.....
تکنامه - مشکل Touch Disease آیفون ۶

اپل برای حل مشکل “Touch Disease” آیفون ۶، ۱۴۹ دلار از شما می‌گیرد!

ماه‌هاست که بسیاری از دارندگان آیفون ۶ پلاس و همچنین متخصصان و تعمیرکاران، شکایت‌های خود را نسبت به مشکل عجیبی که به Touch Disease معروف شده، بیان داشته‌اند. کار به جایی رسید که یک دادخواهی سنخی در دادگاهی در کالیفرنیای شمالی علیه اپل توسط خسارت دیدگان ثبت شد.

دادخواهی سنخی، نوعی شکایت قانونی است که گروهی از افراد که در یک موقعیت یکسان هستند از گروه دیگر انجام می‌دهند و معمولاً مصرف کنندگان این نوع شکایت را از کسب و کارهای بزرگ انجام می‌دهند.

اما با تمام این قضایا، طبق معمول، اپل سکوت کرد و هیچ گونه پاسخی به این شکایات نداد، البته تا امروز، یعنی بعد از حدود ۲ سال! جواب اما چندان امیدوارد کننده نیست. حالا با توجه به روحیه‌ای که همیشه از اپل سراغ داشته‌ایم، خریداران باید تاوان اشتباه و نقصان طراحی و مهندسی اپل را بپردازند: ۱۴۹ دلار ناقابل! فراموش نکنید که این رقم به گفتهٔ اپل، مشمول تخفیف هم شده است! چرا که تعمیرات خارج از گارانتی اپل، در حالت عادی ۳۲۹ دلار آب می‌خورد! بنابراین می‌بینیم که چه لطفی شده است به آیفون‌دارانی که گوشی‌هایشان را از دست داده‌اند.

اپل حالا پس از هزاران شکایت ثبت شده، ادعا دارد که این ایراد که بیشتر در آیفون ۶ پلاس و گاهی در آیفون ۶ هم دیده می‌شود، به دلیل «افتادن‌های متوالی بر روی جسم سخت و سپس ایجاد فشارهای دیگر بر آن» ایجاد شده است و بنابراین (نفس‌ها در سینه حبس) هیچ ارتباطی به اپل نداشته و همین است که هست.

همچنین ببینید:  تفاوت سرعت حافظه در آیفون ۳۲ و ۲۵۶ گیگابایتی : ۸ برابر کندتر

مشکل از این قرار است که بر اثر لمس و تماس با صفحه، یک نوار خاکستری در بالای گوشی پیدا می‌شود که هیچ جا هم نمی‌رود. این نوار باعث اختلال در روند پاسخگویی گوشی شده و به مرور بدتر و بدتر می‌شود تا جایی که به طور کامل گوشی آیفون ۶ (پلاس) شما از کار می‌افتد. حتی iFixit هم با انتشار پستی در بلاگ خود و ویدیویی که در زیر می‌بینید، مشکل را نقص در طراحی و از خود گوشی دانست. صفحه‌ها و صفحه‌ها و صفحه‌ها شکایت در فوروم‌های پشتیبانی این کمپانی ثبت شده، اما به گفتهٔ اپل تمام این افراد «گوشی‌های خود را چندین بار بر جسم سخت انداخته و فشارهای دیگری بر آن وارد کرده‌اند.» قضیه جایی جالبتر می‌شود که حتی تعویض نمایشگر هم مشکل را حل نمی‌کند و این قضیه اصلا ارتباطی به سطح نمایشگر ندارد.

در ویدیوی زیر توضیحات بیشتر و مفصل‌تری از Jessa Jones مدیر iPad Rehab می‌شنویم که شرح می‌دهد دقیقا چرا این اتفاق می‌افتد. او اضافه می‌کند که هر روز نیمی از آیفون‌های خرابی که تحویل می‌گیرند این مشکل را دارند و همچنین بیان می‌کند که چطور هنگامی که دربارهٔ مشکلات اپل در فوروم‌ رسمی پشتیبانی پست گذاشته، توسط اپل مسدود شده است. آن هم نه یک بار بلکه سه بار! این تعمیرکار محصولات اپل همچنین ادعا می‌کند که تصور می‌کرده که خطای ۵۳ معروف اپل که آیفون‌ها را به یک تکه آجر تبدیل می‌کرد، بزرگترین خطای تاریخ اپل باشد. اما با دیدن Touch Disease حالا او نظر دیگری دارد:

