.....

ابزار آنلاینی که طراحان رابط کاربری منتظرش بودند!

در ماه آذر سال پیش به صورت بتا معرفی شد و حالا در دسترس همگان است. همه طراحان رابط کاربری. Figma یک ابزار چندکاربره مرورگر محور برای طراحان است. تا دی ماه می‌توانید به اینجا رفته و فیگما را بیازمایید.

تکنامه - ابزار رابط کاربری Figma
تکنامه - ابزار رابط کاربری Figma

فیگما از دیگر رقبای خود مانند Spaces from file-sharing site Hightail و Wake متمایز است؛ چرا که هسته داخلی فیگما یک ابزار ویرایش وکتور است. بنابراین نیازی به طراحی در Adobe Illustrator و سپس وارد کردن آن در فیگما نیست و طراحان می‌توانند مستقیم در خود فیگما به طراحی وکتور بپردازند. همچنین منبع= تکنامه. به این که بر خلاف ایلوستریتور، فیگما در درون مرورگر کار می‌کند به راحتی با اتصال به Cloud این امکان را می‌دهد که طراحان مختلف همزمان با هم به کار بر روی یک پروژه بپردازند.

ایجاد یک محیط چند کاربره با قابلیت ویرایش همزمان چیزی ست که تا به حال به این صورت انجام نشده است. تاریخچه‌ی این برنامه بر می‌گردد به زمانی که WebGL به وجود آمد. تکنولوژی‌ای که به شما اجازه می‌دهد که رندرهای ۲D و ۳D را مستقیم در مرورگر و بدون نیاز به افزونه و ابزاری به انجام برسانید.

همچنین ببینید:  دور از دنیای دیجیتال: تفریح و رنگ‌بازی با این پیکسل‌های زیبا

فیگما ادعا می‌کند که عملکرد طراحی وکتورش بهتر و روان‌تر از ایلوستریتور است. چرا که در برنامه شرکت ادوبی شما مجبورید که برای تشکیل یک زنجیره، تمام خطوط را رسم کنید. والاس یکی از بنیانگذاران فیگما در پستی در Medium در این باره بیشتر توضیح داده است.

ویژگی دیگر فیگما امکان نمایش طرح نهایی به طراح است. یعنی طراح پس از اینکه رابط کاربری خود را طراحی کرد می‌تواند همان جا پیش‌نمایش آن را در حالت‌های مختلف در ۷ گوشی هوشمند مختلف، ۳ تبلت متفاوت و یک نسخه دسکتاپ مشاهده کند. به راحتی با کشیدن و رها کردن می‌توانید طرح خود را در چارچوب فریم مورد نظر بگنجانید. امکان دیگری در فیگما وجود دارد، به این صورت که شما آن را به یک گوشی هوشمند متصل می‌کنید و با هر تغییر به طور همزمان می‌توانید ببینید که طرحتان چطور دیده خواهد شد.

برنامه‌های زیادی برای آینده فیگما در نظر گرفته شده است مانند: تبدیل فیگما به یک اجتماع آزاد یا متن‌باز و همچنین امکان مشاهده‌ زنده طراحی بزرگان و استادان رابط کاربری توسط دیگر طراحان و دانشجویان.

همان طور که در بالا گفتیم تا ماه دی استفاده از این ابزار رایگان است. فیلد دیگر بنیانگذار فیگما می‌گوید که سعی دارند قیمت‌ها را طوری تعیین کنند که برای همه به صرفه باشد. استفاده از فیگما برای دانشجویان همواره رایگان خواهد ماند.

به روز رسانی: حالا می‌توانید این برنامه را برای ویندوز و آی‌اُاِس دانلود کنید:

دانلود نسخه دسکتاپ

فست‌کودیزاین

avatar
میثم
مهمان
میثم

متاسفانه بزرگترین مشکلش عوم پشتیبانی درست تز فارسیه

تکنامه