.....
تکنامه - اسفناجی که بمب ردیابی می‌کند!

دانشمندان MIT: اسفناج ردیاب مواد منفجره که پیامک هشدار هم می‌فرستد!

اسفناج تا پیش از این یک سبزی خوردنی برای غذاهای انسان بود. نزدیکترین چیزی که پس از آن به یاد ما می‌آورد هم «ملوان زبل»! اما حالا دانشمندان MIT عجیب و غریب ترین و غیر قابل باورترین کار را ممکن کرده‌اند. اسفناجی که می‌تواند مواد منفجره را در اطراف خود شناسایی کرده و سپس پیامک هشدار ارسال کند! بله، درست خواندید!

به زبان ساده، روال کار این طور است که به سطح زیرین برگ‌های اسفناج، نانولولهٔ کربنی چسبانده می‌شود که باعث می‌شود این گیاه بتواند مواد شیمیایی خاصی را ردیابی کند.

همچنین ببینید:  گوگل را کنترل کنید

در پژوهشی که توسط Michael Strano پروفسور رشتهٔ مهندسی شیمی دانشگاه MIT و دانشجوی فارغ‌التحصیل Min Hao Wong انجام گرفت، مشخص شد که در نتیجهٔ این کار، وقتی برگ‌های اسفناج در آبی قرار بگیرند که شامل Nitroaromatic باشد، از خود نور فلئورسنت ساطع کرده و سپس از طریق یک Raspberry Pi و یک دوربین فرو سرخ به یک دستگاه الکترونیکی پیامکی ارسال می‌کنند که به دست موجود زندهٔ دیگری که همهٔ این مسائل برایش اهمیت دارد، یعنی انسان برسد!

بسیاری از دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، در حال حاضر پرتو فرو سرخ را فـیلتر می‌کنند که اگر این طور نبود، گوشی‌ها هم می‌توانستند، پیام‌های نوری اسفناج را دریافت کنند.

حالا آنها می‌توانند نیترات اکسید، هیدروژن پروکساید، تی‌ان‌تی و گاز اعصاب سارین را ردیابی کنند. همچنین آخرین مطالعات نشان می‌دهد که این فعالیت عجیب ردیابی می‌توانند توسط هر گیاهی به انجام برسد. حالا Wong در حال تجاری‌سازی این ایده در کمپانی Plantea است.

فست‌کودیزاین

avatar
تکنامه