.....
تکنامه - تماس صوتی تلگرام و رمزگذاری نقطه به نقطه

آپدیت جدید: تماس صوتی تلگرام و فعال شدن رمزگذاری سرتاسر [مسدود شد!]

تلگرام اپلیکیشن محبوب ایرانی‌ها، بالاخره قابلیت تماس صوتی را اضافه کرد. یکی از با تاخیر ترین اپلیکیشن‌ها در فعال کردن این امکان تلگرام بود. اما بالاخره قدم بزرگ این اپ پیامرسان برداشته شد. همچنین امکان رمزگذاری سرتاسر (E2EE) هم برای چت‌ها و هم تماس‌های صوتی فعال شده است.

تلگرام توسط پاول دوروف کارآفرین روسی ساخته شد. او که با VKontakte نسخهٔ روسی مشابه فیسبوک به شهرت رسیده بود از سال ۲۰۱۴ در حال کار بر روی پروژهٔ تلگرام خود بوده که حالا به عنوان جایگزینی برای واتس‌اپ شناخته می‌شود. واتس‌اپی که توسط فیسبوک خریداری شد.

این قابلیت در حال فعال شدن برای همهٔ کاربران است و ابتدا در اروپا و سپس در بقیهٔ نقاط دنیا در دسترس قرار خواهد گرفت. اما شما همین حالا می‌توانید نسخهٔ تلگرام خود را در گوگل‌پلی به روز کنید.

در حالی که بیشتر اپلیکیشن‌های پیامرسان حتی امکان تماس ویدئویی هم دارند تلگرام چطور می‌تواند سری در سرها در بیاورد؟ گویا یک جواب کیفیت تماس است. تلگرام ادعا می‌کند که با استفاده از هوش مصنوعی توانسته است که اطلاعاتی مانند سرعت اینترنت، زمان پینگ و درصد از دست رفتن پاکت‌ها را بررسی کرده و از آنها بیاموزد که کیفیت تماس‌های بعدی شما را بهبود بخشد.

همچنین همان طور که گفتیم شما می‌توانید از قابلیت رمزگذاری و Secret Chat برای تماس صوتی هم استفاده کنید و به این طریق با مشاهدهٔ چهار اموجی با طرف مقابل مطمئن می‌شوید که تماس صوتی شما امن است.

تکنامه - تماس صوتی تلگرام و رمزگذاری نقطه به نقطه

به‌ روز رسانی ۲۸ فروردین ۱۳۹۶: امکان تماس صوتی چند روز پیش توسط تلگرام برای همهٔ ایرانی‌ها فعال شد. پس از آن توسط ایرانسل و همراه اول بسته شد و یک روز بعد دوباره باز شد! امروز اما این امکان بنا به حکم قضایی به طور کلی چه بر روی ADSL و چه اینترنت موبایل مسدود شده است. شما همچنان آیکن گوشی را مشاهده می‌کنید اما تماس برقرار نمی‌شود.

تک‌کرانچ و تلگرام

avatar
تکنامه