.....

بهترین و بدترین ری‌دیزاین‌های لوگو در سال ۲۰۱۶

همان طور که پیش‌تر در تکنامه دربارهٔ اهمیت طراحی لوگو نوشته‌ایم، یک لوگوی خوب می‌تواند هویت یک برند را به خوبی نشان داده و آن را در یادها ماندگار کند. کافیست به برند مورد علاقه‌تان بیاندیشید و تصویری که در ذهنتان می‌آید را تجسم کنید. در اغلب موارد، برندهای محبوب، لوگوهای آبرومند و به یاد ماندنی‌ای دارند. اما با وجود این اهمیت، برخی از برندها تصمیم گرفتند که در سال ۲۰۱۶ لوگوهای خود را تغییر دهند.

طبق معمول همیشه، برخی از این تغییرات توانستند ما را خوشحال کرده و برخی دیگر از این ری‌دیزاین‌ها موجبات ناامیدی و تعجب و سر تکان دادن ما را فراهم کردند. نگاهی می‌کنیم به بدترین و بهترین این ری‌دیزاین‌ها:

تکنامه - ری دیزاین لوگوی اینستاگرام

۱- Instagram – بدترین

رنگهای لوگوی جدید اینستاگرام، در واقع هیچ معنای خاصی ندارند و هیچ ارتباطی به این شبکهٔ اجتماعی. همچنین طرح اصلی لوگو بیشتر شبیه ماشین لباسشویی است تا دوربین! این لوگو در سال گذشته بارها و بارها مورد تمسخر و مضحکهٔ اهل فن قرار گرفت. این لوگوی گرادینتی البته بدترین ری‌دیزاین تاریخ نیست. فقط زشت است و ارتباطی با برند اینستاگرام ندارد.

همچنین ببینید:  پوستری نامرئی که در اینستاگرام آشکار می‌شود!

تکنامه - ری دیزاین لوگوی کداک

۲- Kodak – بهترین

پیش‌تر به تغییر و تحول لوگوی کداک به طور مفصل در پستی جداگانه در تکنامه پرداخته بودیم که می‌توانید آن را اینجا مطالعه کنید. نتیجهٔ نهایی برگشتی به دوران کلاسیک ۱۹۷۱ برند معتبر کداک است. نوستالژیک و مدرن به طور همزمان. استفاده از نوشتار عمودی در لوگوی یک کمپانی بسیار کمیاب است، اما برای کداک بسیار خوب جواب داده است. ری‌دیزاینی الهام گرفته از گذشته و با نگاهی به آینده.

تکنامه - ری دیزاین لوگوی مسترکارت

۳- MasterCard – بهترین

لوگوی جدید خیلی فوق‌العاده نیست، اما این ری‌دیزاین به راحتی ریشه‌های خود از گذشتهٔ برند را فریاد می‌زند و در عین حال روند طراحی مدرنی را نیز پیش گرفته است. سادگی و حذف زوائد اضافی و رسیدن به یک طرح ساده و مینی‌مال از جمله برتری‌های لوگوی جدید است.

تکنامه - ری دیزاین لوگوی پاندورا

۴- Pandora – بدترین

یک نقل قول از فیلم «پارک ژوراسیک» با کمی تغییر می‌تواند به ما کمک کند که این ری‌دیزاین را تحمل کنیم: «طراحان گرافیک شما آنقدر مشغول این بودند که چه کاری می‌توانند بکنند که فراموش کردند از خودشان بپرسند آیا باید آن کار را بکنند یا نه!» متاسفانه لوگوی جدید نه مانند دایناسورهای فیلم «پارک ژوراسیک»، هیجان‌انگیز است و نه خطرناک و نه جالب توجه. تخت، کسل‌کننده و بی‌هدف. کاش حداقل به لوگوی قبلی وفادار می‌ماندند که اعتبار چند سالهٔ برند را با خود داشت.

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۵- Subway – بدترین

وقتی که سخنگوی کمپانی شما یک رسوایی بزرگ به بار می‌آورد، چه کار باید بکنید که نگرش‌ها و بحث‌های منفی پیرامون برند خود را خاتمه دهید؟ مشخص است! به طرز ناشیانه‌ای یک تغییر کوچک در لوگوی خود اعمال کنید تا با حفظ ایدهٔ قبلی این تصور روانی را به وجود بیاورید که یک چیزهایی تغییر کرده است. عوض کردن فونت و حذف آوتلاین سیاه به برجسته‌تر شدن بیشتر لوگوی Subway کمکی نکرده است.