همچنین ببینید:  کفش جدید نایک Presto Ultra Flyknit همراه با اموجی‌‌های عظیمش می‌آید

همان طور که دیدید، متخصصان بر این باورند که این معضل گوشی‌های آیفون ۶ و ۶ پلاس از چیپ‌های کنترل‌کنندهٔ صفحه نمایش ناشی می‌شود که در درون ‌‌گوشی قرار دارند. ده‌ها و صدها گوشی به سوی تعمیرکاران روانه شده‌اند و آنها می‌توانند با هزینه‌های بسیار کمتری از ۱۴۹ دلار، مشکل را بر طرف کنند. اما نخبگان اپل! در نمایندگی‌های این شرکت، تا پیش از اطلاعیه‌ٔ امروز اپل به مراجعه‌کنندگان اعلام می‌کردند که این مشکل ربطی به اپل ندارد و تنها راه حل پیش رو، تعویض کامل گوشی، البته با پرداخت هزینهٔ مجدد است.

اما ریشهٔ مشکل در چیست؟

همان طور که در ویدیوی بالا هم توضیح داده شد، خم شدن گوشی بی‌ارتباط با این مشکل نیست. ماجرای Bengate را که به یاد می‌آورید؟ گوشی‌های آیفونی که خم می‌شدند و ده‌ها و صدها جُک و لطیفه دربارهٔ آن ساخته شد؟ حالا بندگیت برگشته و گریبان اپل را برای بار دوم گرفته است! به طور خلاصه، اپل برای حل مشکل خم شدن گوشی‌ها (که البته به گفتهٔ خودشان مبنایی نداشت) سعی کرد که گوشی‌ها را مستحکم‌تر کند. اما این کار فایده‌ٔ زیادی نداشت و هنوز هم آیفون‌های ۶ و ۶ پلاس، اگر به مدت طولانی تحت فشار قرار بگیرند، به نسبت دیگر آیفون‌ها بیشتر خم می‌شوند. از آنجا که تمام محصولات اپل قرار است باریک باشند و روز به روز باریکتر شوند و نیز به این دلیل که آیفون ۶ پلاس سطح بزرگتری دارد، امکان خم شدنش از آیفون ۶ بیشتر و به «بیماری لمسی» دچار شدنش محتمل‌تر است. همین خم شدگی‌ست که باعث می‌شود به دو چیپ درون گوشی فشار آمده و به مرور بشکنند. در این لحظه، نوار خاکستری به شما سلام عرض کرده و بعد از آن شما مجبورید با گوشی‌تان خداحافظی کنید!

اما چرا آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس این طور نمی‌شوند؟

عرض شود از آنجا که مو لای درز «طراحی» محصولات اپل نمی‌رود، در این گوشی‌ها، چیپ‌های کنترل‌کننده که بالاتر نوشتیم دلیل بروز مشکل Touch Disease هستند، به جای دیگری منتقل شده‌اند. یعنی در واقع شما ۴ گوشی در یک رده از بزرگترین و برترین برند تمام تاریخ دارید که دو تا دو تا با هم فرق می‌کنند!

همچنین ببینید:  از این پس می‌توانید ویدئوها را در WhatsApp بدون دانلود کامل ببینید!

راه حل؟

تنها راه‌حل‌ها به جز پیشنهاد سخاوتمندانه‌ٔ ۱۴۹ دلاری اپل، تعویض کامل گوشی (گران) یا Logic Board (باز هم گران) یا هر دو Touch IC (کمتر گران) است. این را هم بگوییم که حتی آنهایی که گارانتی تعویض داشته باشند هم راه به جایی نمی‌برند، چرا که گوشی جدیدی که دریافت کنند به علت نقص داخلی، دیر یا زود به همان مشکل دچار خواهد شد.

دنکست‌وب+آی‌فیکس‌ایت

avatar
تکنامه