.....

اختصاصی: تغییر لوگو و هویت بصری اپلیکیشن تپسی (TAP30)

این روزها همه دربارهٔ تپسی و اسنپ شنیده‌اند، مخصوصا مردم تهران. همه جا صحبت از این سامانه‌های هوشمند درخواست تاکسی است که توانسته‌اند نسل جوان که همه چیزشان را از طریق گوشی و تبلت خود انجام می‌دهند جذب کنند. اما هر دوی این برندها با توجه به میزان محبوبیت و درآمدی که دارند تا جایی که جزو بزرگترین شرکت‌های فعال کشور شده‌اند و سرمایه‌گذاری خارجی هم دریافت کرده‌اند، از منظر لوگو و هویت بصری وضعیت چندان جالبی ندارند.

تپسی (TAP30) سامانه هوشمند درخواست تاکسی است که در حال حاضر در شهرهای تهران و کرج و اصفهان خدمات خود را ارائه می‌دهد. تپسی از طریق اپلیکیشن موبایل و پنل سازمانی، شما را با سفیران (رانندگان) مرتبط می‌سازد. شما به راحتی، با دو کلیک می‌توانید درخواست خودرو دهید و سفری با کیفیت، ایمن و ارزان را تجربه کنید.

اسنپ به طور خاص در بخش لوگوتایپ (لوگوی نوشتاری) بسیار ضعیف است و تپسی هم در بخش نماد یا لوگو چندان موفق عمل نمی‌کند. اما حالا همین لوگوی قبلی تپسی پس از آپدیت اپلیکیشن تغییر کرده است و در سایت و دیگر رسانه‌ها هم به زودی به روز خواهد شد. حالا طرح جدید آیا بهتر عمل می‌کند؟ خودتان ببینید. اینها طرحهای «قبل و بعد» لوگوی تپسی هستند:

در لوگوی قبلی تپسی حداقل یک نشان تاکسی وجود داشت که حالا در طرح جدید همان هم حذف شده است. لوگوتایپ لاتین جدید کمی تغییر کرده است. حروف ظریف‌تر شده و فرم عدد سه لاتین بهتر شده است. لوگوتایپ فارسی هم عوض شده، اما فرم «ی» خوب نهایی نشده است. عنصر میانی لوگو به نظر گویا نیست. مشخص نیست که منظورش یک تاکسی مینی‌مال است یا نشانگر تپ! دایرهٔ دور آن نشانگر ساعت است یا مسیر، باز هم معلوم نیست. کمتر دیده‌ایم که لوگوهای برندهای بزرگ این مقدار گنگ باشند. کسی می‌داند که چرا «سی» در لوگو به صورت 30 نوشته می‌شود؟ ۳۰ ثانیه؟!

در زمینهٔ رنگهای برند هم آشفتگی زیادی در تپسی وجود دارد. لوگوی تپسی را در سایت رسمی، اپ‌استور و کافه‌بازار و جاهای دیگر تقریبا با هر طیف رنگ می‌توانید پیدا کنید! سرمه‌ای، آبی روشن و سیاه! باز هم بعید می‌دانم در میان این همه برند در جهان که دربارهٔ هویت بصری تعدادی از آنها در تکنامه نوشته‌ایم، شرکتی باشد که چنین رویکردی داشته باشند.

متاسفانه بر خلاف آنچه که رایج هست، هیچ پست بلاگی رسمی و یا اطلاعیهٔ مطبوعاتی دربارهٔ تغییر لوگو و هویت تپسی اعلام و منتشر نشد. بنابراین مشخص نیست که لوگوی جدید در واقع چه رنگهای رسمی‌ای دارد. ما حدس می‌زنیم که شاید فقط در سایت بر روی زمینهٔ سیاه قرار گرفته باشد و در اصل همان سرمه‌ای و آبی باشد!

به روز رسانی: مطلع شدیم که تپسی در اکانت اینستاگرام خود، ویدئویی دربارهٔ چگونگی و چرایی اِلِمان‌های موجود در لوگوی جدید منتشر کرده که با هم آن را در پایین می‌بینیم:

 

A post shared by TAP30 تپ سی (@tap30.ir) on

ما دربارهٔ این ویدئو و منطق پشت آن هیچ چیزی نمی‌نویسیم!

اختصاصی تکنامه

avatar
ریحانی
مهمان
ریحانی

یعنی اون فرآیند تبدیلِ علامت تپ (اثرانگشت) + چرخ ماشین + حروف «تپ» + حروف « سی » به این لوگوی نهایی تو حلقم!

تکنامه