.....

دانلود ویژه: پیوند حروف لاتین و خط بنایی در فونتهای Calcula

خانوادهٔ حروف کالکیولا از ۵ فونت لاتین تشکیل شده که با کمک ویژگی‌های اپن‌تایپ، می‌تواند به طور خودکار فاصلهٔ بین حروف را کاهش داده و آنها را مانند یک ماز یا هزارتو و چیزی شبیه به کتیبه‌ها و خطوط کوفی و بنایی شرقی در کنار هم قرار دهد. همهٔ اینها بدون انجام دادن هیچ کاری از طرف شما انجام می‌شود.

تکنامه - دانلود ویژه: پیوند حروف لاتین و خط بنایی در فونتهای Calcula

این خاصیت هزارتو و درهم‌رفته که با کمک ایجاد یک فاصلهٔ سفید ثابت بین حروف ایجاد می‌شود برنامه‌نویسی اپن‌تایپ دقیق لازم دارد و کار به جایی رسیده است که برای هر استایل این فونت ۶٫۰۰۰ جفت‌حروف یا لیگچر طراحی شده است! با وجود اینکه Calcula یک فونت یونیکد است که نصب می‌شود و بر روی کامپیوتر و نرم‌افزارها و در فضای وب مانند دیگر فونتها عمل می‌کند، اما طراحی آن ریشه در خوشنویسی و کار دستی با حروف دارد. چرا که هر حرف با حرف همسایهٔ خود در ارتباط است و بر اساس فرم و موقعیت آن در صورت لزوم تغییر می‌کند. فونتهای Calcula برای طراحی پترن‌هایی با یک حرف یا مجموعه‌ای از حروف و یا تعدادی کلمات و جملات مناسب است.

تکنامه - دانلود ویژه: پیوند حروف لاتین و خط بنایی در فونتهای Calcula تکنامه - دانلود ویژه: پیوند حروف لاتین و خط بنایی در فونتهای Calcula

خط بنّایی یکی از انواع خوشنویسی است که نوعی خط کوفی زاویه‌دار به‌شمار می‌رود و از ترسیم اشکال هندسی مانند مربع، لوزی، مستطیل و خطوط موازی و متقاطع حاصل می‌شود. خط بنایی نوع تزیین نشده و هندسی خط کوفی است که براساس خانه‌های شطرنجی طراحی می‌شود.

اساس کوفی بنایی امتدادهای افقی و عمودی و گردش خط با ضخامتی یکنواخت در راستای افقی یا عمودی است به گونه‌ای که تمام سطوح هندسی شکل با این نوشته‌های افقی و عمودی پر می‌شود. در بعضی انواع کوفی بنایی به نمونه هایی برخورد می‌کنیم که هم سیاهی و هم سفیدی بین آنها از کلماتی تشکیل شده‌اند که هر دو دارای معناست که به آن کوفی مشکل یا متداخل گفته می‌شود.

طراح این فونت که این پروژه را به عنوان یک کار دانشجویی انجام داده است از رابطهٔ بین این فونتها با خطوط کوفی و همچنین الهام گرفتن از خط بنایی که توسط پارسیان از خط کوفی مشتق شده نوشته و حتی در بخشی از مقالهٔ خود تصویر پرچم فعلی ایران که در آن از خطوط بنایی استفاده شده را نیز آورده است. خط کوفی در دوران رنسانس وارد اروپا می‌شود و نام Pseudo-Kufic که سودو کوفی خوانده می‌شود و ترجمهٔ آن همان شبه-کوفی است می‌گیرد.

پس از دیدن تصاویری از این فونتها و ساختارهایی که ایجاد می‌کنند، در ادامه بر طبق روال معمول تکنامه، آنها را یک روز پس از عرضهٔ جهانی‌شان برای دانلود در اختیار شما می‌گذاریم که در طراحی‌هایتان از وجودشان بهره ببرید!

تکنامه - دانلود ویژه: پیوند حروف لاتین و خط بنایی در فونتهای Calcula

دانلود ۵ فونت Calcula در ۳ فرمت پسورد فایل زیپ: technameh

حالا که تا اینجا آمده‌اید بد نیست که فونتهای کانون، تشرین، و خلاصه بخش دانلود فونتهای فارسی و لاتین را در تکنامه ببینید و برای خبردار شدن از پستهای ما به شبکه‌های اجتماعی تکنامه بپیوندید:

اختصاصی تکنامه

این را هم ببینید

تکنامه - سایتی برای تست ۱۰۰ زبان برنامه‌نویسی در مرورگر شما

سایتی برای تست ۱۰۰ زبان برنامه‌نویسی در مرورگر شما

سریال «مرد هزار چهره» یادتان هست؟ این سایت که در ادامه به شما تکنامه‌ای‌ها معرفیش …

avatar
تکنامه