.....
دستگاه فتوکپی مناسب

راهنمای خرید دستگاه فتوکپی

همونطور که احتمالا باید بدونین، از دستگاه فتوکپی برای فتوکپی کردن استفاده میشه :) و خب چون زیاد پیش نمی یاد که مردم به طور گذری، همینطوری دورهمی فتوکپی بخرن و همراه با ساقه طلایی ببرن شرکت، در نتیجه وقتی لازم میشه که واقعا دستگاه فتوکپی تهیه بشه، یه مقدار مسایل پیچیده میشه. یعنی کسی که می خواد دستگاه فتوکپی بخره، دقیقا نمی دونه که چه گزینه هایی روی میز هست که بتونه گزینه ی مورد نظر خودش رو انتخاب کنه. بنابراین بر آن شدیم که مثل همیشه، خیلی ساده و گوگولی مگولی، یه سری نکات اولیه رو در مورد انتخاب دستگاه فتوکپی مناسب به محضر شما عزیران ایفاد بفرماییم :)

فتوکپی لازم هستین؟ اصلا شما احتیاجی به دستگاه فتوکپی دارین؟ در صورتیکه حجم کار زیاد نباشه می تونین از پرینترهای سه کاره یا چهار کاره یا غیره کاره استفاده کنین :) پرینترها به نسبت قیمت کمتری دارن و در صورتیکه حجم کار کم باشه، در طول مدت هم هزینه ی زیادی بهتون تحمیل نمی کنن، ولی اگه حجم کار زیاد باشه، مواد مصرفی پرینتر، هزینه ی زیادی براتون داره. قبلا در مورد انتخاب پرینتر مناسب یه مطلب نوشته بودم. در صورتیکه تعداد کپی هاتون در ماه حدود 500 برگ هست، بد نیست یه نگاهی به اون مطلب بندازین، چون احتمالا احتیاجی به دستگاه فتوکپی ندارین.

رنگی خوبه؟ فتوکپی ها هم مثل گاوها که سیاه و سفید می بینند و کانگروها که رنگی می بینند، هم رنگی دارن و هم تکرنگ :) البته من هنوزم نمی دونم چرا به دستگاه هایی که فقط رنگ سیاه رو چاپ می کنن، میگن : سیاه و سفید. چون اینا سفید رو چاپ نمی کنن و اون رنگ کاغذه. یعنی مثلا کاغذ بنفش بذاریم توی پرینتر باید بهش بگیم: پرینتر سیاه و بنفش؟ چه مشکلاتی دارم من :) بله، خلاصه اینکه به فتوکپی رنگی احتیاج دارین یا مشکی کافیه؟ علاوه بر اینکه دستگاه فتوکپی رنگی از دستگاه فتوکپی تکرنگ گرون تره، هزینه ی نگهداری فتوکپی رنگی (شامل مواد مصرفی و هزینه ی سرویس و نگهداری) هم چند برابره فتوکپی تکرنگ هست. در نتیجه، اگه واقعا فتوکپی رنگی مورد نیازتون نیست، این گزینه رو از روی میز وردارین :)

چه سایزی دوس دارین؟ خب سایزهای مختلفی وجود داره و نیازها و سلایق افراد هم با هم فرق می کنه. ذکر این نکته ضروری هست که ما داریم در مورد سایز کاغذ صحبت می کنیم :) معمولا کاغذهای A3 و A4 و A5 در ایران زیاد استفاده میشن. اگه شما هم از همین سایزها استفاده می کنین، بررسی کنین دستگاهی که می خواین بخرین، از این سایزها پشتیبانی کنه. اگه احیانا سایزهای دیگه ای هست که قراره زیاد ازشون استفاده کنین، حتما این موضوع رو مد نظر قرار بدین، چون وقتی دستگاهی داشته باشین که سایز روتین شما رو پشتیبانی نکنه و مقدار کار هم زیاد باشه، وقت و انرژی زیادی تلف میشه.

