.....

رونمایی از لوگوی جدید کلوین کلاین؛ کوچک‌هایی که بزرگ شدند!

برند جهانی Calvin Klein که برای کمتر کسی ناشناخته است و از سال ۱۹۶۸ تا به حال مشغول عرضهٔ محصولات متفاوت و گاه مینی‌مال خود در دنیای فشن و مُد بوده است، توسط Calvin Klein و شریک تجاریش Barry Schwartz بنا نهاده شد و شهرت خود را به عنوان یک برند قدرتمند آمریکایی و سپس جهانی ثبت کرد. کلوین کلاین در ۱۱۰ کشور جهان حضور دارد و مجموع درآمدش در سال ۲۰۱۵ به ۸ بیلیون دلار رسیده بود. حدود ۱۰٫۰۰۰ نفر برای این برند مشغول به کار هستند و در سال ۲۰۰۳ از آنجا که دست بالای دست بسیار است، کلوین کلاین توسط .PVH Corp، یکی از بزرگترین کمپانی‌های پوشاک در جهان خریداری شد.

همچنین ببینید:  باشگاه یوونتوس با لوگو و هویت جدید؛ فراتر از سیاه، روشن‌تر از سفید

تکنامه - رونمایی از لوگوی جدید کلوین کلاین؛ کوچک‌هایی که بزرگ شدند

لوگوی جدید < لوگوی قبلی

لوگوی پیشروی کلوین کلاین با ظاهر حروف بزرگ و کوچک از همان سالهای دههٔ ۷۰ میلادی در بازار حاضر بوده است. بنابراین ما نمی‌دانیم که پست اینستاگرامی مربوط به اعلام تغییر لوگو با عنوان «بازگشتی به روح اصالت» به چه معناست. هیچ وقت لوگوی این برند از حروف تمام بزرگ تشکیل نشده بود و غیر از تغییر در حروف هم در این ری‌دیزاین اتفاق خاصی نیفتاده است. شاید باید از Raf Simons و Peter Saville، مدیر خلاقهٔ جدید و مدیر هنری کلوین کلاین بپرسیم.

 

A photo posted by Calvin Klein (@calvinklein) on


همیشه دلیلی برای تغییر لوگو وجود دارد، مثلا آمدن یک مدیر خلاقهٔ جدید. اما در این مورد با توجه به شهرت و معروفیت لوگوی کلوین کلاین و در نظر گرفتن این نکته که لوگوی جدید «تا حدود زیادی» همان لوگو است و فقط حروف کوچک به بزرگ تغییر کرده‌اند، واقعا نمی‌توان دلیل این کار را متوجه شد. از آنجا که ما در تکنامه به اخبار و مطالب مرتبط با طراحی لوگو و هویت بصری برندها علاقه داریم، اتفاقات مهم را در این زمینه پوشش می‌دهیم. اما در این مورد واقعا باید سوال کنیم که چه استراتژی خاصی پشت این ری‌دیزاین بوده است؟ نه چیزی که برند و لوگو را متمایز از دیگر رقبا کند و نه طرحی به مراتبِ زیاد بهتر و یا بدتر. آنچه می‌بینیم فقط یک «لوگوی دیگر اندکی متفاوت و به طور بالقوه همیشه موجود» است که شاید تنها ارادهٔ شخصی یک نفر باعث شکل گرفتنش شده باشد.

برای بسیاری از علاقه‌مندان و پوشندگان کلوین کلاین، احتمالا دردناک خواهد بود اگر دفعهٔ بعدی که به خرید می‌روند و یا برایشان محصولی از این برند هدیه آورده می‌شود، لوگوی با قدمت ۴۰ سال و اندی محبوب خود را نمی‌بینند و جایش این حروف بزرگ را خواهند یافت.

کلوین کلاین و برندنیو

avatar
تکنامه