.....
تکنامه-آپدیت ویندوز

آپدیت ها تا چه زمانی برای ویندوز منتشر می شوند؟

با توجه به اتفاقاتی که اخیرا افتاده، توجه کاربران به دریافت آپدیت های ویندوز بیشتر جلب شده. اما آپدیت های ویندوز تا چه زمانی برای ویندوزی که ازش استفاده می کنین ارائه میشه؟ البته ما فرض می کنیم که شما دریافت آپدیت های ویندوز رو فعال گذاشتین و الان بحث سر این هست که هر نسخه از ویندوز تا چندسال آپدیت های مایکروسافت رو دریافت میکنه؟

به طور معمول، هر نسخه جدیدی از ویندوز که عرضه میشه، به مدت پنج سال آپدیت دریافت می کنه و کاربران در این مدت به پشتیبانی رایگان مایکروسافت هم دسترسی دارن. یعنی ممکنه یه سری اشکالات (حتی غیر امنیتی) توسط مایکروسافت برطرف بشه، یا اگه مشکلی داشتین با مایکروسافت تماس بگیرین و از پشتیبانی استفاده کنین. البته این قسمت “تماس بگیرین” رو برای سایر ساکنین کره خاکی عرض کردم :)

اما بعد از این پشتیبانی جامع پنج ساله (Mainstream support) یه دوره پنج ساله دیگه به اسم extended support شروع میشه که معمولا فقط شامل آپدیت های امنیتی هست. تماس با مایکروسافت هم دیگه رایگان نیست و اگه مشکلات خاصی (غیر امنیتی) هم داشته باشین، باید ضمن شل کردن سر کیسه، برای حل کردن شون با مایکروسافت تماس بگیرین، که البته این کارها هم بیشتر توسط شرکت های فعال در سایر نقاط این کره خاکی انجام می گیره. برای کاربران خونگی، پنج سال دوم پشتیبانی، شامل دریافت آپدیت های امنیتی هست، یعنی آپدیت هایی که مربوط به مشکلات امنیتی ویندوز میشه و ممکنه اطلاعات کاربران رو در خطر قرار بده. در واقع مایکروسافت با ارائه آپدیت های امنیتی در پنج سال دوم، به مدت پنج سال دیگه (علاوه بر پنج سال اول) سعی می کنه کاربرانش و همینطور آبرو و حیثیت خودش رو در برابر برنامه های مخرب و انواع نفوذ و … محافظت کنه :)

پس به طور کلی، هر ویندوزی که عرضه میشه، در صورتیکه دریافت آپدیت هاش فعال باشه، تا ده سال (حداقل) از نظر امنیتی، توسط مایکروسافت پشتیبانی میشه، البته یه شرطی هم داره…

سرویس پک ها و آپدیت های بزرگ رو فراموش نکنین

برای استفاده از این دوره طولانی پشتیبانی، باید سرویس پک ها یا آپدیت های بزرگی که برای ویندوزتون عرضه میشه رو نصب بکنین. اجازه بدین یه مثال بزنیم که موضوع مشخص تر بشه. ویندوز 7 هنوزهم جزو ویندوزهایی هست که ازش استفاده میشه. مایکروسافت برای ویندوز7، سرویس پک ارائه کرده بود. سرویس پک یه مجموعه از آپدیت ها هست که امکانات جدیدی به ویندوز اضافه میکنه و مشکلات نرم افزاری و امنیتی اش رو برطرف میکنه. حالا زمانی که سرویس پکی برای ویندوزی عرضه میشه، شما 2 سال وقت دارین تا اون سرویس پک رو نصب کنین، و اگه توی این مدت این کار رو نکنین، دیگه آپدیتی دریافت نمی کنین. یعنی وقتی مایکروسافت برای ویندوز7 سرویس پک یک رو ارائه کرد، کاربرانی که این سرویس پک رو نصب کردن طبق روال عادی به زندگی آپدیتی شون ادامه دادن :) اما کسانیکه این سرویس پک رو نصب نکردن، فقط تا دو سال آپدیت های جدید رو دریافت کردن و بعد از این دو سال دیگه آپدیتی برای ویندوز7 اصلی منتشر نشد و فقط کسانیکه سرویس پک یک رو نصب کرده به آپدیت های مایکروسافت دسترسی دارن. یعنی اگه بخوایم خلاصه کنیم، اگه همین الان از ویندوز 7 استفاده می کنین، اگه سرویس پک یک رو نصب نکرده باشین، از آپدیت خبری نیست :)

