.....
لامپ ال ای دی

آیا لامپ های LED ده سال عمر می کنند؟

لامپ های LED از لامپ های معمولی گران تر هستند. منظور از لامپ های معمولی همان لامپ هایی هستند که LED نیستند :) یعنی لامپ های رشته ای و حتی لامپ های کم مصرف و… اما یکی از ویژگی هایی که در مورد لامپ های LED از سوی تولیدکنندگان مطرح میشود، طول عمر طولانی آنهاست. چیزی حدود ده سال. البته این عبارت ده سال با توضیحات اضافه همراه است. معمولا یک ستاره کوچک کنار این عبارت ده سال وجود دارد که توجه شما را به توضیحات اضافه جلب می کند و در آن قسمت که همیشه اندازه فونتش از بقیه جاها کوچک تر است، توضیح داده شده که این ده سال عمر با برکت در صورتی به واقعیت می پیوندد که روزی سه ساعت لامپ خود را روشن کنید. در نتیجه اگر از کله سحر تا کله سحر بعدی لامپ را روشن بگذارید، از ده سال خبری نیست :) اما با اینهمه این عدد که در مورد یکی از ارزان ترین لامپ های LED فیلیپس اعلام شده، ما را به این نتیجه می رساند که این لامپ حدودا 11.000 ساعت عمر می کند که به نسبت لامپ های معمولی که عمری معادل 1000 ساعت دارند، هنوز هم قابل توجه است.

مشکل بزرگ مدار الکترونیکی است

در لامپهای رشته ای شما شاهد یک رشته هستید که جریان الکتریکی را تبدیل به روشنایی می کند، اما در لامپ های LED یک مشت قطعات دیگر مثل خازن و دیود و مقاومت و … حضور دارند و هرجا از این جور چیزها دیدید، بدانید که مشکلات هم در راه هستند :) در نتیجه با اینکه LED ها بسیار جان سخت هستند، ولی مدارهای الکترونیکی اینطور نیستند. مخصوصا در لامپ هایی که مجهز به دیمر هستند تا بتوان میزان روشنایی آنها را کم و زیاد کرد. پس اگر لامپ LED نازنین شما قبل از ده سال یا حتی یکسال برای همیشه خاموش شد، احتمالا مشکل از مدار آن بوده و قسمت LED آن هنوز سالم است. البته وقتی لامپی که باید روشن بشود، روشن نمی شود، زیاد مهم نیست که کدام بخشش مشکل دارد، تنها موضوع مهم این است که روشن نمی شود :)

همچنین ببینید:  شاهکار Lexus: ماشینی پوشیده شده از ۴۱٫۹۹۹ LED قابل برنامه‌ریزی

لامپ های LED به مرور زمان کاهش روشنایی دارند

یک تفاوت دیگر بین لامپ های معمولی و لامپ های LED این است که آنها ناگهان فوت نمی کنند و مثل آدمیزاد آرام آرام پیر می شوند :) یعنی میزان نوردهی شان به مرور زمان کاهش پیدا میکند و آن عدد ده سال یا همان یازده هزار ساعت شامل این موضوع هم می شود. یعنی درست است که لامپ LED شما هنوز هم روشنی بخش محفل تان است، ولی ممکن است این روشنایی کمتر از روشنایی اولیه و درج شده روی آن باشد. مثلا یک لامپ LED که باید 800 لومن (واحد روشنایی) نور بدهد، به مرور زمان به میزان 570 لومن نورافشانی می کند، ولی از نظر تولیدکنندگان، همچنان سالم محسوب می شود. کلا محاسبات عمر مفید همه وسایل توسط تولیدکنندگان همینطوری است :)

گرما می تواند عمر لامپ های LED را کاهش بدهد

بس واضح و مبرهن است که گرما برای قطعات الکترونیکی خوب نیست. به همین دلیل است که در کامپیوتر ها از فن و اخیرا پنکه استفاده می شود :) لامپ های LED هم چون دارای مدار الکترونیکی هستند، از این قاعده مستثنی نیستند. البته اگر خوب به اندام ظریف لامپ LED توجه کنید، متوجه می شوید که تولیدکنندگان راه هایی برای خنک شدن این قطعات در بدنه آن تعبیه کرده اند. اما این دلیل نمی شود که توی شومینه خودتان لامپ LED قرار بدهید :)

همچنین ببینید:  این ربات مینیاتوری، طرح‌های دیجیتالی شما را بر روی کاغذ پیاده می‌کند

چطور از لامپ های LED خود مراقبت کنیم؟

مدت زمان زیادی از حضور لامپ های LED در بازار نمی گذرد، در نتیجه هیچ تست واقعی و دقیق و عمیقی روی آنها صورت نگرفته تا بتوان تخمین زد که در شرایط غیر آزمایشگاهی عمر این لامپ ها چقدر است. ولی با رعایت نکاتی می توانید مطمئن شوید که حداکثر استفاده را از آنها خواهید نمود. منبع= تکنامه. به اینکه گرما بزرگترین دشمن قطعات الکترونیکی است، سعی کنید لامپ های LED را در جاهای بسته ای که برای آنها طراحی نشده، نصب نکنید. بیچاره ها ترس از محیط بسته دارند :) و خیلی هم گرمایی هستند. مساله بعدی این است که آنها را در کنار لامپ های معمولی نصب نکنید. چون لامپ های معمولی ممکن است گرمای بسیار زیادی تولید کنند که از تحملش از توان این LED های بینوا خارج باشد. از قدیم هم گفته اند : کبوتر با کبوتر، غاز با غاز :) نکته آخر هم این است که هر وقت به آنها احتیاجی نداشتید، خاموش شان کنید. این را ذکر کردیم به این خاطر که لامپ های LED مصرف برق کمی دارند و همین باعث می شود که کسی آنها را خاموش نکند، چون همه با خودشان می گویند: ای بابا، مگه پولش چقدر می شود؟ :) خب شاید پول برق زیادی برای آنها نپردازید، اما با این کار طول عمر آنها کاهش پیدا می کند، در حالیکه شما لامپ LED خریده اید که بیشتر عمر کند و در درازمدت صرفه اقتصادی داشته باشد.

برخلاف لامپ های کم مصرف، روشن/خاموش کردن لامپ های LED برای آنها ضرری ندارد، در نتیجه بهترین گزینه برای راهرو ها و سرویس بهداشتی هستند، و بازهم به همین دلیل، هر وقت لازم نبود، آنها را با خیال راحت خاموش کنید و سی ثانیه بعد دوباره روشن کنید :)

هاو تو گیک + تکنامه

avatar
تکنامه