.....

داستان لوگو و هویت بصری تکنامه

پیش‌تر درباره هویت بصری برندهای بزرگ دنیا نوشتیم و نوبتی هم که باشد نوبت تکنامه است! :D

اگر بخواهیم لوگوی ساده‌ای برای سایتی با عنوان «تکنامه» طراحی کنیم، احتمالا صدها هزار راه مختلف به ذهن ده‌ها هزار طراح در سراسر جهان می‌رسد که لزوما نه همه‌شان بد هستند و نه خوب. اما در مورد تکنامه خودمان تصور من بر این بود که چه کلمات کلیدی و مهمی در هویت سایت و عنوانش وجود دارد؟

اما پیش از آن عرض کنم که در هنگام طراحی سایت تکنامه به این نتیجه رسیده بودیم که رنگهای انتخابی اصلی‌مان بنفش و نارنجی باشند. بنفش نماینده ارزشمندی، خلاقیت و شکوه و نارنجی نشاندهنده انرژی، شور و نشاط است.

کدهای رنگی تکنامه 80197E و FF5500 هستند.

حالا بر می‌گردیم به طرح لوگو. گفتیم که کلمات کلیدی مهم هستند:

تکنامه = تک + نامه = تکنولوژی + (روز)نامه

خب تکنامه قرار بود که ساختار مجله‌ای داشته باشد. پس می‌شود:

روزنامه = مجله

اما از آنجا که در تکنامه قرار بود به دیزاین و طراحی و برندینگ هم بپردازیم:

+ دیزاین => تکنولوژی + مجله + دیزاین

این ۳ کلمه کلیدی را در نظر می‌گیریم. در مورد تکنولوژی، تجهیزات و وسایلی که به ذهنمان می‌رسد می‌تواند این‌ها باشد:

کامپیوتر + لپ‌تاپ + مانیتور + کیبورد + ماوس + اسکنر + چاپگر + …

 

در اینجا بود که یک جرقه‌ کوچک زده شد! در میان تجهیزات بالا، می‌توان یک مورد را یافت که هم به طور ضمنی به مجله مرتبط باشد و هم به دیزاین:

چاپگر!

چاپگر یک وسیله‌ی محصول تکنولوژی‌ست که اتفاقا تمام مجلات دنیا با آن منتشر می‌شوند و تمام دیزاینرهای دنیا اعم از طراح گرافیک، فونت، معمار، تصویرگر و… از آن بهره می‌برند. پس چاپگر به عنوان یک پیام مخفی در لوگو می‌تواند استفاده شود.

حالا به نحوه‌ی اجرای لوگو می‌رسیم که یک لوگوی تصویری، لوگوتایپ یا مونوگرام باشد.

چقدر خوب است که وقتی حروف اول «تکنامه» یعنی «ت» و «ن» فارسی را در کنار هم قرار دهیم به شکلی شبیه به آیکن یک چاپگر می‌رسیم. حداقل به نظر من که این طور است. دوباره نگاه کنید! :)

تکنامه - لوگوی تکنامه

سپس نیاز به یک لوگوتایپ یا وردمارک برای نوشتن عنوان به فارسی و انگلیسی داریم. برای این کار و با توجه به مناسب بودن فونت‌های با ساختار هندسی یا Geometric و Cubic برای موضوعات تکنولوژی و نیز دیزاین، یک خانواده از فونت‌های طراحی شده توسط خودم را انتخاب کردم. در این فونت، حروف فارسی هم مانند لاتین جدا از هم نوشته می‌شوند و گلیف‌های آغازین، میانی، پایانی و رها ندارند.

برای عنوان فارسی از استایل Inline این فونت و برای لاتین از Regular استفاده کردم.

بنابراین طرح نهایی لوگوی تکنامه به این صورت در آمد:

تکنامه - لوگو و لوگوتایپ تکنامه

 

 

اگر کمی محبت کنیم یک اسمایلی خندان هم در لوگو می‌بینیم. نه؟ البته زیاد واضح نیست. خب پس بهتر است یک سری استیکر و ماسک تلگرام خندان و سر حال داشته باشیم که از آنها در چت‌های تکنامه‌ایمان استفاده کنیم! با امکان جدید تلگرام می‌توانیم ماسک‌ها را هم بر روی تصاویرمان بچسبانیم! :)

استیکرهای تلگرام تکنامه ماسک‌های تلگرام تکنامه

اگر علاقه‌مند به معرفی تکنامه به دوستان خود بودید و یا خواستید بنرهای تکنامه را در بلاگ یا سایت خود قرار دهید، می‌توانید مجموعه کامل این بنرها را از اینجا دریافت کنید. این پکیج، اندازه‌های استاندارد بنر از کوچک تا بزرگ را در خود دارد:

بنرهای تکنامه

تکنامه

دیدگاه شما چیست؟

avatar
مهدی
مهمان
مهدی

سلام . سایتتون عالیه ……. فقط اینکه با هر کلیک روی صفحات سایتتون یه پنجره تلگرام برای کانالتون باز میشه واقعا رو اعصابه :) ممنون

تکنامه