چقدر کاغذ؟ دستگاه های فتوکپی دارای بین یا کاست هایی هستن که می تونین مقدار زیادی کاغذ رو توی اونها قرار بدین، تا برای کارهای روتین، لازم نباشه کاغذ توی دستگاه بذارین. حالا به دو تا نکته باید توجه کرد. یک: چند نوع کاست لازم دارین و دو: ظرفیت هر کدوم از این کاست ها چند برگه؟ مثلا ممکنه شما دنبال دستگاهی باشین که مخزن کاغذ A4 و A5 داشته باشه و هر کدوم شون حداقل 1000 برگ ظرفیت داشته باشن. البته در مواردی می تونین این مخازن کاغذ رو به طور جداگانه تهیه کنین و به دستگاه اضافه کنین، ولی صلح اول به از برجام آخره بهرحال :)

چقدر عجله دارین؟ سرعت تکثیر یکی از موارد مهمی است که اغلب جکان و جانوران اهمیت ویژه ای برای آن قائل هستن :) اما همین موضوع باعث شده که از دستگاه فتوکپی هم انتظار سرعت تکثیر بالا داشته باشیم. خب ما که نمی دونیم شما چقدر عجله دارین، ولی به عنوان یه راهنمای کلی، اگه تعداد تکثیر ماهانه ی شما حدود 6000 برگ باشه، سرعت تکثیر 20 تا 30 برگ در دقیقه، سرعت مناسبی هست، حالا اگه سریع تر شد که چه بهتر :) البته مثل همیشه سرعت همه چیز نیست و باید مسایل دیگه رو هم در نظر گرفت.

ماهی چقدر؟ خب این خیلی مهمه که بدونین به طور ماهیانه چقدر قراره تکثیر صورت بگیره. حالا از کجا بفهمیم که به طور ماهیانه چقدر تکثیر قراره صورت بگیره؟ اگه الان دستگاه فتوکپی دارین و در فکر خرید دستگاه جدید هستین که قاعدتا باید آمار تکثیر ماهیانه تون رو داشته باشین. بهتره که آمار چندماه (مثلا شش ماه) رو بررسی کنین و ازش میانگین بگیرین. اگه می خواین خیلی استاندارد عمل کنین، میزان تکثیر فعلی تون رو در 1.2 ضرب کنین. اگه آمارتون زیاد دقیق نیست، عدد رو در 1.5 ( یک و نیم) ضرب کنین. اینطوری به عددی می رسین که موقع خرید دستگاه فتوکپی باید نزدیک به عددی باشه که تولیدکننده ی دستگاه به عنوان کارکرد ماهیانه ی دستگاه اعلام می کنه. مثلا شما به عدد 9000 کپی در ماه رسیدین، در این حالت خریدن دستگاهی که برای 6000 کپی در ماه طراحی شده، عاقلانه نیست. هرچند این به این معنی نیست که اون دستگاه بعد از 6000 کپی به خواب زمستانی میره :) ولی فشار بیش از حد توان به دستگاه وارد میشه و به مرور دردسر درست میشه… اما اگه برای اولین باره که میخواین دستگاه فتوکپی تهیه کنین، می تونین آمار کپی ماهیانه رو از روی تعداد کپی هایی که بیرون تهیه کردین، مشخص کنین. مثلا از روی فاکتورهای فتوکپی که احتمالا هزینه شو پرداخت کردین :) ضرب در 1.2 یا 1.5 رو هم فراموش نکنین.

