.....

چطور لوگوی برند خود را به صورت واکنش‌گرا (Responsive) طراحی کنیم؟

در دورانی که برندهای مختلف از سراسر جهان، در حال تغییر دادن و ساده‌تر و مینی‌مال‌تر کردن لوگوهایشان هستند و هفته‌ یا ماهی نیست که خبری از یک ری‌دیزاین جدید از یک گوشهٔ دنیا نشنویم، باید بپذیریم که شعار معروف less is more حالا دیگر با جان گرفتن دوباره، انقلابی در نگاه طراحان به مقولهٔ طراحی لوگو ایجاد کرده است.

اساس طراحی لوگوی ریسپانسیو (واکنش‌گرا)

برای ایجاد یک تجربهٔ کاربری درست از طریق رابط کاربری مناسب، طراحی سایت یا اپلیکیشن نباید فقط محدود به کوچکتر کردن یا مختصر کردن محتوا باشد. طراحی درست حالا بر منعطف بودن و واکنش‌گرا بودن استوار است. در این میان لوگوها هم باید به خوبی در این قالب بگنجند.

تا همین چند سال پیش، تصور این که لوگوی یک برند برای موارد مختلف تغییر کند، یک تابو و گناه نابخشودنی به حساب می‌آمد و خشم طراحان و صاحب‌نظران را برمی‌انگیخت. این ایده که یک لوگو همواره و در هر شرایطی باید یکسان باشد و کوچکترین تغییری در آن، غیرحرفه‌ایست. اما دیگر نه!

امروز که یک کمپانی ممکن است از لوگوی خود در هر جایی از یک بیلبورد چند متری تا صفحهٔ کوچک یک ساعت هوشمند استفاده کند، دیگر تعجب و جا خوردن از تغییر لوگو رو به رنگ باختن است.

سازگار کردن لوگوها در طراحی ریسپانسیو (واکنش‌گرا)

با روزافزون شدن کاربران موبایل و تبلت و ساعت‌های هوشمند و حتی دیگر وسایل هوشمند که هر کدامشان حتما یک اپلیکیشن هم همراه خود دارند، حالا طراحان به فکر افتاده‌اند که لوگوها را طوری سازگار کنند که بتوانند در تمام این محیطها به درستی به نمایش درآمده و معنا و مفهوم و هویت بصری برند، مخدوش و از اهمیت لوگو کاسته نشود. از آنجا که لوگو مهمترین عنصر در برندینگ و هویت یک کمپانی‌ست، طبیعی به نظر می‌رسد که تمهیداتی در این زمینه به کار گرفته شود تا در هر اندازهٔ نمایشگر و ابعاد نمایشی، نتیجه مطلوب و قابل درک باشد.

تکنامه - چطور لوگوی برند خود را به صورت ریسپانسیو طراحی کنیم؟

همچنین ببینید:  سیر تحول لوگوی Kodak از ۱۹۰۷ تا ۲۰۱۶

برای اطمینان از نتیجهٔ درست در زمینهٔ طراحی لوگوها به صورت ریسپانسیو (واکنش‌گرا)، یک لوگوی خارق‌العاده همان است که بتواند ارزش‌های برند را در یک تصویر ساده نشان دهد. چالش طراحی چیزی که بتواند فارغ از دستگاه و یا اندازه و ابعاد، همچنان مفاهیم و هویت برند خود را فریاد بزند، کار ساده‌ای نیست.

حالا با هم ببینیم که یک طراح لوگو چطور می‌تواند، لوگوهای مقیاس‌پذیر و واکنش‌گرایی طراحی کند، بدون آنکه از ضروریات و شخصیت برند چیزی کم شود.

۱- طراحی ساده

بزرگترین مشکل لوگوهای غیر واکنش‌گرا شلوغی و جزئیات بسیار زیاد آنهاست. عناصر متعدد و اِلِمان‌های زیاد، کار ریسپانسیو کردن لوگوها را بسیار دشوار می‌کنند، چرا که تصمیم گرفتن دربارهٔ حذف یک یا چند عنصر از لوگو ممکن است به نتیجهٔ درستی نرسد. کابوس ساده کردن لوگوهایی که از جزئیات زیادی در طراحی‌شان استفاده شده است، بسیاری از طراحان لوگو را از داشتن و تنظیم آلارم بیدارباش بی‌نیاز کرده است!

لوگوی Olive Garden یک نمونهٔ زیبا و خوش‌فرم از طراحی لوگو است. چه کسی دلش می‌آید حتی تصور این را داشته باشد که آن وردمارک (لوگوتایپ) بزرگ را از اِلِمان برگ زیتون چشمگیر جدا کند؟

اما همین دل نیامدن، باعث شده است که تقریبا هیچ راهی برای طراح باقی نماند که با حفظ هویت لوگو، آن را برای نمایشگرهای کوچک سازگار کند. نتیجه، لوگویی بزرگ، شلوغ و غیرقابل فهم خواهد شد.

