.....

انقلاب تسلا در زمینهٔ انرژی‌ خورشیدی: سقف‌های ۳ لایهٔ غیر قابل تشخیص!

ممکن است برای کالیفرنیا که بودجهٔ زیادی به انرژی‌های پاک و دوستدار محیط زیست اختصاص داده است، تولید ۱۵٫۰۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی که برق بیش از ۳ میلیون خانه را تامین می‌کند، کار ساده‌ای باشد. اما به طور کلی بهره بردن از انرژی خورشید خانم و ساخت زیرساخت‌ها در همهٔ شهرها و کشورها به آسانی میسر نیست. با تشکر از ایلان ماسک و کمپانی عظیم تسلا، حالا این مشکل برای همیشه حل شده است!

تکنامه - سقف خورشیدی تسلا

همچنین ببینید:  کدو تنبل‌های مکانیکی-الکتریکی هالووین طراحی شده توسط NASA!

تسلا حالا به جای پنل‌های خورشیدی، سقف‌های خورشیدی را عرضه کرده است. سقف‌هایی که با توجه به تمهیداتی که در مهندسی و دیزاین آنها به کار برده شده، به سختی قابل تشخیص هستند. دیگر آنها که از ظاهر بیرونی پنل‌های خورشیدی شکایت داشتند، بهانه‌ای ندارند، چرا که حالا وقتی این سقف‌ها را نصب کنند، (به احتمال بسیار زیاد) هیچکس متوجه نمی‌شود که سقف‌ خانه‌شان را با آخرین محصول تسلا جایگزین کرده‌اند!

همین جمعهٔ گذشته، در مراسم رونمایی این تکنولوژی جدید که ممکن است جهان را از لحاظ انرژی‌های پاک برای همیشه دگرگون کند، ایلان ماسک از حضار پرسید: «چطور می‌توانیم یک سقف خورشیدی داشته باشیم که از یک سقف عادی بهتر باشد؟» هنوز حاضران مشغول بِر بِر نگاه کردن محل رونمایی یعنی لوکیشن سابق فیلمبرداری سریال Desperate Housewives بودند که ماسک خودش پاسخ داد: «زیباتر باشد، بیشتر عمر کند، محافظ بهتری باشد و مبلغ تمام شدهٔ سقف به همراه هزینهٔ الکتریسیهٔ لازم، کمتر از یک سقف عادی باشد.» 

خب ما این کار را کرده‌ایم!

تکنامه - سقف خورشیدی تسلا

راه‌حل یک سقف ۳ لایه است که در لایهٔ زیرین آن، یک پنل خورشیدی قرار داده شده،‌ در لایهٔ دوم یک louver film است که کمک می‌کند که از زاویهٔ دید عابران کوچه و خیابان، پنل خورشیدی شما دیده نشود. سرانجام لایهٔ سوم هم یک نوع شیشهٔ آبدیده است که ایلان پس از تست ضربه‌پذیری، ادعا کرد که از مواد رایج، مانند خاک رس مقاوم‌تر عمل می‌کند. همچنین ماسک اطمینان داد که این سقف‌ها در طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند و به هیچ وجه این طور نخواهد بود که ملت سقف‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند را از خیابان‌ها رویت کنند!

تا همین جایش که به گفتهٔ ایلان ماسک، این سقف‌ها با باتری‌های خانگی تسلا هماهنگ هستند و با هم می‌توانند انرژی کامل یک روز عادی در یک خانهٔ معمولی را تامین کنند. خب پس ماشین الکتریکی تسلا چه می‌شود؟ برای آن هم برنامه دارند: رویای تسلا این است که شما یک روز قدم‌زنان به مکانی نا معلوم بروید و تمام این اقلام را سفارش داده و از پایه زندگی پاک خود را آغاز کنید! به زعم بسیاری از اهالی فن، این مسئله چندان هم تخیلی و دور از ذهن نیست. در دنیای آینده چاره‌ای نیست جز اینکه بشر به سراغ تامین‌ انرژی در محدوده‌های کوچک بپردازد و همسایگان در واحدهای زمانی مانند میلی‌ثانیه، به یکدیگر انرژی قرض بدهند. دیگر خبری از یک تامین‌کنندهٔ بزرگ انرژی که کار را یکسره کند، نخواهد بود.

تکنامه - سقف خورشیدی تسلا

اما برای این که زیادی خیالاتی نشده و به رویاپردازی مشغول نشویم، باید اضافه کنیم که هنوز چند مشکل ریز و درشت برای تحقق نهایی این ماجرا، وجود دارد:

  • ماسک به طور قطعی، قول تامین تمام انرژی مصرفی همهٔ خانه‌ها را نداده است. بلکه خیلی روشن اعلام کرده که در آینده، انرژی‌های پاک، تا دو سوم کل انرژی مورد نیاز بشر را تامین خواهنند کرد.
  • هنوز زمان عرضهٔ این سقف‌ها و قیمت تمام شدهٔ آنها مشخص نیست.
  • برای این که این سقف‌ها، دنیا را تسخیر کنند، باید پیاده‌سازی‌شان برای مهندسان و نصاب‌ها بی‌دردسر باشد. به نظر می‌رسد که تجربهٔ کاربری سقف‌ها حداقل برای اعضای خانه، فوق‌العاده است. اما برای کارگرها؟ هنوز معلوم نیست.
فست‌کودیزاین
avatar
تکنامه