.....
تکنامه - برنامه های متن باز

انتخاب کدهای متن باز مناسب

برنامه نویس ها و توسعه دهنده ها وقت زیادی رو برای پیدا کردن کدهای اوپن سورس مناسب سپری می کنن. پیدا کردن یه فانکشن یا کتابخانه یا پکیج قابل اطمینان در دنیای اینترنت کار ساده ای نیست. تازه بعد از پیدا کردن کدی که به ظاهر مناسب هست، مشکلات بعدی پیش میاد. اینکه واقعا این کد قابل اطمینان هست و اگه ازش استفاده بشه، در درازمدت مشکلی به وجود نمیاره و…. توی این مطلب به پنج نکته ی کلیدی اشاره می کنیم که می تونه بهمون کمک کنه، دردسرهای بعدی مون رو کمتر کنیم….

1- آیا کد برای شما قابل فهم هست؟

قابل فهم بودن کد چیزی بیشتر از “کامنت” داشتن هست. شاید کدی پیدا کنین که مقدار کامنت هاش بیشتر از کد اصلی باشه :) ولی آیا این کامنتهای زیاد نتیجه نهایی خوبی داره؟ یعنی با کمک اون کامنت ها که برنامه نویس به کدش اضافه کرده، از بالا و پایین کد سر در میارین؟ متغیرها و ثابت ها و… جوری نامگذاری شدن که بتونین روند کار رو دنبال کنین؟ سر و ته حلقه ها مشخصه؟ :) منطق برنامه نویس از کنار هم قرار دادن این دستورات براتون روشن هست؟ به طورکلی آیا کدی که پیدا کردین برای خود شما قابل فهم هست؟ چون اگه بهترین کد دنیا رو هم پیدا کنین که خیلی خوب هم کار می کنه، ولی ندونین که چطوری این کار رو می کنه، بعدا وقتی که لازم بشه چیزی رو عیب یابی یا ویرایش کنین به مشکل بر می خورین و برای همین بهتره که از اول سراغ چنین کدهایی نرین…

2- آیا کد به طور فعال پشتیبانی میشه؟

وقتی کدی رو انتخاب می کنین، بهتره به این موضوع توجه کنین که نویسندگان کد یا ادامه دهندگان راهش در قید حیات هستن :) و از کد پشتیبانی می کنن یا نه. مشکلات امنیتی و ساختاری کد ممکنه شرایطی رو به وجود بیاره که لازم باشه نویسنده کد اونا رو بررسی و برطرف کنه. ولی اگه نویسنده در دسترس نباشه یا دیگه از پروژه پشتیبانی نکنه، بار حل همه مشکلات به دوش خودتون می افته. به این نکته هم باید توجه کرد که آیا کدی که پیدا شده برای عملکرد درست به کد یا پروژه ی دیگه ای وابسته هست؟ اگه اینطوره، بد نیست راجع به اون کد یا پروژه هم تحقیقی بکنین.

3- آیا کد امتحان خودشو پس داده؟

کدی که انتخاب کردین به اندازه کافی تست شده؟ انتخاب کدی که درست کار بکنه، مهمترین اولویت هست. تست کردن بهترین راه برای فهمیدن این موضوع هست که کد، کاری رو که باید انجام بده به درستی انجام میده. استفاده از کدهایی که در موقعیت های مختلف تست شدن به ما کمک می کنه که در زمان صرفه جویی کنیم. کدهایی که از فروم ها و بلاگ ها و حتی کامنتدونی ها :) کپی میشن، معمولا این ویژگی رو ندارن، اما سایتهای تخصصی که برای اشتراک گذاری کدها ایجاد شدن، این امکان رو فراهم می کنن….

همچنین ببینید:  دانلود Micon: فونت‌آیکنی بر اساس پیکتوگرام‌های ویندوز ۱۰ مایکروسافت

4- آیا دیگران از این کد استفاده کردن؟

محبوبیت میتونه باعث ایجاد اعتماد بشه. ما اگه ببینیم که چند نفر دور یه درخت جمع شدن و داره از میوه هاش میخورن، نتیجه می گیریم که میوه های درخت قابل خوردن هستن و اگه ببینیم یه عده دارن با وحشت به یه سمتی فرار می کنن، نتیجه می گیریم که گشت ارشاد دنبالشون کرده :) دنیای کدها هم همینطوریه. شاید خیلی درست و منطقی به نظر نیاد، ولی وقتی راه دیگه ای نباشه، یکی از گزینه های روی میزه بالاخره :) تعداد زیاد دانلود، تعداد زیاد لایک و کامنتهای مثبت و… می تونه تا حدودی در انتخاب (حداقل بین چند مورد موجود) به ما کمک کنه. البته اینم نباید فراموش کرد که فقط محبوبیت برای استفاده از یه کد کافی نیست و باید به بقیه مسایل هم توجه کرد….

5- آیا توضیحات کافی برای کد موجود هست؟

وجود مستندات برای کد به فهم راحت ترش کمک میکنه و استفاده و ویرایش های بعدی رو آسون تر می کنه. چه این مستندات داخل کد و به عنوان توضیحات اضافه شده باشن و چه توی سایت یا وبلاگ تولیدکننده قرار گرفته باشن. پس بد نیست این مستندات رو همراه با کد و به صورت کامنت ذخیره کنین، شاید بعدا و جایی که اصلا فکرش رو نمی کنین به دردتون خورد. در مورد سایتهایی که برای دانلود کد و پروژه طراحی شدن، این موضوع خیلی بهتر پیاده سازی شده و معمولا مستندات و راهنماها و… جایی کنار کد قرار گرفتن و در صورت لزوم آپدیت هم میشن.

نتیجه اخلاقی:

لازم نیست برای انجام هرکاری از پایه شروع کنیم و دوباره چرخ رو اختراع کنیم. کدهای اوپن سورس که (طبق موافقتنامه) با میل شخصی تولیدکننده اش در اختیار بقیه قرار گرفته میتونه خیلی جاها به ما کمک کنه و این نکاتی که بهش اشاره شد، میتونه در انتخاب مورد مناسب بهمون کمک کنه.

ریدرایت+تکنامه

avatar
تکنامه