تکنامه - چطور لوگوی برند خود را به صورت ریسپانسیو طراحی کنیم؟

همچنین ببینید:  ویژه: داستان طراحی ۲۰ لوگوی برتر تمام تاریخ - شماره ۲: Deutsche Bank

همان طور که گفتیم، دوران لوگوهای پیچیده، تصویرسازی‌ها، گرادینت‌های رنگ، سایه‌ها و دیگر شلوغ‌کاری‌ها به نفع طراحی‌های ساده و فرم‌های واضح به سر آمده است. لوگوها باید در اندازه‌های مختلف به خوبی دیده شوند، به سرعت لود شوند، قابلیت تغییر مقیاس داشته و بیشترین اثر را بگذارند. جز این چاره‌ای نیست!

آوت‌لاین‌ها بهتر است با رنگ پُر شوند، گرادینت‌ها جای خود را به رنگ‌های تخت و تک‌رنگ بدهند، تصویرسازی‌ها به فرم‌های گرافیکی تغییر کنند، حاشیه‌های نازک، کمی ضخیم‌تر شوند و اشکالی که از جزئیات زیادی تشکیل شده‌اند، خلاصه‌ شوند.

تکنامه - چطور لوگوی برند خود را به صورت ریسپانسیو طراحی کنیم؟

نمونهٔ خوب این کار، ری‌دیزاین لوگوی مسترکارت است که در تکنامه دربارهٔ آن نوشته بودیم. سایهٔ زیر حروف حذف شده و لوگوتایپ سنس‌سریفِ به سختی جاشونده! نیز با من و شما خداحافظی می‌کند. حالا این لوگوی جدید را می‌توان در طراحی‌های ریسپانسیو به راحتی استفاده کرد.

و در پایین ببینید مجموعه‌ای از ری‌دیزاین‌های لوگو که سرسختانه شهادت می‌دهند که همچنان «هر چه کمتر، بهتر!» بهترین راه‌حل است:

تکنامه - چطور لوگوی برند خود را به صورت ریسپانسیو طراحی کنیم؟

البته ما در تکنامه، لوگوی اینستاگرام را یکی از بدترین ری‌دیزاین‌های سال ۲۰۱۶ معرفی کرده بودیم و هنوز هم نظرمان همان است. اما در این که حالا این لوگوی جدید از منظر واکنش‌گرا بودن بهتر عمل می‌کند، شکی نداریم. مشکل در واقع کانسپت لوگو و یادآوری ماشین لباسشویی به جای دوربین است!

۲- طراحی تطبیق‌پذیر

تمام طراحان ریزبین، لزوم طراحی لوگوهایی تطبیق‌پذیر که در آزمون زمان پیروز شوند را به درستی درک می‌کنند. وقتی که ما از واکنش‌گرا بودن صحبت می‌کنیم، منظورمان خوانایی، وضوح، کیفیت و جایگیری درست دیزاین در زمینه است.

نمونهٔ جالب لوگوی دیزنی (و البته دیگر لوگوها) در سایت خلاق responsive logos، به خوبی منظور ما را می‌رساند. این که چطور یک لوگو می‌تواند خلاصه و خلاصه‌تر شود و با این حال هویت برند را به خوبی منتقل کند. (وقتی که وارد سایت بالا شدید، سعی کنید که صفحهٔ مرورگرتان را کوچک و کوچک‌تر کنید و ببینید که لوگوها به طور خودکار و متناسب با اندازهٔ صفحه از نسخهٔ کامل تا لوگوتایپ و مونوگرام تغییر می‌کنند.)

تکنامه - چطور لوگوی برند خود را به صورت ریسپانسیو طراحی کنیم؟

گوگل هم با در نظر گرفتن تطبیق‌پذیری، G آبی رنگ لوگوی قبلی خود را به یک G چهار رنگ بر اساس رنگهای اصلی برند تغییر داد که حالا دیگر هیچ شکی باقی نمی‌گذارد که این G، متعلق به گوگل است.

۳- حذف زوائد و کاهش جزئیات

بر خلاف آنچه که مردم بر آن باور دارند، هویت بصری و شناخته شدن برندها با تغییرات کوچک و بهبودهای جزئی لطمه نمی‌بیند. در ادامه راه‌حل‌ها و ایده‌هایی برای حذف جزئیات غیرضروری را با هم می‌بینیم:

ادامه در صفحهٔ بعد:

avatar
تکنامه