.....

دانلود فونتهای فارسی برای وب

وقتی که بحث فونت‌های فارسی مناسب برای وب می‌شود متاسفانه نام‌هایی که به ذهنمان می‌رسند بسیار کم هستند. فونتهای معمول که در نرم‌افزارهای گرافیکی و رومیزی استفاده می‌شوند به دلیل عدم رعایت اصول طراحی ویژه وب و همچنین نداشتن Hinting مناسب، در فضای وب دچار رنجه و بلور می‌شوند و خوانایی فونتهای تاهوما و آریال را ندارند. از طرف دیگر این دو فونت حروف زیبایی ندارند و در بسیاری از گلیف‌هایشان عدم تناسب دیده می‌شود.

همچنین تا همین جند سال پیش امکان Embed کردن فونتهای انتخابی برای وب میسر نبود. اما پس از تایید کد font-face@ توسط W3 طراحان وب سراسر دنیا شروع به استفاده از فونتهای دلخواه خود کردند. در وب فارسی هم فونتهای قدیمی اصلاح شدند تا مناسب وب باشند، اما نتیجه چندان رضایت‌بخش نبود.

همچنین ببینید:  فونتهای فارسی گوگل برای وب فارسی

در این پست تعدادی از فونتهای فارسی که توسط صابر راستی‌کردار از ابتدا با الهام از دیگر فونتها به طور خاص برای وب، طراحی شده‌اند را معرفی و لینک دانلودشان را در اختیارتان می‌گذاریم. همچنین فونت‌های صمیم و شبنم حروف لاتین را هم در خود دارند و مشکل همیشگی فونتهای فارسی که تک‌زیانه بودنشان می‌باشد، شاملشان نمی‌شود.

نکته‌ٔ مثبت دیگر این فونتها، همراه داشتن وزن‌های مختلف و نسخه‌های با اعداد فارسی، اعداد لاتین و حروف لاتین و… در درون فایل فشرده است.

توجه داشته باشید که بهتر است همواره این فونتها را از نشانی‌های زیر دانلود کنید. چرا که در این صورت می‌توانید به آخرین نسخه‌ی به روز و اصلاح شده‌ی آنها دسترسی داشته باشید. این فونتها در صفحه‌ی گیت‌هاب طراحشان به روز می‌شوند.

دانلود فونت وزیر دانلود فونت صمیم دانلود فونت شبنم

این را هم ببینید

تکنامه - سایتی برای تست ۱۰۰ زبان برنامه‌نویسی در مرورگر شما

سایتی برای تست ۱۰۰ زبان برنامه‌نویسی در مرورگر شما

سریال «مرد هزار چهره» یادتان هست؟ این سایت که در ادامه به شما تکنامه‌ای‌ها معرفیش …

avatar
تکنامه