.....
هک و نفوذ

شاهکار هکرها در ۶۰ ثانیه

یک باند مخوف بین المللی، هکر جوانی را که برای سرگرمی به بانکهای اطلاعاتی و سرورهای نظامی نفوذ می کرد، در خانه اش می ربایند و با تهدید اعضای خانواده اش او را مجبور می کنند که به بانک سوئیس نفوذ کرده و مبلغ بسیار زیادی را به یک حساب غیرقابل ردیابی، منتقل کند. آدم رباها برای حفظ امنیت خودشان، یک لپتاپ در اختیار او قرار می دهند و او برای انجام این کار فقط ۶۰ ثانیه فرصت دارد، زیرا سیستمهای امنیتی بانک، در صورت برخورد با فعالیت های مشکوک، پس از یک دقیقه ارتباط را به طور خودکار قطع می کنند، و پلیس را در جریان کار قرار می دهند…

شاید قبلا هم داستانهای اینچنینی را شنیده و یا به صورت فیلمهای سینمایی مهیج دیده باشید، اما این نوع خالی بندی ها واقعا چقدر به واقعیت نزدیک هستند؟ البته الان که از عبارت “خالی بندی” استفاده کردم، معلوم است که به واقعیت نزدیک نیست :)

نفوذ به یک سیستم محافظت شده، احتیاج به دانش بالا، ابزار مناسب و همینطور صبر و حوصله و زمان دارد. اینکه فردی را از رختخواب بیرون بکشید و یک لپتاپ به دستش بدهید و او بدون آشنایی با سیستمهای امنیتی و حفاظتی هدف و بدون ابزارهای موردنیاز، شروع به تندتند تایپ کردن در یک صفحه سیاهرنگ مزین به اسکلت بکند و بعد از چند ثانیه وارد سیستم بانک سوئیس بشود، بیشتر شبیه به شوخی است، آن هم از نوع بیمزه اش :)

درست است که سخت افزارهای امروزی خیلی قدرتمند شده اند و عزیزان هکر حتی از قدرت کارتهای گرافیکی برای پیدا کردن رمزهای عبور استفاده می کنند، صداهای غیرقابل شنیدن توسط انسان را که قطعات کامپیوتر تولید می کنند، شنود کرده و آن را به اطلاعات تبدیل می کنند و حتی به دمای قطعات هم رحم نمی کنند و آنها را کنترل و تبدیل به اطلاعات می کنند، اما همه اینها به این معنی نیست که هرچیزی در فیلمها می بینید، باور کنید.
شاید با خودتان فکر کنید که چطور ممکن است سازندگان این فیلمها بدون مشاوره با کارشناسان این رشته، چنین چیزهایی را به خورد مردم بدهند؟ اصلا مگر ممکن است که نویسنده یک فیلمنامه که داستانش در مورد هک و نفوذ است با چند کارشناس مشورت نکند؟ این سوال بسیار منطقی است، ولی مشکل، مشاور و کارشناس نیست. منبع= تکنامه. به اینکه در واقعیت، پروسه نفوذ و هک بسیار خسته کننده و زمانبر است و حتی ممکن است بخش بسیار زیادی از آن توسط اسکریپت ها و برنامه ها انجام شود و هنرپیشه خوش تیپ نقش اول، کاری جز زل زدن به صفحه نمایش نخواهد داشت، تولیدکنندگان فیلمها ترجیح می دهند به همان روال سابق، یک نفر را که نهایتا باید جایزه پنجه طلایی در تایپ سریع را از آن خود میکرد، به عنوان یک هکر به شما معرفی کنند :) خیلی ساده. فیلم، فیلم است. همانطور که حرفه ای ترین رانندگان هم نمی توانند بعضی از کارهایی که مثلا یک مامور پلیس ساده با اتومبیلش در فیلمها انجام می دهد را تکرار کنند، حرفه ای ترین هکرها هم در آرزوی هک های سینمایی به سر می برند:) و ما هنوز هم در فیلمها شاهد افرادی هستیم که خیلی سریع روی دکمه های کیبورد ضربه می زنند و در مدت مثلا ۶۰ ثانیه به سازمان سیا نفوذ می کنند و بعد از اینکه ۸۷ درصد اطلاعات محرمانه را دانلود کردند، یک چراغ قرمز در سازمان سیا روشن می شود و آنها یک دکمه را می زنند که محل سکونت هکرها روی نقشه جهان چشمک می زند و یک پیام هشدار هم روی کامپیوتر هکرها به نمایش در می آید که به آنها اخطار می دهد، آدرس شما لو رفته است و آنها فرار می کنند و نیروهای امنیتی هم دنبالشان می کنند و آنها درحال فرار، از طریق موبایل خودشان بقیه اطلاعات را هم دانلود می کنند و بعد تازه متوجه می شوند اطلاعات رمزنگاری شده است. ای بابا :)  پس چند گوشی را با کابل USB به هم وصل می کنند تا به پردازش موازی دست پیدا کنند :) و درست هنگامیکه نمودار رمزگشایی به ۹۸ درصد می رسد، نیروهای امنیتی سر می رسند و چند شلیک و چند پرش با اتومبیل اتفاق می افتد و ما متوجه می شویم که این عزیزان نه تنها هکر فوق حرفه ای هستند:) بلکه راننده و تک تیرانداز فوق حرفه ای هم هستند :) و در نهایت اطلاعات رمزگشایی می شود و به یک سرور امن آپلود می شود و آدم بدها به سزای اعمال شان می رسند :)

همچنین ببینید:  گوگل کروم ۶۲، تمام صفحات http با فیلدهای متنی را «نا امن» تلقی می‌کند

شاید هدف اصلی از تولید این فیلمها سرگرمی باشد، اما مشکل زمانی پیش می آید که مردم باور کنند هک و نفوذ کار بسیار ساده ای در حد فشردن چند دکمه روی کیبورد است و در نتیجه رعایت نکات امنیتی برای حفاظت از خود را جدی نگیرند، به این دلیل که تصور می کنند: این کارها فایده ای ندارد.

 

متاسفانه هکرهایی که ما در این مطلب به آنها اشاره کردیم، به این مطلب نفوذ کردند و چون خیلی به رنگ سیاه علاقه دارند، حاشیه های صفحه را سیاه کردند :)

تکنامه

avatar
تکنامه