در مورد ویندوز 10 هم ماجرا همینطوریه. برای اینکه آپدیت های ویندوز10 رو دریافت کنین، لازمه که آپدیت های بزرگ ویندوز10 مثل Creators Update رو دریافت کنین تا بتونین آپدیت های بعدی رو هم دریافت کنین. البته اون گزینه ی فرصت دوساله برای هرکدوم از این آپدیت ها همچنان روی میز هست :) مثلا ویندوز10 اولیه (یعنی نسخه 1507) دیگه آپدیت های امنیتی دریافت نمی کنه و برای دریافت آپدیت های امنیتی لازمه که اول آپدیت های بزرگ رو دریافت کنین…

الان شاید موضوع خیلی پیچیده به نظر بیاد و کسانیکه زیاد اهل آپدیت کردن نباشن، به این فکر بیوفتن که چطوری باید آپدیت های بزرگ رو گرفت و چطوری باید آپدیت های امنیتی رو گرفت و … خوشبختانه لازم نیست کار خاصی بکنین و اگه آپدیت ویندوز رو روشن نگه داشته باشین، خودش به مرور زمان آپدیت های بزرگ و کوچیک و متوسط و … رو نصب کرده :)

بعد از پایان زمان پشتیبانی چه اتفاقی می افته؟

خب دیگه آپدیتی برای اون نسخه از ویندوز منتشر نمیشه. مثلا ویندوزXP الان همچین وضعیتی داره. البته در موارد خیلی خاص، ممکنه این شرایط عوض بشه، مثل همین موردی که در موردش توی تکنامه نوشتیم و مایکروسافت به خاطر اهمیت موضوع، برخلاف روال عادی و در این مورد خاص برای ویندوزهای قدیمی اش هم آپدیت منتشر کرد. غیر از این موارد خاص و البته موارد دیگه ای که ساکنین سایر جاهای کره خاکی با پرداخت پول می تونن آپدیت های خاصی از مایکروسافت دریافت کنن، بعد از پایان دوره پشتیبانی، مایکروسافت برای اون نسخه از ویندوز آپدیتی ارائه نمی کنه و این یعنی کاربران اون نسخه از ویندوز در خطر هستن.

همچنین ببینید:  پر شدن فضای دیسک و کند شدن سیستم

بالاخره ویندوز من تا کی آپدیت دریافت می کنه؟

مردم چه بی اعصاب شدن. الان عرض می کنم خدمت تون :)

ویندوز7 تا سال 2020 آپدیت های امنیتی دریافت می کنه، در صورتیکه سرویس پک یک رو نصب کرده باشین.

ویندوز 8.1 تا سال 2023 آپدیت های امنیتی دریافت می کنه. ویندوز 8 دیگه آپدیتی دریافت نمی کنه.

ویندوز 10 تا سال 2025 آپدیت های امنیتی دریافت میکنه، در صورتیکه آخرین آپدیت های بزرگ رو نصب کرده باشین. (درحال حاضر:Creators Update)

البته اینا تاریخ های رسمی اعلام شده هست و ممکنه تغییر بکنن، ولی فعلا برنامه اینطوریه :) همونطور که گفتم شاید برای ویندوزهایی که تاریخ پشتیبانی شون تموم شده، آپدیت هایی منتشر بشه، ولی این موارد استثنایی هست و استفاده از این نسخه های ویندوز به طور کلی امن نیست.

هاوتوگیک+تکنامه

avatar
تکنامه