.....
تکنامه - ویدئویی از آیندهٔ ترسناک واقعیت مجازی و انزوای دیجیتالی انسان

ویدئویی از آیندهٔ ترسناک واقعیت افزوده و انزوای دیجیتالی انسان

غول‌های دنیای تکنولوژی همین حالا هم واقعیت مجازی و و واقعیت افزوده را آیندهٔ دنیای دیجیتال می‌دانند. یک فیلمساز لندنی در ویدئویی که با هم می‌بینیم نشان داده است که این آیندهٔ غوطه‌ور در واقعیت‌های غیر واقعی چقدر می‌تواند منزوی و غم‌انگیز باشد.

فیلم کوتاه Strange Beasts به ظاهر مانند دیگر ویدئوهایی‌ست که بارها دیده‌ایم. یک مدیر عامل موفق در حال معرفی یک بازی واقعیت افزوده به مخاطبین است که چطور کاربر می‌تواند فقط با چشمان خود حیوانات خانگی عجیب و غریب مجازی بسازد و با آنها بازی کند. اما در میانهٔ راه است که ویکتور، این طراح بازی خوش‌بین، دختر خود و حیوانات خانگی مورد علاقهٔ او را نیز معرفی می‌کند و در بخش‌های انتهایی ویدئو وقتی «واقعیت غیر مجازی» آشکار می‌شود متوجه می‌شویم که زندگی او پوچ‌تر از آن چیزی‌ست که در نگاه اول تصورش را می‌کردیم.

گوشی‌های هوشمند هم وقتی آمدند تاثیرات بزرگی گذاشتند که هنوز هم بشر با آنها سر در گریبان است. چرخه‌های خواب، زندگی‌های مشترک و نوع واکنش محرک‌های مغز برای حس لذت برای همیشه تغییر کردند. اما این واقعیت‌های مجازی و افزوده می‌توانند بسیار ترسناک‌تر و گسترده‌تر باشند.

فیلم‌ها و کلیپ‌های مختلفی در این باره هشدار داده‌اند، اما به نظر نمی‌رسد که سران دنیای تکنولوژی اهمیتی به این هشدارها بدهند. حتی یک سریال به عنوان Black Mirror با تلخی، صراحت و خلاقیت تمام به عواقب فرو رفتن انسانها و محیط اطرافشان در دنیای تکنولوژی پرداخته است که تماشای آن را به همهٔ دل‌نگرانان توصیه می‌کنیم :)

خب دیگر وقت تماشای ویدئو است:

دِوِرج + فست‌کودیزاین

avatar
تکنامه