تمام این کارها به صورت خودکار انجام می‌شوند و باز هم برای این که خیال همه راحت شود، طراح این فونت یک صفحه برای تبدیل اطلاعات و نوشته‌ها در سایت دانلود، قرار داده است.

دیتالگریا با هر محیطی که از فرمت OpenType پشتیبانی کند، هماهنگ است و بر روی وب هم کار می‌کند. این فونت را دفتر طراحی دیجیتال فرانسوی Figs تولید کرده است.

این هم یک حرکت کوچک تکنامه‌ای که متنش این بوده:

{10:10}§2t|1e|0[-]c|3h|2n|2a|1m|3[++]e|2h|2{15:47}

و این شده:

تکنامه - فونتی که داده‌ها و نمودارهای گرافیکی را لابلای نوشته‌ها نمایش می‌دهد!

همچنین ببینید:  ویژه: دانلود GT America: فونتی با ۸۴ استایل، ۶ عرض و ۷ وزن

دانلود فونت Datalegreya

کریتیوبلاک

avatar
تکنامه