.....
تکنامه - شکایت نوکیا از اپل برای نقض ۳۲ حق ثبت اختراع

شکایت نوکیا از اپل برای نقض ۳۲ حق ثبت اختراع

نوکیا این کمپانی فنلاندیِ روزی محبوب قلب‌ها، حالا دیگر نام و نشانی ندارد و در غبار تاریخ محو شده است! اما با این وجود همچنان دلیلی نمی‌بیند که از حق و حقوق خودش بگذرد. مخصوصا در برابر کمپانی اپل که برای «گردی دکمه» و «رنگ آیکن» میلیونها دلار غرامت از دیگر شرکت‌ها مانند سامسونگ طلب کرده و می‌کند.

بنا بر شکایتی که هم اکنون در دادگاه‌های اروپا و آمریکا به طور جداگانه به ثبت رسیده است، نوکیا ادعا می‌کند که اپل از ۳۲ حق ثبت اختراع نوکیا بدون اجازه و یا پرداخت حق و حقوق کافی، استفاده کرده است.

درست است که بخش گوشی هوشمند نوکیا در سال ۲۰۱۴ توسط مایکروسافت خریداری شد، اما هزاران حق ثبت هنوز در اختیار نوکیا قرار دارد. با توجه به بیانیهٔ مطبوعاتی امروز نوکیا، مشخص شده است که در سال ۲۰۱۱، اپل موافقت کرده بود که تعدادی از این حقوق را به نوکیا بپردازد و حالا این کمپانی قصد دارد برای گرفتن باقی حقوق خود اقدام کند. گویا صحبت‌های متمدنانهٔ پشت پرده با اپل به نتیجه نرسیده و وارثان استیو جابز، خیال پرداختن حق‌ثبت‌های بعدی را به فنلاندی‌ها نداشتند. بنابرانی نوکیا احساس کرد که باید شکایت‌های رسمی خود را عملی کند.

نوکیا اعلام کرده است که این حق‌ثبت‌ها، شامل «نمایشگر، رابط کاربری، نرم‌افزار، آنتن، ریزپردازنده و ویدئو کدینک» می‌شود. اپل هنوز به طور رسمی، پاسخی به این اتهامات نداده است.

این اتفاق زمانی می‌افتد که برند نوکیا قرار است از سال ۲۰۱۷ دوباره به بازار بیاید. این کمپانی حق استفاده از نام برند خود را به HMD Global واگذار کرده که در نظر دارد در نیمهٔ نخست سال آیندهٔ میلادی به عرضهٔ گوشی‌های هوشمند با نام نوکیا بپردازد.

آپدیت ۷ دی‌ ماه: حالا لیست این ثبت اختراعهای نقض شده هم منتشر شده است:

technameh-patents_nokia-apple

همچنین ببینید:  پیروزی تاریخی سامسونگ بر اپل در دیوان عالی و تحول در حق ثبت دیزاین

اندرویدآتوریتی

دیدگاه شما چیست؟

avatar
تکنامه