.....

ایدهٔ تبلیغاتی سریال Mad Men پس از ۵۰ سال توسط سس کچاپ هاینز اجرا می‌شود!

دونالد دریپر حتی پس از پایان سریال «مردان مدیسون» یا همان Mad Men هم به کار ادامه می‌دهد. تازه توانسته از چهارچوب شیشه‌ای نمایشگرها بیرون زده و در عالم واقع کاری کند که ایدهٔ تبلیغاتیش برای برند قدیمی و مشهور هاینز حدود نیم قرن بعد (به تاریخ داستان سریال و نه ساخت آن) اجرایی شود. بله هاینز‌ی‌ها تصمیم گرفته‌اند که عین عبارت Pass the Heinz و ایدهٔ پشت آن یعنی نشان ندادن هیچ اثر و تصویری از سس که در فصل ششم توسط دان دریپر مطرح شده بود را تایید کنند.

ایده از این قرار بود که شعار «هاینز رو بده بیاد» بالای تصاویر خوردنی‌هایی که با سس کچاپ خوشمزه می‌شوند، بیاید. اما نکته این است که حضور سس در تبلیغ غایب باشد و بقیهٔ کار را ذهن خلاق و شکم‌پرست مخاطب انجام دهد! دان در آن قسمت موفق نشد که هاینز را راضی کند و با انتقاداتی مواجه شد که این در واقع یک «نصفه تبلیغ» است و «من می‌خوام بطری رو ببینم، می‌خوام محصول رو ببینم» و جوابهای دریپر که «تنها چیزی که شما نیاز دارین تخیل مشتری‌هاتون هست و اگه بتونین به اونجا رسوخ کنین، تبلیغتون تمام روز اونجا می‌مونه» هم هیچ فایده‌ای نداشت.

اما حالا این ایده که به نوعی ادای احترام به دهمین سالگرد شروع نخستین قسمت از سریال مد مِن و قلقلکی برای طرفدارانش هم به حساب می‌آید قرار است در قالب ۳ بیلبورد در نیویورک نصب شده و در نشریات ورایتی و نیویورک پست نیز چاپ شود. همچنین در یک اقدام جالب، در بخش دست‌اندرکاران این کمپین تبلیغاتی، نام آژانس تبلیغاتی (تخیلی) دونالد دریپر یعنی Sterling Cooper Draper Pryce و Matthew Weiner سازندهٔ سریال و خود دریپر هم ذکر شده است!

آقای دریپر به خوبی می‌دانست آن چیزی را که تمام طرفداران هاینز می‌دانند و آن این است که هیچ وقت نباید بدون سس کچاپ هاینز سراغ غذای مورد علاقه خود رفت. آنچه که نظر ما را به سوی این کمپین جلب کرد این بود که برای بیان این ایده نیازی به چندین پاراگراف نوشته ندارد. تصاویری از غذاهای خوشمزه و آب‌دهان جاری‌کُن را نشانمان می‌دهد و تنها چیزی که غایب است، سس هاینز است. ~ نیکول کُلویکی – رئیس برند هاینز

خب ببینیم دونالد دریپر تمام و کمال چطور این ایده (و کپی) را به هاینزی‌ها ارائه کرد. ویدئو در حال حاضر هیجان‌انگیزتر از این در اینترنت وجود ندارد!

در راه طراحی پوسترها، طراحان می‌خواستند که دقیقا همان تصاویر سریال را بازسازی کنند اما از آنجا که آنها در دسترس نبودند خودشان دست به کار شدند و چالش شبیه‌ترین نتیجه به آثار ارائه شده در مد مِن را به جان خریدند. حالا ببینیم تا چه حد موفق شده‌اند؟ پوسترهای داخل سریال در ویدئوی بالا موجود هستند و اینها هم پوسترهایی که David Miami، آژانس تبلیغاتی انجام دهندهٔ این کارها، دوباره از روی آنها طراحی کرده است:

به نظر که خیلی خیلی شبیه در آمده است! آنها گامی فراتر رفته و حتی نام دست‌اندرکاران پروژه را هم به خاطر احترام و علاقه به دوران دیوانه‌وار شهرت و محبوبیت آژانس‌های تبلیغاتی دههٔ ۶۰ آمریکا (با حال و هوای) ماشین تحریرهای قدیمی برای رسانه‌ها ارسال کردند:

تکنامه - ایدهٔ تبلیغاتی سریال Mad Men پس از ۵۰ سال توسط سس کچاپ هاینز اجرا می‌شود!

جالب است که اسامی واقعی و تخیلی خیلی طبیعی در کنار هم آمده‌اند، انگار نه انگار!

ادفریک
avatar
تکنامه