.....

مایکروسافت امکان استفاده از برنامه های دسکتاپ را به پردازنده های ARM می آورد

مایکروسافت در رویداد WinHEC در شنزن چین، به طور رسمی اعلام کرد با همکاری Qualcomm قصد داره ویندوز 10 و تمام برنامه هایی که برای ویندوز نوشته شدن رو به پردازنده هایی معماری ARM (مثل پردازنده هایی که رو موبایلتون هست) بیاره.

چهار سال پیش مایکروسافت از Windows RT رونمایی کرد که امکان اجرای ویندوز روی معماری ARM رو داشت. اما مشکل بزرگ اون این بود که از هیچ کدوم از برنامه های عادی ویندوز پشتیبانی نمی کرد و توسعه دهنگان باید از نو برنامه هاشون رو واسه این پلتفرم جدید مینویشتن. به همین خاطر این پلتفرم شکست خورد و مایکروسافت سال پیش تولید دستگاه های مبتنی بر این ویندوز رو متوقف کرد.

حالا مایکروسافت با ایده ای جدید اومده تا خطاشو اصلاح کنه. به لطف مشارکت Qualcomm ، مایکروسافت با پشیبانی از پردازنده آینده Qualcomm یعنی Snapdragon 835 قصد داره در سال 2017 امکان اجرای برنامه های عادی ویندوز رو روی دستگاه هایی که با این پردازنده تولید میشن، بیاره و اولین دستگاه ها احتمالا لپ تاپ ها خواهند بود.

این شرکت با ساخت شبیه سازی در دل ویندوز امکان اجرای برنامه های 32 بیتی مثل فتوشاپ، کروم و یا آفیس با معماری x86 رو روی معماری ARM فراهم کرده. البته این شبیه ساز از برنامه های 64 بیتی پشتیبانی نمیکنه. با این که کاربردش رو محدود میکنه ولی مشکل بزرگی نیست چون تقریبا همه برنامه 64 بیتی نسخه 32 بیتی هم دارن.

همچنین ببینید:  پروژهٔ حفر تونل ایلان ماسک شوخی نبود و با رمز Minecraft آغاز شد!

این امکان برعکس ویندوز RT ، هیچ نیازی به تغییر در برنامه ها توسط برنامه نویس ها نداره و شما به شکل عادی مثل کامپیوتر با پردازنده اینتل، میتونین برنامه ها رو با  فرمت EXE و MSI علاوه بر روش های دیگه نصب کنید. تنها تفاوتی که احتمالا حس بشه تفاوت در کارایی و سرعت برنامه هاست. چون پردازنده های مبتنی بر معماری ARM از پردازنده هایی مثل اینتل Core i3 ضیعفترن، بنابراین طبیعی هست که برنامه های سنگین و بازی های 3 بعدی عملکرد خوبی روی پردازنده هایی با معماری ARM نداشته باشن ولی برای بقیه برنامه ها عملکرد خوبی رو میتونیم شاهد باشیم.

در این ویدیو میتونین عملکرد ویندوز 10 به کمک این شبیه ساز در اجرای برنامه ای مثل فتوشاپ رو معماری ARM رو ببنید.

چه نیازی به ویندوز 10 روی معماری ARM هست؟

مزیت اصلی پردازنده های با معماری ARM مصرف بسیار پایین انرژی و در نتیجه عمر بالای باطری در دستگاه هایی که از این پردازنده ها استفاده میکنن هست. بنابراین با استفاده از این پردازنده ها، شارژدهی دستگاه های ویندوزی میتونه خیلی بهتر بشه.

همچنین ببینید:  بلوتوث وب چیست؟

همچنین از این طریق و با استفاده از مودم های شرکت کوالکام که درون پردازنده های این شرکت تعبیه شده، کامیپوترها و دستگاه های ویندوزی میتونن همیشه و همه جا و از طریق روش های مختلف مثل اینترنت سیم کارت به اینترنت وصل باشن.

در آخر این امکان تاثیر شگرفی روی قابلیت Continuum در موبایل های ویندوز فونی داره. این قابلیت باعث میشد که هنگام وصل کردن موبایل ویندوز فونی به یک مانیتور، یک دسکتاپ شبیه ویندوز کامیپوتر براتون به نمایش دربیاد و بتونین با موس با برنامه ها کنین. ولی این قابلیت از برنامه های کمی پشتیبانی میکرد، اما با استفاده از امکان فراهم شده مایکروسافت در آینده میتونه امکان استفاده از تمام برنامه های ویندوزی رو به Continuum اضافه کنه.

د ورج

دیدگاه شما چیست؟

avatar
تکنامه