دو رویی خوب است؟ اگه چاپ دو رو به کارتون میاد بد نیست از دستگاه های کپی که دو طرف کاغذ چاپ می کنن، استفاده کنین. استفاده از پشت و روی کاغذ برای تکثیر، هزینه ی کاغذ رو تقریبا نصف می کنه و نقش بسزایی در حفظ محیط زیست هم داره. محیط زیست نمی دونین چیه؟ محیط زیست چیز خوبیه و ما باید در حفظ آن کوشا باشیم دیگه :) اصلا شما همون صرفه جویی در هزینه ی کاغذ رو بچسب :)

بزرگ کردن و کوچیک کردن لازمه؟ گاهی لازم میشه عکس کارت ملی بانوان رو در قطع A3 تکثیر و به عنوان آینه ی دق به دیوار اتاق شون بزنیم :) یا موارد دیگه. در این صورت باید بررسی کنین دستگاهی که می خواین بخرین چقدر می تونه اسناد شما رو بزرگتر یا کوچکتر کنه. مثلا ممکنه لازم باشه دستگاهی بخرین که بتونه اسناد شما را حداقل 50% بزرگ کنه یا حتی 200% :)

چقدر لفتش میده؟ یکی از موارد مهم دیگه، زمان شروع به کار برای اولین کپی هست. مثلا پستچی براتون سیمکارت هدیه آورده، شما میخواین کپی شناسنامه تکثیر کنین بهش بدین. اینقدر طول میکشه که دستگاه فتوکپی به اصطلاح گرم بشه و شروع به کار کنه که پستچی بازنشسته میشه و میره ویلاشون کنار شومینه، شما هنوز منتظری فتوکپی بیاد بیرون :) در نتیجه زمان استارت اولیه خیلی مهمه، مخصوصا در جاهایی که کپی های تکی زیاد لازم میشه. یعنی مثلا شما لازمه روزی پنجاه بار کپی تهیه کنین، ولی این پنجاه کپی یهو انجام نمیشه و با فاصله به دست تون میرسه. در این حالت، بعد از مدتی بیکاری، دستگاه فتوکپی لالا می کنه و دوباره باید بیدار بشه و هر سری زمان زیادی معطل میشین.

امنیت براتون مهمه؟ البته شاید الان این سوال براتون پیش بیاد که دستگاه فتوکپی هم امنیتی شده؟ نریزن بگیرنمون :) ولی گاهی اوقات لازمه که واحدهای مختلف شرکت از یه دستگاه فتوکپی (حتی به عنوان چاپگر) استفاده کنن و مهمه که به اسنادی که واحدهای دیگه تکثیر می کنن دسترسی نداشته باشن. بعضی دستگاه های فتوکپی امکان تعریف کاربر و رمز عبور دارن تا مثلا اگه آقای ایکس از تو اتاق خودش دستور چاپ فرستاد، چیزی چاپ نشه تا همون فرد بیاد بالاسر دستگاه فتوکپی و رمز خودش رو وارد کنه و اسناد چاپ شده رو زیر پیرهنش قایم کنه و ببره :) یه سری دستگاه های کپی هم اسناد رو توی خودشون ذخیره می کنن تا برای دفعات بعد احتیاج به اسناد اصلی نباشه. این ذخیره سازی هم می تونه اسناد محرمانه شرکت رو به فنا بده :) در نتیجه اگه از این جور داستانا دارین، به مقوله ی امنیت دستگاه و نوع محافظتی که ارائه میده توجه کنین.

دیگه چی می خواین؟ بیشتر دستگاه های فتوکپی جدید، کار اسکنر رو هم انجام میدن و به عنوان پرینتر هم میشه ازشون استفاده کرد، آنان همچنین به شبکه متصل میشن و در برخی موارد آب هویج هم می گیرن :) اسکنر و پرینتر به احتمال زیاد به دردتون می خوره. شبکه هم همینطور. البته ما داریم راجع به محیط شرکتی یا اداری صحبت می کنیم. منبع= تکنامه. به اینکه بعضی از دستگاه های فتوکپی که چاپ شون تکرنگ (مشکی) هست، اسکنر رنگی دارن، در صورتیکه اسکن رنگی براتون مهمه، بررسی این موضوع رو فراموش نکنین. پرینتر و اسکنر دستگاه فتوکپی رو معمولا از طریق شبکه در اختیار سایر عزیزان هم قرار میدن و اینجاست که مورد “امنیت” رو باید بیشتر مورد عنایت قرار بدین :)