همچنین ببینید:  ویژه: بهترین لوگوی تمام تاریخ کدام است؟

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۶- Taco Bell – بدترین

باز هم یک کمپانی درجهٔ یک و شناخته شده تصمیم گرفت که لوگوی خود را در یک اقدام کسل‌کننده، تغییر دهد. این ری‌دیزاین گویا قرار بوده که نسل جوان‌تر را هدف قرار دهد، در حالی که به وجههٔ قدیمی Taco Bell آسیبی وارد نشود. اما انتخاب فونت فاجعه است و طیف رنگهای بنفش چشم‌خراش!

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۷- US Soccer Federation – بهترین

لوگوی قبلی مشکلات زیادی داشت که مهم‌ترینشان استفاده از رنگ آبی به جای قرمز برای نوارهای درون لوگو بود. لوگوی جدید این مشکل را حل کرده و نیز شیوهٔ ساده‌تر و مینی‌مالی را در پیش گرفته که فضای میهن‌پرستانه هم در خود دارد. تنها مشکل این است که اگر شما یک طرفدار فوتبال نباشید به هیچ وجه متوجه نمی‌شوید که این ری‌دیزاین مربوط به یک فدراسیون ورزشی‌ست چرا که هیچ نشانه‌ای که به این مسئله اشاره کند، در لوگو دیده نمی‌شود.

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۸- Bud Light – بهترین

این ری‌دیزاین یکی از بهترین تغییرات لوگوی سال بوده است. خداحافظی عرض می‌کنیم به بطری‌های شلوغ و فونت زشت لوگوی قبلی. حالا این برند می‌تواند ظاهر موجه‌تری داشته باشد با نگاهی به گسترهٔ وسیع‌تری از خریداران. مشخص نیست که این زحمات بدون تغییر در کیفیت خود نوشیدنی فایده‌ای خواهد داشت یا خیر، اما لوگو به هر حال بهتر شده است. حالا Bud Light فقط نیاز دارد که نوشیدنی‌اش را هم ری‌دیزاین کند!

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۹- Peace Corps – بهترین

لوگوی قبلی با رنگهای میهن‌پرستانهٔ خود توجهات را به سمت Peace Corps جلب کرده بود. اما ری‌دیزاین فعلی توانسته تحرک بهتری را نشان داده و جنبش و پرواز را به خوبی نشان دهد. همچنین قرار دادن یک پرنده در مرکز لوگو برای برندی که در قالب یک سازمان عام‌المنفعه در صدد است که به مردم سراسر جهان کمک کند، کاری درست و مناسب است.

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

The Metropolitan Museum of Art -۱۰ – بدترین

لوگوی قبلی مشکلات واضحی داشت و نیاز به اصلاح. همچنین نوع چینش و فرم لوگو بعید بود کسی را ترغیب کند که پایش را به درون موزهٔ هنر متروپولیتن بگذارد. اما حالا تصمیم به ری‌برند موزه به عنوان The Met (نام مستعاری که نیویورکی‌ها از آن استفاده می‌کنند) و لوگوی جدید عجیب و غریب و مایوس کننده، فاجعه‌بارتر است!

همچنین ببینید:  لوگو و هویت بصری سایت The Verge هم به روز شد

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۱- Meetup – بدترین

لوگوی قبلی به سادگی توانسته بود هویت بصری این سایت را تثبیت کند. ولی ری‌دیزاین جدید که یک اقدام شتاب‌زده با انتخاب فونتی عجیب است، پیشرفت خاصی ایجاد نخواهد کرد.

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۲- The Rail Park – بهترین

یکی از نمونه‌های فوق‌العاده در نشان دادن تمام جوانب یک برند در لوگو بدون ایجاد شلوغی و سردرد! درختی برای نشان دادن پارک که همزمان می‌تواند به صورت یک ریل راه آهن نیز دیده شود. اجرا و رنگها نیز بهبود یافته اند.

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۳- The Houston Ballet – بهترین

یکی دیگر از نمونه‌های خوب تغییر از لوگوی کسالت‌بار به طرحی که خودش را نشان می‌دهد. دیزاینی که به پیشهٔ کسانی که به منظور امرار معاش بر روی صحنه حرکت می‌کنند، مرتبط است و نیز انتخاب فونتی که از همه لحاظ از آن قبلی‌ بهتر است!

