.....

روش جدید گوگل برای کاهش ۶۵ درصدی حجم به‌روزرسانی‌ برنامه‌ها!

در گذشته گوگل پلی استور در هنگام به روزرسانی برنامه ها، کل فایل APK رو دانلود میکرد. گوگل از سال 2012 تا کنون در حال کار روی روش هایی هست تا حجم به روزرسانی هارو کمتر کنه. در اقدام اخیر تیم توسعه گوگل پلی تونسته سیستمی رو عرضه کنه که به طور میانگین میتونه حجم به روزرسانی هارو 65 درصد کمتر کنه.

فایل های نصبی اندروید که با پسوند APK شناخته میشن، در واقع فایل ZIP فایل های برنامه هستن که با تکنولوژی ای به اسم Deflate فشرده میشن. این کار باعث میشه حجم فایل نصبی برنامه کمتر بشه ولی شناسایی تغییرات بین دو نسخه یک برنامه رو واسه کامپیوتر سختتر میکنه. همون جور که تو تصویر میبینین تغییر حتی یه کاراکتر، باعث میشه این فایل برای کامپیوتر چیز کاملاً متفاوتی به نظر بیاد.

ipsum-opsum

روش جدیدی که گوگل استفاده میکنه File-by-file patching نامیده میشه. در این روش سیستم گوگل پلی دو فایل نصبی از برنامه که فایل جدید و قدیم هستن، از حالت فشرده خارج میکنه، تغییرات فایل درونشون رو شناسایی میکنه (با توجه به این که شناسایی فایلهای فشرده نشده خیلی از فشرده شده راحتتره) و این تغییرات رو در قالب یه فایل به روزرسانی برای کاربر میفرسته. موبایل کاربر این فایل به روزرسانی رو دانلود میکنه اونو به فایل نصبی قدیمی که از حالت فشرده دراومده اعمال میکنه و دوباره فشرده و اون رو نصب میکنه.

همچنین ببینید:  اپلیکیشن سامسونگ برای رفع کور رنگی و تصحیح رنگها در تلویزیون

این روش چقدر موثره؟

table

در اینجا گوگل این روش رو روی اپ های محبوب اعمال کرده. همونجور که میبینین در روش قبلی،به طور مثال، به روزرسانی اپ نتفلیکس 52 درصد کاهش حجم داشته ولی این روش جدید میتونه حجم به روزرسانی رو 92 درصد کاهش بده!

البته این روش یه عیب داره؛ پروسه خارج کردن فایل از حالت فشرده، اعمال تغییرات و فشرده کردن دوباره فایل نصبی، نیاز به عملیات پردازشی داره که روی گوشی های قدیمی ممکنه باعث افزایش زمان لازم برای  بروزرسانی بشه. ولی گوگل گفته در مورد گوشی های 2015 به بعد میتونن چنین فرایندی رو سریعتر انجام بدن. به همین خاطر گوگل استفاده از این روش رو محدود به بروزرسانی اتوماتیک کرده و در بروزرسانی دستی که زمان اهمیت داره فعلا از این روش استفاده نمیشه. اما با توجه به اینکه این روش میتونه حجم دانلود از اینترنت رو کاهش بده به عیبش می‌ارزه!

اندروید پلیس وبلاگ توسعه دهنگان اندروید

avatar
بی‌نام بی اسپیس
مهمان
بی‌نام بی اسپیس

همانطور که در کدوم تصویر میبینیم؟

شاهین سیاوش
مدیر
شاهین سیاوش

اینترنت شما مشکل داشت، ما اصلاحش کردیم ولی :))

تکنامه