.....

دانلود ۲۵۰۰+ تصویر از طراحی‌ها و آثار چاپ روی چوب ژاپنی

کتابخانهٔ کنگرهٔ ایالات متحدهٔ آمریکا به شما اجازه می‌دهد که در میان بیش از ۲۵۰۰ اثر به جستجو بپردازید و تصاویر با کیفیت بالا را به رایگان دانلود کنید. این مجموعهٔ آنلاین شامل طراحی‌ها و تصاویر چاپ روی چوب ژاپنی است. بدون ثبت نام و عضویت و هیچ مرحلهٔ جانبی. این فایل‌ها که بیشتر مربوط به دوران پیش از قرن بیستم هستند از میان دارایی‌هایی مجموعه‌داران مختلفی جمع‌آوری شده است. علیرغم تنوع و گوناگونی زیاد این مجموعهٔ بزرگ، بیشتر کارها آنهایی هستند در دو تکنیک Ukiyo-e و Yokohama-e.

اوکی‌یوئه (به ژاپنی: 浮世絵) گونه‌ای از چاپ کلیشۀ چوبی است که در دوران ادو در ژاپن به مرحلۀ باروری رسید. چاپ‌های چوبی اوکی‌یوئه به موضوع‌های روزمرهٔ زندگی می‌پرداخت و به سوژه‌هایی چون کابوکی، ادبیات کلاسیک، آداب و رسوم، مذهب، شعر، طبیعت بی‌جان، زندگی دربار و غرب‌گرایی توجه نشان می‌داد. اوکی‌یوئه در واژه به معنای نقاشی‌های جهان‌گذران است. این نقاشی‌ها، زیبایی‌های زودگذر جهان ملموس را موضوع کار خود قرار می‌دادند.

برای ساختن اوکی‌یوئه، ابتدا طرحی را که نقاش بر کاغذی کشیده بود، به روی تخته‌ای از چوب گیلاس کنده‌کاری می‌کردند. آنگاه این تخته را رنگ می‌زدند و کاغذ را با دقت و توجه کافی روی آن قرار می‌دادند. هر جا که بنا بود رنگ‌های بیشتری به اثر نهایی اضافه شود، قالبی جداگانه برای هر رنگ ساخته می‌شد. با پایان کار قالب‌سازی، بیش از دویست کپی از یک اثر تهیه می‌کردند و بعد چوب گیلاس را که تحت تاثیر چاپ‌های متعدد رطوبت گرفته بود، برای شش ماه یا بیشتر در گوشه‌ای می‌گذاشتند تا خشک شود.
تکنامه - دانلود ۲۵۰۰+ تصویر از طراحی‌ها و آثار چاپ روی چوب ژاپنی

اگر به تصویر بالا دقت کنید و اهل هنر ژاپنی نبوده و در عوض شیفتهٔ نصب اپلیکیشن‌های ویرایش عکس بر روی گوشی و یا تبلت خود باشید، ممکن است فکر کنید که آخرین بار این تصویر را کجا دیده‌اید؟ لازم نیست زیاد فسفر بسوزانیم. این اثر مشهور توسط اپلیکیشن محبوب Prisma به عنوان یکی از فیـلترهای قابل اعمال بر روی عکس‌ها انتخاب شده است. اگر تا به حال با پریزما کار نکرده‌اید، عرض شود که این اپ با کمک هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌تواند هر کدام از عکسهای شما را به این فرم و یا دیگر فیلتـرهای ساخته شده از سبک‌های معروف تبدیل کند.

خب تا یادمان نرفته این هم لینک اصلی این مطلب یعنی دانلود ۲۵۰۰+ تصویر از کتابخانهٔ کنگره. بر روی لینک پستها کلیک کرده و کیفیت تصویر را انتخاب کرده و دانلود کنید:

دانلود در سایت کتابخانهٔ کنگره

 

دیس‌ایزکولوسل

avatar
تکنامه