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۴- Milwaukee Bucks – بهترین و بدترین

می‌خواهید ببینید که یک ری‌دیزاین قدرتمند و پویا چطور است؟ معرفی می‌کنیم: Milwaukee Bucks. اما در عین حال وقتی ری‌دیزاین خوب شما همزمان شبیه به لوگوی یک برند دیگر است که اتفاقا با شما شوخی هم ندارد و الان مجبور هستید که در دادگاه به این قائله خاتمه بدهید، ما هم مجبور می‌شویم که شما را مفتخر به دریافت هر دو عنوان بهترین و بدترین بکنیم!

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۵- Uber – بدترین

لوگو و آیکن‌های Uber تغییراتی به خود دیدند که ای کاش نمی‌دیدند! گویا خود جناب مدیر عامل با چند نفر دور و اطراف خود این ری‌دیزاین را انجام دادند که خب این کار آن هم در این ابعاد، بسیار غیرحرفه‌ای به نظر می‌رسد! نتیجه تغییر لوگوییست که تفاوت چندانی در آن دیده و لزومش احساس نمی‌شود و همین طور آیکن جدیدی که بیشتر شبیه آیکن کارت اعتباری و یا تراشهٔ امنیتی است!

همچنین ببینید:  ویژه: داستان طراحی ۲۰ لوگوی برتر تمام تاریخ - شماره ۱: Woolmark

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۶- MetLife – بدترین

مشکل اینجا نیست که لوگو تغییر زیادی کرده است، معضل اینجاست که این ری‌دیزاین، روح ندارد و به دل نمی‌نشیند. البته شاید آنها به عنوان یک کمپانی بیمه، تصمیم گرفتند که ارائهٔ واقعی‌تری از خود نشان دهند و یادآوری کنند که قرارداد بستن با یک کمپانی بیمه چه حالی دارد!

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۷- Vevo – بدترین

موزیک در ذات خودش متحرک و پویاست. کاری که لوگوی قبلی سعی کرده بود به آن برسد. متاسفانه در لوگوی جدید آن ارجاع‌ها حذف شده و انگار که Vevo خواسته جنبهٔ رسمی و خشک‌تری به برند خودش بدهد. کاری که معمولا نباید انجام دهید اگر بیشتر مخاطبان شما در بازهٔ سنی نوجوان و جوان هستند.

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۸- Florida Panthers – بهترین

تغییر یک لوگوی ۲۳ ساله کار ساده‌ای نیست. اما از آنجا که نتیجه تحسین‌برانگیز است باید بگوییم خدانگهدار ای پلنگ خشن حمله‌ور به سوی ما و درود بر تو ای پلنگ ساکت و متفکر که گوشهٔ لوگو برای خودت به افق‌های دور خیره شده‌ای!

تکنامه - بهترین و بدترین ری دیزاین لوگوهای ۲۰۱۶

۱۹- Tronc – خیلی بدترین

این یکی با اختلاف بسیار زیاد به عنوان بدترین ری‌دیزاین سال (و شاید تاریخ؟) انتخاب می‌شود. نه تنها کمپانی محترم Tribune Publishing نام خود را به Tronc تغییر داد بلکه از جنبهٔ طراحی هم از یک لوگوی خبری ساده تبدیل شدند به لوگویی که گویا برای تبلیغ یک فیلم انیمیشن کودکان دربارهٔ روبات‌ها طراحی شده است! این یکی واقعا فاجعه‌ای هست در نوع خودش.

همان طور که می‌بینید سال ۲۰۱۶ بالا و پایین‌های خودش را داشت و ما باید به نوعی خوشحال باشیم که به هر حال -چه خوب و چه بد- اتفاق‌هایی در دنیای دیزاین می‌افتد که ارزش نوشتن داشته باشند. راستی ما مسلما تمام ری‌دیزاین‌های (عمیقا) خوب یا بد را در این لیست‌مان پوشش نداده‌ایم. اگر شما هم به موردی برخوردید در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

همچنین ببینید:  ری‌دیزاین برند نوستالژیک AEG

منبع: وب‌دیزاین‌لجر و تکنامه

avatar
سجاد
مهمان
سجاد

گرامی در خصوص دلایل بدتر بودن و روح نداشتن و فاجعه بار بودن اون دسته که به تایپش اشاره کردید بنویسید ، مشتاقم استفاده کنم

تکنامه