جنگولک بازی چطور؟ البته بس واضح و مبرهن است که خیلی چیزهای جانبی هست که می تونین برای دستگاه فتوکپی خودتون تهیه کنین، و بعضی از این امکانات هم از اول روی مدل های خاصی قرار داره. یکی از کاربردی ترین این امکانات، قابلیت اسکن چند کاغذ به طور اتوماتیک هست که به ADF) automatic document feeder) معروفه. شما با کمک این قابلیت می تونین مثلا ده برگ کاغذ رو، توی دستگاه قرار بدین و دستگاه خودش یکی یکی اونها رو اسکن می کنه تا ذخیره یا چاپ کنه. اگه این قابلیت به دردتون میخوره، به ظرفیت کاغذی که می تونین تو دستگاه قرار بدین توجه کنین. مثلا 25 برگ براتون کافیه یا 50 برگ؟ یا… وسایل جانبی دیگه هم هست. مثلا سوراخ کن و منگنه زن و سُرتر. منگنه زن و سوراخ کن که معلومه: یکی منگنه میزنه و اون یکی سوراخ میکنه:)  سُرتر یا مرتب کننده هم می تونه کاغذهای شما رو مرتب کنه و مثل دسته ی گل تحویل تون بده :) مثلا شما یه طومار 10 صفحه ای دارین که می خواین 20 سری تکثیرش کنین. در حالت عادی بعد از تکثیر، 20 تا صفحه ی 1 دارین و 20 تا صفحه ی 2 و… بعد باید به طور دستی این صفحات رو مرتب کنین تا 20 سری مرتب داشته باشین. ولی سُرتر این عملیات شنیع رو به طور خودکار انجام میده :)

بالاخره چی بخریم؟ اینکه چی بخرین خیلی بستگی داره به بودجه. درسته که علم برتر از ثروت است، ولی مثلا استیون هاوکینگ هم با اون حال زارش بخواد فتوکپی بخره، باید پول بده بالاخره :) اما اینکه چه مارکی بهتره. منبع= تکنامه. به اینکه اگه من الان یه برند خاص رو نام ببرم، همه مردم دستگاه های دیگه رو از پنجره پرت می کنن بیرون و میرن همونی که من گفتم رو می خرن و شرکتهای دیگه ورشکست میشن و آه پرسنل شون شلوار منو می گیره :) اصلا نخواین که یه اسم معرفی کنم. نه، نه، اصرار نکنین :) ولی شارپ و کنن و توشیبا و… همه در حدی حرفه ای هستن که می تونین با خیال راحت بهشون اعتماد کنین. فقط مساله ی پشتیبانی و خدمات پس از فروش هم فراموش نکنین. بهرحال دستگاه هایی در این مقیاس، به مرور زمان دچار مشکلاتی میشن و لازمه که پشتیبانی درست و حسابی داشته باشن. مواد مصرفی هم نباید فراموش کرد. آیا دستگاهی که قصد خریدش رو دارین، توی ایران نمایندگی داره یا شرکتی هست که مسئولیت واردات مواد مصرفی شو قبول کرده باشه؟ هزینه ی این مواد مصرفی چقدر هست؟ براتون صرف می کنه؟ تعمیرکار مورد تایید شرکت سازنده دور و برتون هست؟ پرسنل متخصصی هستن که دستگاه رو براتون نصب و راه اندازی کنن؟…

با توجه به این مسایل و کمی پرس و جو، می تونین دستگاهی متناسب با نیاز خودتون تهیه کنین که نه زیاد هزینه کرده باشین و نه با صرفه جویی بی مورد یک عمر پشیمان باشین :) از اون مهمتر اینکه می تونین با استفاده از دکمه های زیر، این مطلب رو در اختیار دوستان و آشنایان علاقه مند به فتوکپی قرار بدین :)

تکنامه

avatar
تکنامه